Přímá volba prezidenta republiky
1 Úvod
Přímá volba prezidenta republiky byla v nedávné době velmi sledované a diskutované téma. Poprvé v historii si lidé sami zvolili svého nového prezidenta.
Práce je členěna na dvě hlavní části, kde první část představuje hlavní náplň.
První teoretická část se zabývá celkovou historií volby prezidenta v naší zemi, přehled prezidentů v historickém kontextu, cestu k přímé volbě a volba prezidenta dle zákona.
V Druhé praktické části jsem se zaměřil na účastníky a výsledky prezidentských voleb v roce 2013, které byly historicky první v naší zemi.
2 Teoretická část
2.1 Historie volby prezidenta
Do roku 2012 byl prezident České republiky volen nepřímo parlamentem na společné schůzi obou jeho komor. Běžný občan neměl žádnou pravomoc do této volby nikterak zasahovat.
(1) Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně deset poslanců nebo deset senátorů.
(2) Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.
(3) Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby.
(4) Do druhého kola postupuje kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Poslanecké sněmovně, a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu.
(5) Je-li více kandidátů, kteří získali stejný nejvyšší počet hlasů v Poslanecké sněmovně, nebo více kandidátů, kteří získali stejný nejvyšší počet hlasů v Senátu, sečtou se hlasy odevzdané pro ně v obou komorách. Do druhého kola postupuje kandidát, který takto získal nejvyšší počet hlasů.
(6) Zvolen je kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.
(7) Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve druhém kole, koná se do čtrnácti dnů třetí kolo volby, v němž je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů.
(8) Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby.[1]
Nepřímá volba prezidenta republiky je tradicí už od samostatného vzniku samotného Československého státu v roce 1918. První prezident Tomáš G Masaryk byl zvolen zákonodárci aklamačně jednomyslně. Nepřímou volbu prezidenta výslovně zakotvila až Ústava z roku 1920[2]. Na kontinuitu nepřímé volby navázala jak Ústava z roku 1948, tak i Ústava z roku 1960. Vznikem samostatné České republiky nedošlo ke změně způsobu volby prezidenta, byla zachována nepřímá volba, přestože se objevil už v roce 1992 návrh na zavedení přímé volby prezidenta, a to skupinou poslanců České strany sociálně demokratické (dále jen „ČSSD“), jejich návrh nebyl přijat. Nepřímá volba prezidenta je dnes minulostí, v prosinci 2011 byl schválen vládní návrh ústavního zákona Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky (dále jen „Poslanecká sněmovna“) a v únoru 2012 schválen Senátem Parlamentu České republiky (dále jen „Senát“). Ústavní zákon[3] byl podepsán prezidentem republiky, předsedou vlády a byl platně vyhlášen.
2.2 Historie prezidentů
Historie prezidentů ČSR, ČSSR, ČSFR a České republiky. Historie je datována od 14.11.1918, kdy byl zvolen první prezident ČSR.
1918 – 1935 Tomáš Garrigue Masaryk
1935 – 1938 Edvard Beneš
1938 – 1945 Emil Hácha
1948 – 1953 Klement Gottwald
1953 – 1957 Antonín Zápotocký
1957 – 1968 Antonín Novotný
1968 – 1975 Ludvík Svoboda
1975 – 1989 Gustav Husák
1989 – 2003 Václav Havel
2003 – 2013 Václav Klaus[4]
2.3 Přímá volba prezidenta
Cesta k přímé volbě začala už v roce 1992, kdy se formovala samotná Česká republika, a probíhaly práce na nové Ústavě ČR. Na podzim roku 1992 poslanci ČSSD v České národní radě podali návrh nové Ústavy ČR, který obsahovala přímou volbu prezidenta. Česká národní rada ponechala model nepřímé volby.
Během následujících let byl několikrát vznesen požadavek na zavedení přímé volby. Požadavek byl vznesen zpravidla po volbách do Poslanecké sněmovny, kdy žádná z politických sil neměla potřebný počet členů k prosazení svých zájmů, zejména v souvislosti s vyslovení důvěry vládě[5]. Intenzivní diskuze započala v roce 2000, a to v souvislosti s nástupcem Václava Havla. Prezident Václav Havel v článku Mladé fronty Dnes ze dne 30.1.2002 řekl: „Čím déle zastávám svoji funkci, čím blíž je definitivní konec mého pobytu v ní a čím víc hovorů na to téma vedu s různými zahraničními politiky, tím větším příznivce přímé volby prezidenta se stávám.“[6]
Hlavními argumenty předkladatelů návrhů ústavních zákonů byly, že dojde k posílení legitimity prezidenta, zvolení nadstranického prezidenta, zabránění patové situace či posílení důvěry občanů ve stát a jeho instituce[7].
