Možnosti šetření energie v ČR
Úvod
Všichni svítíme a topíme, stravujeme se a oblékáme, cestujeme, nakupujeme a svými odpadky zatěžujeme skládky a spalovny. Měli bychom si už přiznat svůj vlastní podíl na odpovědnosti za stav životního prostředí – kritický pro život zvířat, rostlin i nás. Měli bychom být skromnější a k sobě přísnější. Asi se budeme muset obrnit proti posměškům ignorantů, ale musíme zkusit realizovat alespoň některé zásady ochrany životního prostředí, byť v malém měřítku. Musíme se naučit rozlišovat, co je pro nás v životě důležité a co postradatelné. Když se zamyslím, zjistím, že co je ekologické, prospívá Zemi a tím prospívá i nám. Zjistím také, že co je ekologické může být levnější nejen v budoucnu, ale i v současnosti.
- Voda
Voda je stále vzácnější a dražší. Proto si plnou vanu dopřejeme jen vyjímečně, raději se krátce osprchujeme. Existují takové vodovodní baterie, které umožňují jednoduché a rychlé nastavení potřebného průtoku vody o požadované teplotě, a tím lze ušetřit jako vodu tak energii. Vodu můžeme ušetřit i různými nástavci či usměrňovači vody, které nasávají vzduch a provzdušňují tekoucí vodu, takže pro stejný dojem a účinek při mytí je její spotřeba menší. Navíc jsou obvykle přepínatelné na sprchu (povytažením), což je vhodné i při oplachování ovoce a zeleniny.
Nádobí se naštěstí ve většině domácností umývá v dřezu s uzavřeným odpadem, protože mytí pod tekoucí vodou mnohonásobně zvyšuje její spotřebu. Nádobí můžeme oplachovat ve vlažné vodě.
Vybrat však vhodný saponát je už těžší. Je možné však vycházet z výsledků testů prostředků na mytí nádobí. V nich dopadla nejlépe česká Lena natur, která nabízí náhradní obal a zároveň je v ní užita taková směs tenzidů, která je relativně snadno odbouratelná. Lena natur získala navíc i známku MŽP ČR „Ekologicky šetrný výrobek“.
Automatické pračky mají vysokou spotřebu vody, proto pereme maximální dávky prádla, které pračka umožňuje. Pokud si pořizujeme novou, je vhodné si vybrat pračku s menší spotřebou vody. Výběr vhodného prášku na praní není jednoduchý, i když je krabice celá popsaná. Porovnávat lze snad pouze obsah fosfátů a dávkování.
Na jednotné označování z hlediska ekologické šetrnosti výrobci zatím nebyli nuceni přistoupit, a tak jediným kritériem jsou opět výsledky testů.
Vodu lze ušetřit i na WC. Ne vždy je nutno splachovat celou nádrž. Je proto vhodné dokoupit některý ze šetřičů. Důležitá je také pravidelná údržba (čištění) mechanizmu regulujícího přítok a uzavírání vody, aby záchod netekl.
- Spotřební zboží
Kvalitnější zboží nám většinou slouží mnohem déle a ušetří nám tedy materiál i energii. Kdosi kdysi řekl, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Mnozí se přesvědčili o tom, jak mohou levné věci přijít draho. Proto bychom měli dobře rozmýšlet než si něco koupíme. Oči mějme otevřené i při různých výprodejních akcích, neboť důvody k výprodeji mohou být různé: ty skutečné obvykle zjistíme až doma, když výrobek chceme použít. Ale ani se značkovými výrobky to není jednoduché.
Při nákupu se snažíme dát přednost přírodním nebo přírodě blízkým materiálům (bavlna, vlna, len, sklo, dřevo, kůže, keramika atd.).
U nápojů a ostatních tekutin bychom sice měli dávat přednost těm, které jsou prodávány ve vratných lahvích, ale po pravdě řečeno, v takovém případě bychom asi museli být alkoholiky, protože dnes se kromě tvrdého alkoholu, vína a piva téměř nic v klasických lahvích neprodává. Dokonce už i tradiční minerálky jsou degradovány plastikovými lahvemi. Pravda, některé nápoje jsou prodávány ve vratných lahvích a většina ostatních je označena jako recyklovatelný obal. Ale myslím si, že tímto označením celá recyklace končí.
- Ovzduší
V domácím kotli bychom neměli spalovat gumu, molitan ani plasty a zbytky chemikálií. Díky nižším teplotám spalování unikají do ovzduší jedovaté sloučeniny. Veškerá spalovací zařízení necháváme v zájmu bezpečnosti i úsporného provozu seřizovat odbornou firmou v termínech určených výrobcem zařízení. Nemělo by se také pálit vlhké listí na zahradách – i ono je zdrojem škodlivin.
Freonové spreje prokazatelně poškozují ozónovou vrstvu. Proto bychom je měli bezvýhradně odmítat a používat mechanické rozprašovače. Často však lépe poslouží osobní hygiena a řádné větrání než mnohé deodoranty. Také s moly si levandule poradí stejně dobře jako chemické preparáty.
- Odpady a druhotné suroviny
Je snazší a také lacinější omezovat množství vznikajícího odpadu než pak vzniklý odpad využívat a zneškodňovat. Nejdůležitější je nevytvářet zbytečný odpad. Například:
- nepoužívat igelitky, raději klasickou nákupní tašku, která vydrží déle
- omezit spotřebu zboží na jedno použití (baterie, zapalovače, umělohmotné tácky a kelímky……)
- upřednostňovat výrobky z recyklovaných materiálů
- pokud je možné, vybírat výrobky označené ekoznačkou atd.
Vyloučit vznik odpadu se samozřejmě nepodaří nikdy, ale je možné jeho množství významně zmenšit. Značnou část odpadu je navíc možno využít jako druhotný zdroj surovin. Proto je vhodné odpad třídit, a neustále zvažovat, které obaly a který odpad můžeme dále použít.
- Doprava a pohyb
Než se tlačit v přeplněné tramvaji nebo autobuse městské hromadné dopravy je lepší jít jednu nebo několik zastávek pěšky. Také jízda po městě na krátké vzdálenosti není nezbytností.
Pokud použijeme osobní automobil, měl by být vytížen spolujezdci nebo nákladem. Dobrý technický stav vozidla by měl být samozřejmostí, neboť znamená levnější a bezpečnější provoz a je ohleduplnější vůči životnímu prostředí.
Závěr
Šetřit životní prostředí lze opravdu mnoha způsoby. Jsme závislí na přírodě a přírodních zdrojích, a proto musíme být k přírodě pokornější a ohleduplnější. Ze všech sil se musíme stavět proti lhostejnosti a vandalství. Snažme se být na sebe přísnější v sebevýchově k ekologicky vhodnému způsobu života.