Náboženství Parsů
V indické Bombai a okolí, v západoíránské poušti, ve východní Africe a v mnoha světových velkoměstech se dosud nachází hrstky malé komunity, čítající méně než 20 000 členů – jsou to Pársové, potomci Peršanů. Od 8. století, po arabské invazi, kdy začali být pronásledováni muslimy, jich většina odešla z území dnešního Íránu do nábožensky tolerantní Indie. Pársové uctívají velkého proroka a zakladatele jejich náboženství Zoroastra.
Zoroaster
Zoroaster (v perštině Zarathuštra) žil zřejmě v 6. století před Kristem. Stal se prorokem a hlásal spravedlnost a věrnost Ahura Mazdovi, Moudrému Pánu. On měl představovat dobro. Stejnou váhu však přikládal Angru Mainjovi, představiteli zla. To je důvod, proč se dá toto náboženství považovat za dualistické (víra ve dvě opačné, vyvážené síly dobra a zla). Ale přesto Zoroastr věřil ve vítězství dobra nad zlem a učil, že Ahura Mazda stvořil svět proto, aby lidé bojovali s Angru Mainjou. Proto považujeme Parsů za nábožensví monoteistické.
Pársové tedy uctívají život dobra, a věří, že dobré skutky budou odměňovány a zlé potrestány. Ať už v tomto nebo v příštím životě. Pársové totiž věří v posmrtný život, soudný den a příchod spasitele. Jak z textu vyplývá, nábožensví Pársů je velice morální a mírumilovné. Jeho členové jsou proslulí svou inteligencí, soudružností, zručností, zásluhami v obchodování, průmyslu, vzdělání a sociální péče.
Obřady a tradice
Pársové přikládají velkou úlohu rituálu a tradici, například očistě, modlitbě, nebo oběti – modlitby konají pětkrát denně a rovněž všechny významné okamžiky života spojují s obřady (narození, dospívání, sňatek, dítě, smrt…).
Mezi jejich hlavní obřad patří uctívání ohně. Oheň je totiž symbolem Ahura Mazdy a nesmí být ničím ani nikým znesvěcen, ani sluncem nebo zraky nevěřících. Je proto uložen v Ohňovém chrámu, kde se o něj s láskou starají. Pársové mají 3 druhy chrámů: Ataš Dadghan – většinou obyčejný dům určený jako modlitebna, Ataš Adaran – nachází se tam, kde žije alespoň 10 párských rodin a Ataš Behran, kterých je na světě pouze deset.