Další argumentem pro přímou volbu je přímá účast občana na volbě prezidenta, a to ve smyslu kandidovat, navrhovat a volit kandidáta. Vytváří se zde pozice pro možného nadstranického prezidenta, který není přímo ovlivňován žádnou politickou stranou, která by jej nominovala. Přímá volba povede ke zlepšení politické kultury, posílení demokracie a posílení důvěry ve funkci prezidenta republiky.
2.4 Volba prezidenta dle zákona
Hlavním předmětem ústavního zákona č. 71/2012 Sb. je volba prezidenta republiky v přímých volbách. Volba je založena na dvojkolovém volebním systému s absolutní většinou v 1. kole volby. Volba se koná tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva.
Článek 56 odst. 2 stanovuje, že prezidentem je zvolen ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Není-li takový kandidát v prvním kole zvolen, koná se do 14 dní druhé kolo volby. Do druhého kola volby postupují dva kandidáti, kteří obdrží v prvním kole nejvyšší počet hlasů oprávněných voličů. V případě rovnosti postupují do druhého kola volby všichni kandidáti, kteří v prvním kole volby získali nejvyšší počet hlasů oprávněných voličů, nejsou-li takoví kandidáti alespoň dva, postupují i kandidáti, kteří obdrželi druhý nejvyšší počet platných hlasů oprávněných voličů.
Článek 56 odst. 3 stanovuje, že prezidentem je zvolen ten kandidát, který obdrží v druhém kole volby nejvyšší počet hlasů oprávněných voličů. V případě rovnosti nejvyššího počtu hlasů prezident není zvolen a do 10 dnů se koná nová volba prezidenta.
Článek 56 odst. 4 stanovuje, pokud kandidát, který postoupil do druhého kola, přestane být volitelný nebo se vzdá kandidatury, do druhého kola postupuje kandidát, který v prvním kole volby získal další nejvyšší počet platných hlasů oprávněných voličů. Druhé kolo volby se koná i v případě, že se volby zúčastní pouze jeden kandidát.
Článek 56 odst. 5 stanovuje, že právo navrhovat kandidáta je oprávněn každý občan ČR, který dosáhl věku minimálně 18 let. Jeho návrh petice musí být podpořen nejméně 50 tisíci občany ČR, kteří jsou oprávněnými volit prezidenta. Navrhovat kandidáta je oprávněno nejméně dvacet poslanců nebo nejméně deset senátorů.
Článek 56 odst. 6 definuje oprávněného voliče. Právo volit má každý občan ČR, který dosáhl věku minimálně 18 let.
Článek 56 odst. 7 stanovuje lhůtu pro konání volby. Volba se koná posledních šedesáti dnech volebního období úřadujícího prezidenta, nejpozději však třicet dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta. V případě, že dojde k uvolnění úřadu prezidenta, koná se volba do devadesáti dnů.
Článek 56 odst. 8 stanovuje způsob vyhlášení volby. Volbu prezidenta vyhlašuje předseda Senátu nejpozději devadesát dnů před jejím konání. Pokud dojde k uvolnění úřadu prezidenta, vyhlásí předseda Senátu volbu prezidenta nejpozději do 10 dnů a zároveň nejpozději 80 dnů před jejím konáním.
Článek 56 odst. 9 stanovuje, že v případě že funkce předsedy Senátu není obsazena, volbu vyhlašuje předseda Poslanecké sněmovny.
Článek 58 stanovuje, že další podmínky volebního práva, podrobnosti a navrhování kandidátů, vyhlašování a provádění volby, vyhlášení výsledků volby a soudní přezkum, stanoví zákon.
Článek 59 odst. 1 stanovuje, že nově zvolený prezident skládá slib do rukou předsedy Senátu na společné schůzi obou komor[8].
3 Praktická část
3.1 Prezidentské volby 2013
V roce 2013 se v České republice konaly historicky první přímé volby na post prezidenta České republiky.
Kandidáti pro volbu prezidenta České republiky 2013: Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Jan Fischer, Jana Bobošíková, Táňa Fischerová, Přemysl Sobotka, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Tomio Okamura, Jan Švejnar, Jiří Karas, Karel Randák, Klára Samková, Ladislav Jakl, Pavel Kořan, Petr Cibulka a Tomáš Vandas[9].
