Honičky
- Honička – podle celkového počtu cvičenců, honí dva až tři cvičenci najednou. Ostatní se mohou pohybovat pouze ve vymezeném území, které nesmí nikdo přešlápnout. Kdo dostane babu vypadává ze hry.
- Běh k neznámému cíli – Vyznačíme na hřišti dvě rovnoběžné čáry, vzdálené od sebe asi 25 – 30 metrů. Všichni hráči se shromáždí za jednou z nich a na písknutí vyběhnou ke druhé čáře. Jakmile uslyší hvizd píšťalky, obrátí se a běží zpátky ke startu. Rozhodčí může písknout ještě několikrát a pokaždé je to povel : Obraťte se čelem vzad a utíkejte na opačnou stranu. Nikdo z hráčů si není jist, zda bude cílem první nebo druhá čára. Pak se píšťalka odmlčí, a kdo nejdřív přeběhne čáru vepředu, vyhraje.
- Skoky přes kozy – Hrají stejně početná družstva. Všechna se postaví do zástupů za startovní čárou. Asi 70 metrů od startu je cíl. Na signál rozhodčího vyběhnou ze všech zástupů první, po sedmi krocích se zastaví a udělají středně vysokou kozu. V tom okamžiku vyběhnou druzí, přeskočí roznožkou prvního a po dalších sedmi krocích udělají také kozu. To je startovní znamení pro třetí v zástupech. Tak pokračuje závod dál, dokud se celé družstvo nepřesune od startu za cílovou čáru. Po celou dobu hry zachováváme tato dvě základní pravidla : Kdo přeskočí poslední kozu, udělá sedm kroků a sám se předkloní. Další závodník smí startovat teprve v okamžiku, kdy předcházející běžec zůstane stát v čele svého družstva. Závod pro družstvo končí tehdy, když jeho poslední člen přeběhne cílovou čáru.
- Minutová honička – Vybraný hráč pronásleduje všechny ve vymezeném území přesně jednu minutu. Každý komu dá babu, si musí sednout. Když uplyne minuta, spočítáme kolik hráčů honič pochytal, výsledek zapíšeme a minutová honička začíná znovu. Tentokrát honí někdo jiný a hrají opět i ti, kteří minule dostali babu.
- Honička dvojic – Začíná se jako při obyčejné honičce. Vylosovaný hráč se snaží dát někomu babu. Když však někoho chytí, nepředá mu úlohu, ale utvoří s ním dvojici. Potom pronásledují hráče společně a drží se za ruce. Až dají babu dalším dvěma, utvoří chycení novou spojenou dvojici a pomáhají chytit dosud volné hráče. Dvojic pronásledovatelů tak stále přibývá.
- Hra na rybáře – Hráči přebíhají z jednoho konce hřiště na druhý a zpět, a proti nim postupuje “ rybář”, který se je snaží chytit. “Rybář” může běžet jen dopředu nebo do strany, nikoli zpátky. Komu dá babu, ten se stane jeho pomocníkem. Když jsou všichni pochytáni, začíná hra znovu. “Rybářem” se stává ten, kdo byl v minulé hře chycen nejdříve.
- Chytaná – Hráči se postaví do dvojstupu. Asi pět metrů před jeho čelem stojí chytač, obrácený k hráčům zády. Nejdřív vyběhne z dvojstupu poslední dvojice. Jeden hráč běží po levé straně dvojstupu, druhý po pravé, a když doběhnou na chytačovu úroveň, chytač se za nimi pustí a snaží se dát jednomu z běžců babu dřív, než se dvojice opět spojí (podá si ruce). Jeden běžec mine chytače po levé straně, a druhý běžec po pravé straně. Chytač se nesmí ohlížet ani vyrazit dřív, než uvidí aspoň jednoho z běžců. Dvojice která si někde před chytačem podá ruce, splnila úkol a odchází ze hry. Jestliže však jeden z běžců dostane od chytače babu dřív, než mohl podat ruku svému společníkovi, stane se sám chytačem a bývalý chytač vytvoří nový pár s druhým běžcem. Oba se pak vrátí do dvojstupu. Kdo zůstane nakonec na hřišti sám v roli chytače, prohrál hru.
- Honička na jedné noze – Vybraný hráč honí ostatní jako při obyčejné honičce, ale skáče po jedné noze a ostatní hráči také, kdo dostane babu, stává se také honičem a chytá ostatní.
- Štafeta – Hráči se rozdělí do dvojstupu, 25 metů před obě družstva se umístí meta. Na písknutí vybíhají první z obou družstev a musí oběhnout metu a zařadit se na konec svého družstva. Jakmile první doběhne za startovní čáru, vybíhá druhý. Které družstvo dříve oběhne metu, vyhrává.
- Stínový souboj – Hrají dvě družstva. Na začátku vytvoří dvojice. V každé dvojici má být po jednom hráči A a jednom hráči B. Na signál začne první dvojice skákat po jedné noze. Kdo šlápne na stín svého protivníka, získává své straně 1 bod. Prohraje i ten, kdo se postaví na obě chodila. Výměna stojné nohy při souboji je zakázána. Pak nastupuje k stínovému souboji druhá dvojice, později třetí atd.
Mohlo by se vám líbit...