Řešení problému a rozhodování: likvidace dřevního odpadu
I.
Zvolená firma
Pro vypracování seminární práce z předmětu úvod do managementu jsem si vybrala popis řešení problému likvidace dřevního odpadu v malé firmě mého známého. Protože jsem nechtěla pátrat příliš do hloubky a ptát se na konkrétní interní záležitosti, tak jsem některé údaje uvedené v této práci napsala pouze orientační. Takže se mohou míjet se skutečností.
Vycházela jsem pouze z častých rozhovorů se známým o běžných lidských problémech.
Tato práce je tedy postavená podle reálné, aktuální situace ve firmě Zelená pila s. r. o.. Jen je doplněná o pár smyšlených údajů pro dokreslení.
Firma Zelená pila s. r. o. provozuje svoji činnost na pile ve Ktové od roku 2003, kdy navázala na činnost firmy Pila Vodháněl, která zde provozovala činnost od roku 1991.
II.
Předmět činnosti firmy
Firma se zabývá zpracováním převážně smrkové a borové kulatiny na stavební řezivo. Ale samozřejmě dle přání zákazníků zpracuje jakýkoliv druh kulatiny. Vyrábí řezivo na zakázku, na sklad vyrábí pouze okolo 10% z celkové produkce. Tato malá firma měla od zahájení činnosti do letošního léta průměrný roční pořez okolo 1 500 m3 odkorněné kulatiny.
Na jaře letošního roku pila zaznamenala zvýšenou poptávku po řezivu v důsledku ukončení činnosti konkrétní konkurenční firmy z blízkého okolí. Tato skutečnost motivovala majitele firmy ke zvážení investice do výkonnějšího zařízení. Rozhodl se tedy starý, méně výkonný pořez prodat začínající pile z Českolipska a na jeho místo pořídil nový.
Zvýšená produkce uspokojila poptávku. A díky dosažené vysoké kvalitě řeziva a rychlosti dodání objednávek si firma získala nové, stálé zákazníky. Nyní je ještě předčasné hodnotit tuto investici jako úspěšnou. Ale fakt, že pila svou produkci téměř zdvojnásobila můžeme sledovat již po několika měsících.
III.
Popis problému ve firmě
V minulých letech byly problémy s likvidací odpadu vyřešeny.
Piliny i odřezky mohou sloužit k vytápění. Piliny se spalují ve speciálním kotli. To je však možné pouze v zimním období a navíc v zimě je množství zakázek výrazně menší než v sezóně, tzn. že v zimním období nevzniká takové množství odpadu. Ten, který vznikl, se většinou průběžně spaloval. Mimo zimní období piliny odebírala firma Vviss z nedaleké obce, která vlastní sklady pro dozrávání ovoce, zde topí nepřetržitě po celý rok.
Nyní, v návaznosti na zvýšení produkce výroby Zelené pily, se zvýšila i produkce odpadu a s tím se vyskytly problémy s jeho likvidací.
Přebytek odpadu v zimním období je firma Vviss ochotna odebírat, ale na letní provoz jim i na dále postačí dosavadní odběr. Proto je potřeba vyřešit tento problém od jara do podzimu.
Piliny by se mohly skladovat v přilehlé kůlně a v zimě by se mohly spálit, ovšem na zimní vytápění bez problémů stačí piliny z toho období. Navíc by bylo potřeba je v létě přenášet z dílny do kůlny, odkud by byly v zimě přenášeny zpět do dílny ke spálení. Je zřejmé, že se jedná o zbytečné náklady na přesun pilin a na jejich skladování.
Proto se provozovatel pokusil najít náhradní řešení, které by bylo efektivnější.
IV.
Návrh řešení problému
Jako nejlepší alternativa se jevilo upozornění chovatelských stanic, zemědělců i občanů obce na možnost výhodného nákupu pilin vhodných jako podestýlka pod domácí zvěř. Ovšem toto se nesetkalo s potřebnou odezvou. O piliny by zájem byl, ale zaplatit za ně už byl ochotný málokdo.
Protože se jedná vlastně o odpad, pokusili jsme se piliny nabízet pouze za odvoz. Tato nabídka měla výrazně lepší ohlas. Rychle se rozšířila po celém okrese a od té doby je problém vlastně vyřešen. Několik velkých odběratelů z řad chovatelů i místní občané pravidelně firmu zbavují odpadu
Dřevní odřezky nejsou tak velkým problémem. Mnoho domácností v obci stálé používá k vytápění kamna, a tak jsou ochotni za drobný poplatek odebírat tento odpad, který již není vhodný k dalšímu zpracování.
Tento problém se tedy podařilo úspěšně vyřešit, což vedlo ke zefektivnění výroby, protože odpadly potíže s likvidací dřevního odpadu.
V.
Definice řešení problému
Každé lidské jednání provází nutnost správně se rozodnout. Současně je nutno si uvědomit, že vždy se rozhodujeme s jistou mírou rizika. Na tom, jak se rozhodneme, závisí náš úspěch a často i úspěch organizace.
Cílem každého rozhodovacího procesu je minimalizace možnosti nesprávného rozhodnutí.
V příkladu rozhodování o kterém pojednává tato práce se mnoho rizik nevyskytuje. Jedná se vlastně o odpad a i darování pouze za odvoz (bezplatné) se firmě bude vyplácet, protože odpadnou náklady na skladování, přepravu, apod.
V případě, kdy by firma zvažovala investici do lisu na výrobu briket, by se počet rizik výrazně zvýšil. Musíme přihlédnout k nedávné investici do nového pořezu. Firma by se zbytečně zadlužila a ani současná produkce odpadu by nestačila pro výrobu takového množství briket, aby se takováto investice vyplatila.
Proto je výsledné řešení problému s likvidací odpadu řešením nejlepším. Alespoň pro současnou situaci.
VI.
Použitá literatura
Řesení problémů a rozhodování – Jiří Plamínek – Grada
Úvod do managementu 2007 – Ing. Sáva Kubias – TUL HF