Životní styl a zdraví člověka
V České republice je v průměru každý člověk nemocný 7% délky svého života. Předpokladem toho, abychom v tomto ohledu mohli být podprůměrní, je eliminace rizikových faktorů, které negativně působí na naše zdraví.
Základem je naše genetická výbava, kterou nám předali naši předkové a kterou v současnosti nelze zásadním způsobem ovlivnit. Tím co však mi sami dokážeme ovlivnit je náš životní styl, který při troše vůle můžeme řídit takovým způsobem, abychom předcházeli zdravotním rizikům. Jako rizikové označuje WHO (World Health Organization) především 5 následujících faktorů a s nimi spojené nemoci:
- Vysoký krevní tlak
- Zvýšená hladina cholesterolu
- Kouření
- Alkohol
- Obezita
Zastoupení 10-ti nejrizikovějších faktorů v populaci ČR dle WHO:
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze a zvýšená hladina cholesterolu jsou rizikové faktory, které jsou obvykle způsobeny nevhodným životním stylem a nevhodným složením stravy. Hypertenze a zvýšený cholesterol jsou rizikovými faktory pro vznik onemocnění oběhové soustavy (CVD – Cardiovascular disease) hlavně aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. CVD jsou příčinou 51% všech úmrtí v České republice.
„Ischemická choroba srdeční je onemocnění, při kterém se aterosklerotické pláty ukládají v koronárním řečišti, kde jsou příčinou sníženého průtoku krve v srdečním svalu – myokardu. Srdeční sval trpí nedokrevností – ischemií. Klinickým projevem tohoto nepoměru mezi dodávkou a poptávkou kyslíku je bolest na hrudi – angina pectoris (AP). Finálním stádiem je koagulační nekróza srdečního svalu – infarkt myokardu.“
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ischemická_choroba_srdeční
Kouření je rizikový faktor přímo způsobující nádorová onemocněními a urychlující rozvoj aterosklerózy. Mimo to má spoustu dalších negativních vlivů na lidský organizmus např. zvýšení rizika potratu, poruchy plodnosti, stárnutí kůže.
Tabákový kouř obsahuje více jak 60 karcinogenních látek a je zařazen do seznamu karcinogenů třídy I A (nejvyšší nebezpečnost). Přesto až 80% žen nepřestane zcela s kouřením v době těhotenství. V dětství je pasivní kouření život dítěte ohrožující a je spojováno mimo jiné s vyšším rizikem leukémie a SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců). Na onemocnění rakovinou umírá v ČR 26% lidí je tak druhou nejčastější příčinou úmrtí.
Naproti nebezpečnosti kouření je dnes pouze Bhútán jedinou zemí, kde je kouření a prodej tabákových výrobků zcela zakázán. WHO odhaduje, že v průběhu 21. Století zemře na následky kouření až. 1 miliarda lidí.
I když na přímou otravu alkoholem zemře ročně v ČR přibližně 100 až 150 lidí (zdroj: http://data.euro.who.int/hfamdb/) je alkohol jako rizikový faktor velmi nebezpečný a nepřímo zapříčiní anebo urychlí smrt podstatně vyššího počtu lidí. Alkohol jako rizikový faktor představuje nebezpečí vzniku závažných onemocnění, jako jsou jícnové varixy, žaludeční vředy, epileptické záchvaty, jaterní cirhózu, zvětšení jater, rakovina jater z trvalé intoxikace, selhání ledvin jako hepatorenální syndrom, gynekomastie (zvětšení prsů u mužů) zánět nebo i nádor slinivky břišní, vysoký krevní tlak, CVD např. dilatační kardiomyopatie – srdce se zvětší v důsledku velkého objemu.
Alkohol je také příčinou mnoha dopravních nehod a disfunkce rodin, ve kterých žijí alkoholici. WHO odhaduje, že každý rok zemře 1,8 milionu lidí na následky spojené s požíváním alkoholu.
Přesto celosvětová spotřeba alkoholu nadále roste a Česká republika je tradičně na předních místech v množství spotřebovaného alkoholu na osobu.
Nadváha a obezita jsou definovány jako abnormální množství tuku v těle představující zdravotní riziko. Nadváhou trpí lidé s BMI (Body Mass Index) 25 až 29 a za obézního je možné považovat člověka s BMI 30 a vyšším. Nadváha a obezita jsou podstatným rizikovým faktorem pro značné množství chronických onemocnění zvláště pak diabetes, CVD a rakovina. Obezita je však problémem hlavně vyspělých zemí s vysokými příjmy. Celosvětově počet obézních trvale stoupá.
Výše zmíněných 5 faktorů je považováno za pět nejpodstatnějších rizikových faktorů dnešního světa, zdaleka však nejsou všechny. Jejich podrobným zkoumáním lze zjistit, že se globálně neustále zvyšuje počet lidí dobrovolně anebo nedobrovolně vystavených riziku těchto faktorů. Čím to je? Ptám se. Lze říct jediné. Pokud si chce člověk říkat homo sapiens sapiens (neboli člověk rozumný) měl by se také rozumně chovat, to však v tomto případě stále neplatí a bohužel se sami k sobě a ke svému tělu chováme čím dál hůře. Bohužel naše těla nám to vrací, někdy velmi krutým způsobem.
Zdroje:
Oficiální stránky WHO – http://www.who.int/en/, http://data.euro.who.int/hfamdb/
WHO Europe – Highlights on health in the Czech Republic 2005
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ischemická_choroba_srdeční
WHO – THE WORLD HEALTH REPORT 2002
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zdravotní_rizika_kouření_tabáku