Zákon na ochranu spotřebitele – jeho porušování v případě výkupu lahví
Výkup lahví
Každý se už jistě setkal s problémem vrácení vratných zálohovaných lahví. Snad kompletní soubor porušování zákonů se dal vidět v malém obchodě v místě mého bydliště. Tento obchůdek si otevřel majitel přímo ve svém domě, nedaleko domu, kde bydlíme a proto jsme začali chodit právě tam.
Nejprve omezil majitel dobu výkupu lahví. Šel jsem jednou v neděli s plnou taškou prázdných láhví a měl jsem smůlu, protože v neděli láhve nevykupují. Podruhé jsem si už dal pozor, šel jsem vracet láhve raději už v pátek, ale protože jsem neměl na láhve lístečky, které před týdnem zavedli, opět jsem nesl láhve domů. Tento „lístkový systém“ však naštěstí obchodník brzy zrušil, neboť tímto způsobem přicházel o své dlouhodobé zákazníky.
Tento obchod už opět vykupuje láhve v souladu se zákonem, ale stále se v našem okolí nachází mnoho obchodů, které tento zákon porušují.
Velkým problémem pro spotřebitele byla a stále ještě někde je skutečnost, že v některých obchodech vykupují pouze určité druhy lahví. Je například problém vrátit prázdnou 2l láhev od COCA – COLY v našem obchodě, když jsme ji koupili v jiné prodejně.
Znění zákona
Jak je vidět, většina obchodníků nezná, nebo nechce znát Zákon na ochranu spotřebitele číslo 634/1992 Sb., který situaci okolo láhví upravuje. Tento zákon stanovuje některé podmínky podnikání, významné pro ochranu spotřebitele a vztahuje se na prodej výrobků a poskytování služeb, a dále na případy, kdy dochází k plnění na území České republiky.
Zákon na ochranu spotřebitele v paragrafu 18 odstavci 1 říká, že vratné zálohované obaly se musí v provozovně, kde se takový výrobek v obalu prodává, vykupovány po celou pracovní dobu. Odstavec 2 říká, že výkup vratných zálohovaných obalů nelze vázat na nákup zboží a množství vykupovaných vratných zálohovaných lahví nesmí být prodejcem omezen.
Spotřebitelem se v zákoně rozumí fyzická osoba nakupující výrobek, nebo užívající služby. Prodávajícím je podnikatel, který spotřebiteli prodává výrobky, nebo poskytuje služby.
Porušování zákona
Za porušení povinnosti stanovené tímto zákonem uloží orgány příslušné podle ČNR prodávajícímu, výrobci, dovozci, nebo dodavateli pokutu až do výše 500 000 Kč. Za opakované porušení povinnosti v průběhu jednoho roku, lze uložit pokutu až do výše 1 milionu Kč. Při stanovení výše pokuty se přihlíží k charakteru protiprávního jednání a k rozsahu jeho následků. Pokutu lze uložit do tří let od porušení povinností.
Zákon o České obchodní inspekci číslo 625/92 Sb. v paragrafu 9 dává možnost orgánům ČOI pokutovat provinilce pokutou do výše 2 000 korun bez dalšího projednávání. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat.
Osobě, která maří, narušuje nebo ztěžuje výkon kontroly lze dát pořádkovou pokutu až 5 000 Kč.
Proč vůbec obchodníci porušují tento zákon a nechtějí vratné láhve vykupovat bez omezení, když jim hrozí dosti vysoké pokuty? Hromadění láhví v některých článcích obchodu má několik příčin. U výrobců jde zpravidla o nadměrné zásoby pocházející ještě z doby plánovaného hospodářství. Další množství připadá na výrobky, jejichž odbyt se zhroutil. Obvykle se ještě poukazuje na stánkové prodejce, z nichž někteří si starosti s výkupem nepřipouštějí a volné obaly se pak vrací do nejbližších obchodů. A konečně je tu i možnost pašování prázdných láhví z Polska, při čemž pašeráci spekulují s rozdílem ceny.
Obchodníci velmi často argumentují tím, že od nich nechce velkoobchod láhve odebírat. S tímto tvrzením jsem se také několikrát při svém průzkumu setkal. Prý odeberou pouze přesně tolik láhví, kolik si od nich obchodník koupil.
Při jednání se svým dodavatelem, odmítajícím odebrat obaly, se však mohou obchodníci odvolat na vyhlášku číslo 167/1953 Ú. l., která přes své stáří stále platí. Její paragraf 2 ukládá prodejcům i výrobcům povinnost vykupovat vratné obaly bez omezování. I výrobci a velkoobchod by měli (pokud jsou právnické osoby) vykupovat vše, co se jim nabídne.
Pokud maloobchodník neuspěje, má možnost se proti neserióznímu postupu výrobce či velkoobchodu bránit soudní žalobou. Třebaže vlastní soudní řízeni může být zdlouhavé, bude takový postup správnější a plně odpovídající tržním vztahům. Ani dodavatelé se nemohou zbavit svých potíží s nahromaděnými láhvemi tím, že zastaví výkup.
Závěr
Zákon na ochranu spotřebitele má několik částí. Vymezuje vztahy mezi prodávajícími a spotřebiteli, vztahuje se na prodej výrobků a poskytování služeb. Upravuje zejména:
– předmět a rozsah úpravy, vymezuje pojmy jako spotřebitel, prodávající, výrobce ap.
– povinnosti při prodeji výrobků a poskytování služeb, a to:
– dodržování správné hmotnosti a váhy
– dodržování jakosti a cen sjednaných v souladu s předpisy
– zákaz diskriminace spotřebitele
– používání pojmu záruka
– označení zboží cenami
– výkup láhví atd.
Výkup prázdných, zálohovaných lahví je jednou z nich. Myslím, že tento zákon je tak důležitý jako všechny ostatní a musí se také dodržovat. Každý přestupek ze strany obchodníka by měl potrestán.