Písemná příprava na hodinu hudební výchovy s metodikou
Cíl hodiny:
opakování stupnic a předznamenání a naučení nové písničky Mašinka
Úvod:
8:00 – 8:03 – Na začátku seznámíme děti s obsahem hodiny.
Motivace:
8:03 – 8:11 – pro zopakování znalostí stupnic a předznamenání následuje hra Skládanka. Děti pracují ve dvojicích. Cílem hry je sestavit pravidelný obrazec (čtverec nebo obdélník), tak aby u sebe byly vždy jen symboly, které k sobě logicky patří. Např.: symbol noty a její hodnota (počet dob) nebo název tóniny a počet posuvek v předznamenání, nebo durová tónina a její příbuzná tónina. V průběhu hry kontrolujeme práci žáků, popřípadě je upozorníme na chyby.
Plán hodiny:
8:11 –
Rozdáme noty s textem Mašinky, zeptáme se jestli někdo ví, která tuto písničku zpívá a pustíme ukázku (pokud je písnička již mezi dětmi známá pustím pouze 3 sloky, pokud je zcela nová pustíme ji celou). Zeptáme se jaké nástroje děti zaslechly.
8:17 – 8:20
S dětmi přečteme nahlas text písničky
8:20 – 8:23
S dětmi zkusíme zazpívat první sloku písničky bez hudby. Doladíme místa, která jim dělají větší potíže
8:23 – 8:25
Pustíme hudbu a zaspíváme s dětmi celou písničku.
8:25 – 8:27
Děti rozdělíme do třech skupin. Jedna skupina bude zpívat. Druhá si rozdá orffové nástroje a třetí skupina se postaví do řady za sebou a znázorňují vláček.
8:27 – 8:30
Druhá skupina si na první sloce vyzkouší svůj doprovod. Dřívka budou ťukat vždy na první dobu, tamburína zazní vždy do pomlky a bubínek na druhou dobu.
8:30 – 8:38
Každý se ujme své role a celá písnička i s doprovodem se nakonec zopakuje. Třetí skupina dětí hodí mezi lavicemi, znázorňuje vláček a houkám. Vyučující doprovází třídu hrou na
klavír či kytaru
Závěr:
Zhodnotím hodinu a chování dětí. Všichni si zatleskáme.