Itálie
Itálie přímo vyžaduje, aby ji člověk vnímal všemi smysly. Minulost se prolíná s přítomností. Italská kuchyně je proslulá lehkostí a jednoduchostí pokrmů. Pizza proslavila svou vlast u labužníků po celém světě. A co teprve italské víno a sýry? Aperitivy jako Cinzano, Martini či Campari a sýry mozzarella, gorgonzola, parmigiano dělají této zemi jižní Evropy zajisté také čest. A světoznámé modní značky? . „Made in Italy“ najdete u značek Benetton, Bulgari, Armani, Versace, Dolce & Gabana… Městem módy je Milano .Když Itálie, tak fotbal! Zaplněné stadiony, masovost, temperament fanoušků a ohromná národní hrdost – to také patří k Itálii. Fotbal je národní sport, děti s míčem spatříte na každém volném plácku; hlavně sluncem rozpálené uličky jižní Itálie jsou oživené hráči jakéhokoliv věku. Fotbalovými giganty jsou Juventus Torino, Lazio Roma, Inter Milano, Fiorentina či Parma. Národní tým (squadra nazionale italiana) je zvaný také „squadra azzura“ díky azurově modré barvě dresů. Juventus Torino-Bianco-neri aneb černo-pruhovaní jsou podle statistik nejoblíbenějším klubem na celém Apeninském poloostrově. Zářící hvězdou (oblíbenou u fanoušků, a převážně fanynek) je náš záložník Pavel Nedvěd. Rozloha Itálie – 301 278 km2. Itálie sousedí se Slovinskem , Rakouskem , Švýcarskem a s Francií . Pro 58 057 477 Italů (údaj z roku 2004) je oficiálním jazykem italština; i když německy, francouzsky a slovinsky mluvící menšiny najdete obzvlášť na severu při hranicích. Obyvatelstvo je rozděleno do 20 regionů, 101 provincií . Hlavním městem parlamentní republiky je Řím (Roma), kde žije přes 3 milióny lidí. Oficiálním náboženstvím země je samozřejmě římské katolictví (100 %). Italskou měnou byla do roku 2002 italská lira, od roku 2002 její úlohu převzalo (stejně jako ve většině zemí Evropské unie) Euro (1 Euro=1 936 ITL). Národní vlajku tvoří 3 barvy ve svislých pruzích – červená (rosso), bílá (bianco) a zelená (verde). Itálii patří také největší ostrovy Sicílie a Sardinie a skupina menších ostrovů jako např. Elba, Ischia, Capri, Ponza či Procida. Na mapě Itálie si zajisté všimneme i dvou dalších států. Jedním z nich je papežský stát Vatikán (Vaticano), geograficky součást města Říma. Druhým je republika San Marino (Republica di San Marino), rozprostírající se poblíž města Rimini.
Historie
Dějiny Itálie jsou spojeny především s existencí Římského impéria, které mělo na Apeninském poloostrově své centrum a ovládalo odsud celé Středomoří. Po rozpadu Říma se území Apeninského poloostrova rozpadlo na řadu státních útvarů, jejichž hranice se často měnily, stejně jako vliv jiných států Významné postavení v ekonomické sféře získaly především kupecké republiky (Benátky, Janov). K centralizaci malých italských států významně napomohly události v napoleonské Francii, která po dlouhých staletích znovu sjednotila sever poloostrova v rámci Italské republiky (později království). Přestože po Vídeňském kongrese byl Apeninský poloostrov rozdělen na více než deset státních útvarů, ideje na sjednocení všech Italů nezanikly. Úlohu sjednotitele převzalo Sardinské království, v němž vládla savojská dynastie sídlící v Piemontu. K vyhlášení jednotné Italské republiky došlo roku 1861. O devět let později bylo k Itálii připojeno i celé území tzv. Církevního státu, v němž sídlil papež. Ten opět získal státní suverenitu nad malým územím uvnitř Říma, Vatikán v roce 1929. Bylo to v době vlády fašistické diktatury Benita Mussoliniho. Po válce byla monarchie zrušena. Itálie je parlamentní republikou od roku 1946. Je členskou zemí EU, Rady Evropy, NATO, OECD.