Kandidáti bez potřebné podpory občanů, poslanců či senátorů: Jan Švejnar, Ladislav Jakl, Tomáš Vandas, Jiří Karas, Klára Samková, Karel Randák, Petr Cibulka a Pavel Kořan.
Vyřazení kandidáti po kontrole podpisů Ministerstvem vnitra: Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura.
Oficiální kandidáti do prvního kola prezidentské volby 2013: Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Jan Fischer, Jana Bobošíková, Táňa Fischerová, Přemysl Sobotka, Vladimír Franz a Jiří Dienstbier.
Výsledky prezidentských voleb 1. kolo:
Miloš Zeman 24,21 %
Karel Schwarzenberg 23,40 %
Jan Fisher 16,35 %
Jiří Dienstbier 16,12 %
Vladimír Franz 6,84 %
Zuzana Roithová 4,95 %
Taťana Fischerová 3,23 %
Přemysl Sobotka 2,46%
Jana Bobošíková 2,39 %[10]
Kandidáti postupující do druhého kola prezidentské volby 2013: Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.[11]
Výsledky prezidentských voleb 2. kolo:
Miloš Zeman 54,80 %
Karel Schwarzenberg 45,19 %[12]
Volební účast:
- Kolo 61,31 %
- Kolo 59,11 %
4 Závěr
Hlavním cílem mé práce bylo přiblížit přímou volbu prezidenta republiky. Zároveň jsem se snažil popsat celkový průběh voleb a historii prezidentů. Prezident je hlavou státu, měl by představovat nejvyšší autoritu ve státě a zároveň by měl být jednotícím prvkem ve společnosti.
Přímou volbu prezidenta hodnotím jako občan ČR kladně. Jsem nesmírně rád, že mám právo volit prezidenta republiky. Je to krok vpřed, kdy toto právo prohloubí můj zájem o politické dění v zemi, ve které žiji. Přímou volbu preferuji jako lepší způsob volby hlavy státu.
Seznam použitých zdrojů
Seznam použité literatury:
Filip, J. Prezidentské volby v roce 2003 a počítání času v ústavním právu
Časopis pro právní vědu a praxi, 2003, č. 1;Hendrych, D., Svoboda, C. a kol.
Suchánek, R., Jirásková, V, et al.: Ústava České republiky v praxi. Praha: Leges, 2009
Seznam použitých právních předpisů:
Ústava České republiky
Ústavní zákon č. 71/2012 Sb.
Seznam požitých internetových zdrojů:
http://www.volba-prezidenta.cz/historie_prezidentu/
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-71
http://www.volba-prezidenta.cz/kandidati_na_prezidenta_ceske_republiky/?
http://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2013.aspx?k=1
http://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2013.aspx
[1] Filip, J. Prezidentské volby v roce 2003 a počítání času v ústavním právu. Časopis pro právní vědu a praxi, 2003, č. 1;Hendrych, D., Svoboda, C. a kol. Ústava České republiky. Komentář. Praha : C. H. Beck, 1997; Pavlíček, V., Hřebejk, J. Ústava a ústavní řád České republiky. Svazek I. Ústava České republiky. Praha : Linde, 1998; Pavlíček, V. a kol. Ústavní právo a státověda.
[2] Článek 58 odst. 1 Ústavy z roku 1920
[3] Ústavní zákon č. 71/2012 Sb.
[4] Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/historie_prezidentu/
[5] Suchánek, R., Jirásková, V, et al.: Ústava České republiky v praxi. Praha: Leges, 2009, 170 – 171 s.
[6] Suchánek, R., Jirásková, V, et al.: Ústava České republiky v praxi. Praha: Leges, 2009, 171 s.
[7] Suchánek, R., Jirásková, V, et al.: Ústava České republiky v praxi. Praha: Leges, 2009, 172 – 173 s.
[8]Převzato z: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-71
[9]Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/kandidati_na_prezidenta_ceske_republiky/?
[10] Převzato z: http://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2013.aspx?k=1
[11] Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/kandidati_na_prezidenta_ceske_republiky/?
[12] Převzato z: http://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2013.aspx
[13] Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/historie_prezidentu/
[14] Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/kandidati_na_prezidenta_ceske_republiky/?
[15] Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/kandidati_na_prezidenta_ceske_republiky/?
[16] Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/kandidati_na_prezidenta_ceske_republiky/?
[17] Převzato z: http://www.volba-prezidenta.cz/kandidati_na_prezidenta_ceske_republiky/?
[18] Převzato z: http://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2013.aspx?k=1
[19] Převzato z: http://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-2013.aspx