Finanční plány
Finanční plány
Management společnosti by měl zajistit, aby se fondy určené k vytváření dlouhodobé koncepce a vývoji výrobku použily v souladu se záměrem. To předpokládá jasnou deklaraci a kontrolu. Jestliže by se fondy musely použít jinak, měl by se vzít v úvahu dopad na jednotlivé činnosti a na celkový inovační program a v takovém případě plány revidovat.
Je životně důležité, aby financování inovačních aktivit a zvláště vytváření koncepce nových produktů byly součástí plánu společnosti, podnikatelských a operačních plánů. Spravování tvůrčích projektů ze dne na den a nekorektním způsobem vede zřídka k úspěšnému výsledku. Proto musí být ve finančních plánech a v hlavním inovačním programu předem stanoveny požadavky na zdroje, peněžní toky podmiňující navržení a vyvinutí produktu v dlouhodobém časovém horizontu a stejně tak i podnikatelské systémy a procedury, které umožní, aby tato činnost byla efektivní. Toto také zajistí, aby byly fondy k dispozici ve vhodnou dobu.
Představitelé společnosti musí předem vyjasnit, jaké aktivity budou hrazeny z centrálních (podnikových) fondů a od kterých částí podniku se bude očekávat, že úměrně přispějí do rozpočtu.
Dále se musí požadované financování rozdělit mezi kapitálový a příjmový účet. Kapitál by měl být určen pro předpokládané změny v zařízení a vybavení pro vytvoření konkurenční výhody ve zlepšené technologii a technologických systémech. Všechny tyto faktory by měly být zdůrazněny v hlavním inovačním programu, aby bylo jasné, kdy budou finanční prostředky požadovány. Tam, kde je to vhodné, měly by se sumy přepočítat podle časové hodnoty peněz na čistou současnou hodnotu.
Kapitálová aktiva vyčleněná pro inovace by se neměla používat pro operativní účely, jestliže by to ohrozilo inovační program. Avšak hrazení kapitálových nákladů sdílením zařízení a výdajů by mohlo, kde je to možné, optimalizovat náklady a výnosy z inovačních aktivit.
Finanční plánování pro produkty v dlouhodobém časovém horizontu a stanovení nákladů na tvorbu dlouhodobé koncepce trhu a produktu by se mělo podpořit jednoduchým a pochopitelným systémem tvorby rozpočtu. Nápomocný je i návod se seznamem nákladů na různé elementy a správné rozvržení režijních nákladů.
Mezi body, které by měly být specifikovány ve finančních plánech, patří následující:
- úrovně, časové údaje a analýza nákladů;
- předpokládaný trh a podíl na něm, objemové ukazatele (prodej, úroveň tržeb);
- předpokládaný dosažitelný minimální zisk;
- splátkové kalendáře;
- odhad spojeného rizika;
- jiná rozpočtová omezení;
- doba návratu investice a/nebo kapitálu;
- maximální rozpočet projektu, řízení výdajů a nákladů;