Alpy -nejvyšší horou Itálie je Monte Bianco, která se rozprostírá na fran. – it. hranicích; se svými 4810 metry je zároveň nejvyšší horou Alp i celé Evropy. Mezi další alpské velikány patří štíty Monte Rosa (4633 m.) – na švýc. – it.hranicích, Gran Paradiso (4061m.) nebo Cervino ( možná známější pod názvem Matterhorn) – také na švýc. – it. hranicích (4478 m.). Dolomiti je turisticky nejvíce navštěvovaná oblast italských Alp s nejvyšší horou Marmolada (3342 m.). Pohoří Dolomiti je tvořeno dolomitickým vápencem. Erozními procesy vznikají ve vápenci tvary připomínající věže nebo zuby, hluboké kaňony, skalní stěny apod. Dolomiti jsou rájem především horolezců. Turistickým centrem je město Cortina d´Ampezzo.Apeniny-páteří Itálie je masiv Apenin , které začínají za janovskou Riviérou a táhnou se v délce 1350 km až ke špičce „italské boty“. Nejvyšším vrcholem je Monte Corno s 2914 metry v masivu Gran Sasso d´Italia severovýchodně od Říma. Pohoří prostupují i sopky – největší z nich je Vesuv nedaleko Neapole. Mezi další italské sopky patří Etna a Stromboli.
Řeky-Nejdelší řekou Itálie je 652 km dlouhý Pád (Po). Důležitou řekou je Arno (241km), jež protéká Florencií, či Tibera se svými 405 km protékající hlavním městem, Římem.Mezi další italské řeky patří alpské řeky Adda, Ticino, atd. a také řeky Piave, a Adige. Itálie je pověstná i svými jezery ledovcového původu. Nejznámější z nich: Lago Maggiore (poblíž města Varese), Lago di Como (poblíž města Lecco) a největší z italských jezer s rozlohou 370 km2 Lago di Garda ( poblíž Verony).
Moře-Italské břehy omývá na východě Jaderské moře, na jihu Jónské moře a Středozemní moře a na západě Tyrhénské a Ligurské moře.
Klima Itálie je velmi rozdílné a dosahuje extrémních rozdílů od mrazu ve vysokých polohách Alp a Apenin až po polotropická vedra podél pobřeží Ligurského moře a západního pobřeží jihu Itálie. V nízko ležících regionech a mírných úbočích Apenin mezi Florencií a Římem jsou zimy velmi mírné; středozemní proudění zpříjemňují dlouhá, suchá léta. Sever je známý umírněným podnebím. Jsou zde místní rozdíly, a to podle nadmořské výšky.
Roma (Řím)-Hlavní a největší město Itálie se rozkládá na řece Tibeře , 25 km od pobřeží Tyrhénského moře. Říká se mu „věčné město“ – hlavním městem je od roku 1870. Podle pověsti založil Řím Romulus. Dějepisci kladou počátky města do r. 753 př.n.l. Řím byl postaven na 7 pahorcích. Najdeme zde velké množství památek z různých dějinných období: Zbytky starověkého Fora Romana (římské forum neboli náměstí), Pantheon (jediná starověká budova, která se zachovala jako celá), Koloseum , Andělský hrad , známé Španělské schody , fontána di Trevi, Chrám sv. Petra (basilica di S. Pietro). Řím je důležitým centrem vzdělávání ( římská univerzita má 100 000 studentů), knihoven a muzeí.
Vatikán
Vatikán je samostatný stát uprostřed Říma. Co se týče rozlohy (0.44 km2), je nejmenším státem světa. Sám sobě je i hlavním městem. V čele státu je papež Jan Pavel II., hlava katolické církve. Úředním jazykem je latina, ale mluví se italsky. Centrem Vatikánu je Svatopetrské náměstí a Chrám sv. Petra. Vedle něho se nachází Sixtinská kaple a Vatikánská muzea. Každoročně zde papež uděluje požehnání a za tím účelem sem přijede velké množství věřících z celého světa.
Venezia (Benátky)
Lagunové město má neutuchající přitažlivost a starou hrdost. