Toč vzad – gymnastika
Biomechanický rozbor
Potřebná potenciální energie se získá zákmihem. Po dokončení zákmihu se trup vrací zpět k žerdi. Těžiště opisuje kruhovou dráhu, středem otáčení je ramenní kloub. Úhel mezi pažemi a trupem, který byl maximální v okamžiku zákmihu, se zmenšuje. Otáčení kolem ramenního kloubu se náhle zastavuje fixací a to včas, dříve než se trup vrátí do původního vzporu. Hybnost trupu zůstane zachována, pouze se změní střed otáčení.
Nyní následuje rotační pohyb kolem žerdi. V celém dalším toči je třeba udržovat fixaci ramenního kloubu. Otáčivý pohyb se zastavuje ve vzporu. Přebytek energie (prvek končí v nižší poloze, než byl výchozí zákmih) se častečně ztratil při změně směru hybnosti v začátku toče, třením dlaní o žerď a odporem prostředí, zbytek se utlumí v závěru toče vlastní vahou trupu, která v této fázi působí proti směru otáčení.
Při náhlém zastavení otáčivého pohybu kolem ramenzpůsobuje otáčivý pohyb kolem žerdi hlavně hybnost dolních končetin (b) a v další fázi i moment tíhy těla vzhledem k žerdi (c).
Technika provedení
- Ze vzporu vpředu nadhmatem zákmih.
- Boky se vracejí zpět k hrazdě (přitisknutí je zcela lehké), paže jsou napnuté, prohnutým trupem a hlavou provedeme aktivní pohyb vzad;
- Svisem střemhlav prohnutě.
- V závěru toče při přechodu do vzporu přehmatem ve směru pohybu, zakloněním hlavy, protlačením hrudníku a stažením hýžďových svalů, dokončíme toč ve vzporu.
Poznámka:Toč vzad se provádí zásadně jen nadhmatem.
Nácvik
- Pro orientaci a seznámení s charakterem pohybu provedeme několikrát toč vzad prohnutě – jakmile se však vracíme ze zákmihu zpět k hrazdě, aktivně přednožíme.
- Na hrazdě po ramena cvičíme vzpor vpředu nadhmatem s prohnutím rychlým záklonem hlavy a pohybem trupu vzad toč vzad se snahou udržet prohnutí. Tento způsob provádíme nejprve s dopomocí – stojíme pravým ramenem přímo pod hrazdou po levé straně cvičence. Pravou rukou ho uchopíme za levé záloktí, tlakem vzad a dolů pomáháme zvětšit rychlost otáčivého pohybu. Levou rukou mu přidržujeme boky u hrazdy (obr. 2).
Dopomoc a záchrana
Na hrazdě po ramena cvičíme vzpor vpředu nadhmatem s prohnutím rychlým záklonem hlavy a pohybem trupu vzad toč vzad se snahou udržet prohnutí. Tento způsob provádíme nejprve s dopomocí – stojíme pravým ramenem přímo pod hrazdou po levé straně cvičence. Pravou rukou ho uchopíme za levé záloktí, tlakem vzad a dolů pomáháme zvětšit rychlost otáčivého pohybu. Levou rukou mu v začátku toče přidržujeme boky u hrazdy. V závěru toče ho levou rukou podpíráme pod hrudníkem a pomáháme mu toč dokončit. Na žíněnce stojíme přímo pod hrazdou a jsme připraveni cvičence zachytit.
Příklady k procvičení
– výmyk předem – toč vzad – podmet
– vzepření závěsem v pravém podkolení – přešvih únožmo pravou – zákmih a toč vzad
– ze svisu vznesmo vzadu dvojhmatem, levá podhmatem – výmyk zadem a celým obratem vlevo do vzporu vpředu – toč vzad – přednožit – zákmihem skrčka, odbočka nebo roznožka
Seznam bibliografických citací
Karas, V. Biomechanika sportovní gymnastiky
SPN: Praha 1973
ČÚ ČSTV a kol. Sportovní gymnastika – příručka pro školení trenérů III. Třídy
Olympia : Praha 1971