Pohybové hry Zš
Hodina tělesné výchovy s využitím overbalu
Téma: lovecká sezóna
Cíl: žák respektuje pravidla hry, reaguje na signál, orientuje se v prostoru, dbá na zásady bezpečnosti při cvičení, provede správně cviky s overballem podle pokynů učitele, orientuje se v prostoru tělocvičny, správně chytá a přihrává míč, umí přesně zamířit a zasáhnout cíl
Očekávané výstupy: žák vládá v souladu s individuálními předpoklady jednoduché pohybové činnosti jednotlivce nebo činnosti prováděné ve skupině; usiluje o jejich zlepšení, spolupracuje při jednoduchých týmových pohybových činnostech a soutěžích, uplatňuje hlavní zásady hygieny a bezpečnosti při pohybových činnostech ve známých prostorech školy, reaguje na základní pokyny a povely k osvojované činnosti a její organizaci, zvládá v souladu s individuálními předpoklady osvojované pohybové dovednosti a tvořivě je aplikuje ve hře, soutěži, při rekreačních činnostech, posoudí provedení osvojované pohybové činnosti, označí zjevné nedostatky a jejich možné příčiny
Pomůcky: overball pro každé dítě
Úvodní část – nejprve dostanou žáci chvilku, aby se volně proběhli po tělocvičně
- a) organizační část – všichni si sednou do kruhu, žáci říkají, kdo loví zvířata v lese, která zvířata loví, nyní nastává žákům lovecká sezóna, budou nejen myslivci, kteří číhají na zajíce, ale i zajíci, kteří se snaží bránit před myslivci
- b) rušná část – Kulky z pistole – 2-3 hráči dostanou míč, který představuje kulku z pistole, kterou se sám stane, ostatní žáci jsou zajíci, kteří běhají po lese před kulkami, koho kulka zasáhne, zařve bolestí, lehne na zem a zmítá se, zachrání ho jiný zajíc, který mu dá tři uzdravující pilulky = tři dřepy, honiče = kulky vyměníme, můžeme přidat i více honičů
– honič = kulka míč nehází, honí pouze ostatní spolužáky = zajíce a dotkne se jich míčem, který stále drží v ruce
Průpravná část – zaměření na paže a nohy
- „Lovec posiluje nohy pro lepší běh.“
– stoj v mírném podřepu, chodidla v šíři kyčlí, ruce v bok, míč mezi koleny, s výdechem stlačujeme míč, s nádechem následuje uvolnění, rovná záda, hlava v prodloužení páteře
– posílení vnitřních svalů stehen, počet stlačení 5x
- „Lovec posiluje nohy pro lepší odraz v běhu.“
– stoj na levé noze, chodidlo pravé na míči, s výdechem stlačíme míč, s nádechem uvolníme, totéž cvičíme na druhou stranu, rovná záda, hlava v prodloužení těla
– posílení stehenních svalů, počet stlačení 5x na každou nohu
- „Lovec posiluje nohy v sedu.“
– sed roznožný skrčmo, míč mezi chodidly, paže se v zapažení opírají o podložku, dlaně směřují od těla, s výdechem stlačíme míč chodidly k sobě, s nádechem tlak uvolníme, hlava v prodloužení páteře, záda mírně ohnutá, nevystrkujeme břicho ani hrudník, neprohýbáme se v bedrech
– posílení stehen, hýždí a břicha, počet stlačení 5x
- „Lovec si protahuje nohy.“
– sed skrčmo (turecký, pravá ruka je nahoře, levá dole) na míči, paže ve vzpažení,
s výdechem předklon, rovná záda, hlava v prodloužení páteře, totéž cvičíme při výměně nohou (levá je nahoře, pravá dole)
– protažení zadní strany stehen, počet opakování 3x na každou nohu
- „Lovec si cvičí pevný stisk.“
– sed skrčmo (turecký), míč držíme oběma rukama před hrudníkem, předloktí vodorovně s podložkou, s výdechem zmáčkneme míč, s nádechem stisk uvolníme, rovná záda, ramena nesmí být u uší, nenechat spadnout lokty dolů, neprohýbat v bedrech
– posilujeme svaly předloktí a rukou, správné držení těla, počet opakování 10x
- „Lovec posiluje prsní svaly.“
– sed skrčmo (turecký), míč držíme oběma rukama před hrudníkem, předloktí vodorovně s podložkou, dlaně rovně kolmo s podložkou, s výdechem stlačíme míč oběma rukama proti sobě, s nádechem stlačení uvolníme, rovná záda, neprohýbat v bedrech, nenechat spadnout lokty dolů, ramena nesmí být u uší
– posilujeme prsní svaly, správné držení těla, počet opakování 10x
- „Lovec posiluje prsní a ramenní svaly.“
