Kontinentální a angloamerický typ právní kultury (srovnání)
- Úvod
Právo, které je v té které společnosti vyžadováno, závisí na specifikách jednotlivých kultur. Můžeme rozlišit právní kultury kontinentálně evropské a angloamerické.
- Kontinentální právo
Kontinentální právo je právní systém založený na právu římském a používaný především v kontinentální Evropě, kromě Velké Británie. Jeho vývoj byl ovlivněn radikální přeměnou práva zejména ve Francii. Lze ho dělit na právo soukromé a veřejné.
1) Právní okruhy kontinentálního práva :
- germánský okruh – je nejrozšířenější
- románský okruh – nejprestižnější
- nordický okruh – nejvíce inovativní
- východoevropský okruh
2) Systém kontinentálního práva :
Právo jako jeden ze sociálních systémů se vyznačuje :
- jednotou – právní normy si navzájem neodporují
- vnitřní diferenciací, a to dle :
– metody právní úpravy :
- soukromé právo – je založeno na rovnosti subjektů, soukromoprávní vztah vzniká na základě smluvního práva, nelze ukládat povinnosti druhému subjektu, možnost rozsáhlé dispozitivní úpravy
- veřejné právo – je založeno na nerovnosti subjektů, jedinec má práva rozhodovat o právech a povinnostech druhého subjektu, rozhodují zpravidla orgány veřejné moci (soud, orgán samosprávy,…), neexistuje zde smluvní princip, pouze individuální právní akt ( rozsudek, nález, rozhodnutí,…)
– předmět právní úpravy :
- rozdělení spočívá v tradici a zároveň je důležitý i veřejný zájem :
z oblasti práva soukromého – občanské, obchodní, pracovní, rodinné a mezinárodní právo soukromé
z oblasti práva veřejného – trestní, správní, mezinárodní právo veřejné a ústavní
– účel právní úpravy :
- hmotné právo – stanoví práva a povinnosti, které jsou smyslem právní úpravy (např. zákon o pozemních komunikacích)
- procesní právo – slouží k uplatnění a k ochraně hmotných práv, stanoví postup pro aplikaci práva i tvorbu práva (např. individuální správní akty)
Procesní normy bývají kodifikovány v zákonech, které se nazývají řády – občanský soudní řád, trestní soudní řád, správní řád. Někdy bývají také obsaženy ve stejném právním předpisu jako normy hmotněprávní a mají charakter právního předpisu, např. jednací řád zastupitelských sborů.
- Angloamerické právo
Angloamerické právo (Common law) vzniklo a uplatňuje se hlavně ve Velké Británii a ve většině těch států, které byly anglickými koloniemi. Právo USA je subsystémem Common law s jistými zvláštnostmi.
Common law, původně nepsané právo, vychází z germánského práva, tzn. že je to právo, které lze odvodit v dané době z platného systému právních norem, vesměs psaných.
Dalším významem Common law je zvykové právo. To je právní systém založený na právních obyčejích, které se v určitém společenství ustálily a jsou všeobecně dodržovány a uznávány. Některé právní normy a instituty se zachovaly z doby feudálního právního řádu.
- Srovnání kontinentálního a angloamerického systému
Hlavní odlišnosti obou systémů spočívají v rozdílných pramenech práva.
V kontinentálním systému se uplatňuje právní předpis – zákon, v angloamerickém systému je nejdůležitější precedent.
Rozdílné je také postavení soudců z hlediska tvorby práva.
V kontinentálním systému soudci právo nenalézají, netvoří ho. V systému angloamerickém soudci právo nalézají, vyšší soudy mohou právo tvořit.
Mezi další rozdíly patří dělení práva na soukromé a veřejné. V kontinentálním právu lze dělit právo, v Common law nelze. U obou systémů existuje i jiné dělení na právní odvětví.
V poslední době se rozdíl mezi kontinentálním a angloamerickým právem snižuje. Důležitým faktorem pro toto přiblížení obou systémů je vznik Evropské unie. V Evropském právu hraje zvýšenou roli judikatura Evropského soudního dvora, u Evropského soudu pro lidská práva lze již hovořit o precendenčním právu.