Náhodný diskontní faktor – esej
Úkol: co se rozumí pod pojmem náhodný diskontní faktor, a jak byste ho vyjádřili!
Na trzích dochází k obchodování s aktivy, tím i ke změně jejich majitelů a vzájemnému oceńování. Výslednou realizovanou cenu pak můžeme porovnávat s budoucími očekávanými peněžními příjmy. Abychom vyjádřili cenu bereme v úvahu oddálení užitku( faktor času) a nejistotu budoucích finančních toků( faktor rizika ). Tento vztah formulujeme pomocí náhodného diskontního faktoru. Ten zahrnuje známé diskontní faktory a nejistotu budoucího vývoje v současném čase.
Jednou metodou jak ho vyjádřit je modelová představa investora a jeho maximalizace užitku. Tento model stanovuje diskontní faktor v závislosti na vývoji mezního užitku investora s očekávanými příjmy z investic. Praktického významu nabývá vyjádření diskontního faktoru přímo, pomocí různých proměnných, v závislosti s mezním užitkem. Diskontní faktor(Mt+1) je zde vyjádřen růstem mezního užitku ze spotřeby investora. Je to podíl užitku z budoucí spotřeby(Ct+1) a užitku ze současné spotřeby(Ct), který je upraven vynásobením koeficientem β. Ten nám udává časovou preferenci a zohledňuje zvýhodnění užitku ze současné spotřeby nad užitkem z budoucí spotřeby.
Dalším vyjádřením mohou být Faktorové modely, které přibližují diskontní faktor přímo, jako lineární funkci různých proměnných. V praxi se používá zápisu v podobě očekávané výnosové míry z aktiva a její citlivosti na faktory rizika. Očekávaná výnosová míra z určitého aktiva (E(Rti)) je stanovena jako součet jednotlivých cen za riziko podle faktorů rizika (γ) násobených citlivostí aktiva (β) vůči těmto faktorům rizika. Pro odvození citlivosti, vzájemných vztahů očekávaných výnosových měr aktiv a vysvětlujících faktorů rizika se nejčastěji používá regresivní analýza, což je pohled na časové řady realizovaných výnosností a hodnot vysvětlujících faktorů rizika. Jednotlivé odhady koeficientů vyjadřují citlivost na odpovídající vysvětlující faktory.
Užívaným modelem je také CAPM. Tento model oceňování kapitálových aktiv stanovuje vztah mezi očekávanou výnosovou mírou aktiva a faktorem rizika v podobě prémie kapitálového trhu. Faktor rizika je zde zohledněn pomocí vazby chování určitého aktiva k chování kapitálového trhu. Podrobněji se tímto problémem zabývají více-faktorové modely, které se snaží přesněji vystihnout vztah mezi očekávanými výnosy aktiv a faktory rizika.
Dalším modelem je Tří-faktorový model. Ten využívá firemních charakteristik k přesnějšímu vyjádření systematického rizika. Využívá k tomu faktorů hodnoty a velikosti společně s faktorem chování celkového trhu, aby vysvětlil uskutečněné výnosové míry veřejně obchodovaných akcií. Snaží se zpřesnit vztah mezi očekávanou výnosovou mírou a rizikem dodáním dalších faktorů rizika(velikost společnosti, aktuální situace pomocí ukazatele B/M).
Posledním jsou Více-faktorové modely, který je založen na makroekonomických faktorech jako jsou změna průmyslové produkce, změna očekávané inflace, změna neočekávané inflace atd.
Abychom se rozhodli, který z faktorových modelů použijeme, budou pro nás rozhodující konkrétní podmínky a dostupnost časových řad. Tyto modely nevysvětlují celou část chování výnosových měr, ale jen část. Jsou vhodnější pro použití v delším časovém horizontu, kde se reálnost a přesnost odhadu očekávané výnosové míry zvyšuje.