– sed skrčmo (turecký), míč držíme oběma rukama před hrudníkem, předloktí vodorovně s podložkou, dlaně kolmo s podložkou, s výdechem stlačíme míček oběma rukama proti sobě a předpažíme, špičky prstů směřují dopředu, s nádechem stlačení uvolníme a míč vrátíme před hrudník, rovná záda, neprohýbáme se v bedrech, nenecháme spadnout lokty, ramena nesmí být u uší, míč udržujeme stále před prsy
– posilujeme prsní svaly a svaly pletence ramenního, správné držení těla, počet opakování 10x
- „Lovec posiluje pro lepší hod.“
– sed skrčmo (turecký), paže ve vzpažení drží míč, s nádechem krčíme lokty, míč za hlavu, s výdechem vracíme zpět, rovná záda, neprohýbáme se v bedrech, hlava v prodloužení páteře
– posílení tricepsů, správné držení těla, počet opakování 10x
- „Lovec se protahuje.“
– turecký sed, míč před tělem mezi dlaněmi, prsty pravé ruky směřují vzhůru před míčem (blíže k tělu) a prsty levé ruky směřují dolů za míčem (strana dál od těla), s výdechem zatlačíme pravou rukou do míče a protáhneme pravé zápěstí, s nádechem tlak uvolníme, cvik provádíme na obě zápěstí
– protažení zápěstí a svalů předloktí, počet opakování 5x na každé zápěstí
- „Lovec si protahuje ruce.“
– turecký sed, předpažit, míč v dlani levé ruky, prsty směřují vzhůru za míčem (strana dál od těla), hřbet pravé ruky je před míčem (strana blíže k tělu) a prsty směřují k podlaze, s výdechem zatlačíme levou dlaní míč více do hřbetu pravé ruky, s nádechem tlak uvolníme, cvik provádíme naobě zápěstí
– protažení zápěstí a svalů předloktí, počet opakování 5x na každé zápěstí
Hlavní část – Myslivec nebo zajíc? (Obrácená vybíjená)
– hráče rozdělím na dvě stejně početná družstva, žáci si stoupnou do řady a já říkám: „Myslivec, zajíc…“, na pokyn „myslivec“ žák stojí,na pokyn „zajíc“ si dřepne a prsty znázorní uši na hlavě, každé družstvo se rozestaví ze tří stran kolem poloviny hřiště, ve kterém stojí soupeřův kapitán
– hráči obou družstev jsou rozmístěni za postranními a koncovými čarami soupeřovy poloviny a kapitán je uvnitř vlastního hřiště, ve hře se hráči stojící mimo hřiště pokoušejí zasáhnout míčem kteréhokoliv soupeřova hráče uvnitř hřiště, musí mít ovšem nabito, tedy nesmí vzít míč ze země, poprvé si musí přihrát 3x přes hřiště, poté stačí jedna přihrávka dvou libovolných hráčů, počítá se i chycená přihrávka soupeře, pokud míč nespadl na zem, nebo přihrávka nebyla pouze odražena
– hráč, který stojí vně hřiště a zasáhl soupeře, přechází do své poloviny hřiště, míč, kterým zasáhl soupeře, obdrží soupeř, zasažený zůstává v hřišti a hraje dál, vítězí družstvo, jehož hráči se dříve přemístí do své poloviny hřiště
– s míčem se nesmí chodit, žáci nesmějí překročit čáry vymezující hřiště, s výjimkou přesunu po vybití, jinak odevzdávají míč soupeři
Dynamická část – Úklid lesa
– do lesa kromě myslivců chodí na zvěř i pytláci, kteří za sebou nechávají příliš mnoho odpadků, ani jedna rodina zajíců nechce mít odpadky kolem svého doupěte
– žáci jsou rozděleni do dvou družstev, každé družstvo má jednu polovinu tělocvičny, poloviny jsou rozděleny středovou čárou, úkolem žáků je házet míče na území druhé rodiny zajíců, aby jich měli co nejméně, ti jim míče samozřejmě vracejí, po uplynutí časového limitu spočítáme, která rodina více uklízela a má kolem svého doupěte méně odpadků
Závěrečná část – Sestřelení nehybných zajíců
– zajíci i myslivci jsou unaveni po lovecké sezóně,proto se příliš nebrání
– žáci jsou rozděleni do dvou družstev, která stojí v řadách naproti sobě ve vzdálenosti 3-4 metrů (podle šikovnosti žáků), rozestupy mezi žáky ve družstvu jsou na vzdálenost upažené pravé paže, jedno družstvo dostane míče = myslivci a postupně se snaží sestřelit libovolného hráče druhého družstva = zajíce, nesmí se mířit na obličej, každý žák má pouze jeden míč, tedy jeden zásah, počítáme počet zásahů, poté se role vymění a míče dostane druhé družstvo, nikdo nevyhrál, všichni
myslivci si uspořádají hostinu, jen někteří mají víc zajíců a větší pohoštění
Zdroj:Muchová, M. Tománková, K. Cvičení s měkkým míčem. Grada Publishing, a. s. Praha, 2010. Mužík, V. Didaktika tělesné výchovy pro 1. stupeň základní školy. Brno : Masarykova universita,1991Internet