Samovyšetření prsu
1. Samovyšetření prsů
Samovyšetření prsů je důležitou součástí prevence karcinomu prsu (mammakarcinomu). Měly by ho provádět všechny ženy a dívky ihned po zahájení pravidelného menstruačního cyklu. Vyšetření se provádí 1x za měsíc v období po skončení menstruace. Ženy, které již nemenstruují, mohou provádět vyšetření kterýkoli den v měsíci (ideálně vždy ve stejný den).
Důvodem tohoto samovyšetření je objevení jakýchkoliv patologických změn, které bývají převážně benigní (nezhoubné), nicméně v případě maligních (zhoubných) nádorů je právě včasné odhalení zásadní, neboť včasný záchyt několikanásobně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby.
Ženy ve věku od 45 let mají nárok na mamografické vyšetření jednou za 2 roky Toto období by ale měly vyplňovat samovyšetřením prsů, protože interval mezi vyšetřeními je poměrně dlouhý.
1.1. Postup při samovyšetření prsů
|
Samovyšetření začínáme vstoje před zrcadlem.
|
|
|
|
Při samovyšetření je dobré porovnávat oba prsy naráz. Opět krouživými pohyby s mírným tlakem na obě ruce zkoumáme v jedné chvíli stejná místa obou prsů a porovnáváme je. Takový dvojstranný postup nám pomůže lépe odhalit i jemné změny, které bychom jinak mohly přehlédnout. Samovyšetření provádíme jemným tlakem.
1.2. Metody samovyšetření
|
|
|
- Důvody samovyšetření prsů
V případě karcinomu prsu se jedná o maligní (zhoubné) nádorové onemocnění prsu, postihující v naprosté většině případů ženy (u mužů je výskyt přibližně 1%).
Nejčastějšími příznaky nádorů prsu jsou okem či pohmatem patrné změny prsu:
- změnu ve velikosti či tvaru prsu,
- vtažení bradavky,
- otok, šupinatění, zarudnutí či „pomerančový“ vzhled kůže prsu,
- hrbolek, důlek či ztluštění v části prsu nebo poblíž prsu, případně v podpaždí,
- citlivost bradavky.
V pokročilejších stádiích se může objevit bolest či výtok z bradavky. Oba příznaky ale mohou doprovázet také řadu jiných chorob prsu. V případě jakéhokoliv podezření či příznaků je důležité situaci nepodceňovat a navštívit lékaře, protože jedině on může zvážit závažnost stavu a případně doporučit další vyšetření.
Výskyt karcinomu v prsu dle kvadrantů:
Dle světových statistik se největší počet nádorů ukazuje ve vnějším horním kvadrantu.
- Mortalita na nádory prsu u žen
Nádory prsu představují nejen hlavní incidenční nádorovou zátěž ženské populace, ale jsou také stále nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění. Ročně ne ně umírá přibližně 1950 žen, tedy 37 ze 100 tis. žen. Celkově jsou pak nádory prsu příčinou úmrtí 3,6 % žen v populaci. I přes stále rostoucí incidenci nádorů prsu, úmrtnost na tento typ nádoru dlouhodobě stagnuje, což jednoznačně ukazuje na zlepšování úspěšnosti léčby, především díky vyššímu záchytu nádorů v časných klinických stadiích.[1]
Zdroje:
http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Klienti/Prevence/Cteniprozdravi/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavní_strana
http://www.projekt35.cz/
http://klub.zap.sweb.cz/samovysetrovani.htm
http://www.mamo.cz
[1] Mužík J.1, Dušek L.1, Abrahámová J.2, Koptíková J.1 pro Mamo.cz dne 18.8.2009
1 Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita, Brno
2 Fakultní Thomayerova nemocnice Praha