Ruská federace
17,1 mil km2. Rozkládá se na dvou světadílech. Asijská část-10 mil. km2.
Hl. m.-Moskva
Ostatní m. a) Povolží-Nižný Novgorod, Volgograd, Astrachaň, Samara, Kazaň
b) Ural- Čeljabinsk, Jekatěrinburg,
c) Přední Kavkaz- Roztav u Donu, Krasnodar, Groznij
d) S. ledový oceán- Archandělsk, Murmansk
e) Evrop. m.- Novgorod, Ufa, Voroněž
f) Asijská část- Kuzbas-Novosibirsk, Novokuzněck, Barvanul,
Dálný východ- Chabarovsk, Vladivostok
Ostatní- Irkutsk, Omsk, Kursk, Jakutsk
Přírodní poměry
Roviny (70%)- Východoevropská ( Ruská tabule), Západosibiřská a Severosibiřská. Evropu a Asii odděluje pásmo Uralu. Pohoří-při jižní hranici, Velký Kavkaz, Altaj, Sajany a na Dálném východě. Kamčatka a Kurily leží při pobřeží Tichého oceánu. Mezi Jenisejem a Lenou se rozkládá rozsáhlá Středosibiřská vysočina.
Řeky- Ob, Jenisej, Lena, Amur, Volha (nejdelší Evr. řeka). Jezera-Ladožské, Oněžské jsou nejv. v Evr., Bajkal je nejhlubší jezero světa.
Klima
V polárním, mírném a subtropickém pásu. Na klima má vliv zeměpis. šířka, nadm. výška, vzd. od oceánu a reliéf. Převážná část Ruska má kontinentální podnebí. Severových. Sibiř až -700 C. Klimatické podmínky ovlivňují rozmístění vegetačních pásů ( polární pustiny, tundry, tajgy, lesostepi, stepi, polopouště).
Obyvatelstvo
Průměr. hustota zalidnění je nízká ( 9 obyv./km2). 70% žije v evropské části- Moskva, Sankt-Peterburg, Povolží, Ural.
Mnohonárodnostní stát-více než 100 národů, ale přes 80% obyv. tvoří Rusové. Náboženství-většina se hlásí k pravoslaví, ostatní-islám, buddhisti.
Ekonomika
Průmysl se podílí 30% na tvorbě HDP.
Nerostné boh.-ropa a plyn (Západosibiřská níž.), uhlí ( Kuzbas), železná ruda ( Ural, Kursk), měď ( Ural), diamanty ( Sibiř), zlato ( Sibiř), platina ( S. Ural), stříbro, nikl, chrom, wolfram, soli, fosfáty.
Největší význam má těžební pr. Rusko má velké zásoby fosilních paliv. Ve výrobě elektrické energie dominují tepelné elektrárny. Hydroelektrárny-kaskády volžsko-kamská, angarsko-jenisejská. Ve zpracovatelském průmyslu si značný podíl udržuje metalurgie ( Ural, jižní Sibiř). Strojírenský pr. je soustředěn do urbanizovaných obl. Vedoucí postavení má výroba strojů a zařízení pro průmysl i dopravní stroj. Auta-Lada-Moskva, lodě-Petrohrad. Rozmístění chemického průmyslu je vázáno na výskyt surovin ( ropa, plyn, soli, fosfáty), dřevozprac. pr. na lesní komplexy. Hutnictví-Ural, Kuzbas. Textilní pr.-Moskva, potravinářský-Povolží.
Zemědělství
Zaměření zemědělské produkce je vázáno na přírodní podmínky. Zěměděl. půda zabírá kolem 13% rozlohy státu ( z toho orná je jen 8%). Nejlepší podm. pro zeměděl. má obl. jižně od Moskvy (brambory, žito, oves) až po Předkavkazsko (ovoce, zelenina, víno, tabák) a jih Západní Sibiře ( živočišná výr.). Produktivita práce je velmi nízká, takže Rusko musí část potravin dovážet. Rybolov- vých. moře-lososy, sledě, Volha-kaviár.
Doprava
Důležitou dopravní tepnou je magistrála Moskva-Vladivostok. Železniční doprava se vedle říční plavby podílí podstatnou měrou na vnitrostátní nákladní přepravě. Vzhledem k rozlehlému území má v přepravě osob i zboží značný význam letecká doprava.
Státní zřízení
Federativní rep. prezidentského typu. Dělí se na 21 republik, 6 krajů, 1 autonomní obl., 10 autonom. okruhů a dvě města se zvláštním statutem ( Moskva, Sankt-Peterburg).