Požadavky na daňovou správu České republiky
Vstup do EU klade vysoké požadavky i na daňovou správu České republiky. Evropská unie považuje v době svého rozšiřování daňovou a celní správu za klíčovou část státní správy, neboť tyto oblasti mají hlavní roli při zajišťování fungujícího vnitřního trhu, ochraně společnosti a využívání vlastních finančních zdrojů. Proto je kladen důraz na daňové správy kandidátských zemí, aby dosahovaly úrovně efektivnosti a operační kapacity běžné v členských zemích EU.
Hodnocení stupně připravenosti kandidátských zemí na vstup do Evropské unie se provádí každoročně. Zatím bylo vypracováno 6 hodnotících zpráv. První hodnotící zpráva byla vypracována v roce 1997 a zatím poslední v roce 2002.Tyto analýzy ukázaly, že i když v některých oblastech dosahujeme srovnatelnou úroveň s daňovými správami členských zemí EU, stále ještě existují oblasti, ve kterých čeká českou daňovou správu před vstupem do EU tvrdá práce. Jedná se především o ty oblasti, které podporují efektivní fungování daňové správy a zajišťují její účinnost. Modernizace české daňové správy je jednou z klíčových podmínek vstupu do Evropské unie a do jejího trhu bez vnitřních hranic.
Před českou daňovou správou stojí v přípravě na vstup do Evropské unie následující vnitřní úkoly:
- zvýšení efektivity daňové správy prostřednictvím metody dobrovolného plnění daňových povinností,
- stabilizace pracovníků daňové správy, zvýšení jejich kvalifikace a omezení jejich fluktuace, optimalizace stávající organizační struktury,
- dokončení harmonizace daňových zákonů s daňovými zákony ES,
- minimalizace daňové kriminality,
- zefektivnění mezinárodní výměny informací a administrativní spolupráce, k tomuto účelu vybudovat a podporovat vztahy s mezinárodními organizacemi IOTA, OECD, CIAT, dokončit projekt Modernizace daňových správ a implementovat jej do praxe.