Farmakoterapie revmatických onemocnění
Nesteroidní antirevmatika (NSA)
Jsou to léky velmi účinné a svým protizánětlivým účinkem na kloubní onemocnění se přibližují efektu kortikoidů – odtud vyplynul název „nesteroidní“ antirevmatika. Mezi těmito léky má výsadní místo kyselina acetylsalicylová (KAS), např. přípravek Acylpyrin, Aspirin.
Aspirin, stejně jako další nesteroidní antirevmatika, má nežádoucí vliv na trávicí ústrojí. Při jejich užívání by proto měly platit tyto zásady:
- podávat vždy po jídle, nejlépe zapít mlékem
- v průběhu léčby bedlivě sledovat, zda se neobjeví zažívací obtíže, které mohou vést až ke vzniku peptického vředu s možným krvácením do zažívacího traktu
- vždy se přesvědčit, zda nemocný není současně léčen antikoagulanciem.
Dále mezi nesteroidní antirevmatika patří např. Brufen Olfen, Veral, Voltaren atd.
Antimalarika
Léky této skupiny byly původně vyrobeny k prevenci a léčbě malárie. Zkušenost však ukázala, že působí i velmi dobře na revmatoidní artritidu. K léčbě se používají přípravky Delagil nebo Plaquenil, obvykle 1 tabletu večer po jídle.
Při léčbě je potřeba věnovat pozornost očím. V rohovce mohou vznikat depozita léku, která však při přerušení léčby vymizí. Nemocný má být proto pravidelně kontrolován očním lékařem.
Soli zlata
Patří stále mezi prvořadé léčebné prostředky v léčbě revmatoidní artritidy, tuto situaci nezměnilo ani objevení kortikoidů, antimalarik a nesteroidních antirevmatik. Dávkování přesně určuje lékař. Sestra se má vždy podrobně seznámit s návodem příslušného léčebného přípravku. Při každé aplikaci injekce má sestra prohlédnout poslední laboratorní výsledky (hemogram, jaterní testy, moč).
Kortikoidy
Léky této skupiny se používají pro svůj významný protizánětlivý účinek – např. přípravky: Prednison, Prednison forte, Dexamethason. Při dlouhodobém podávání kortikoidů, zvláště jsou-li použity vyšší dávky, se může objevit řada nežádoucích účinků, např. vznik peptického vředu, záněty žil, hnisavé kožní afekace, vysoký krevní tlak, typické změny v obličeji aj. Déletrvající léčba se nikdy nesmí přerušit náhle pro nebezpečí vzniku nedostatečnosti nadledvin.
Intraartikulární léčba
Nitrokloubní aplikace kortikoidů – např. Kenalog 10 inj. S 10 mg účinné látky (triamcinolonu) v 1 ml, Kenalog 40.
Rehabilitace
Je neobyčejně důležitou složkou v průběhu terapie revmatoidní artritidy.
- zabránit deformitám, ztuhnutí kloubů, svalovým atrofiím a pohybovým omezením
- pokud již k těmto změnám došlo, pokusit se rehabilitací o optimální zlepšení funkce
- cvičení má být prováděno v takové míře, aby bolest kloubu nepřetrvávala do dalšího dne
- jednotlivý pohyb má být proveden do hranice snesitelné bolesti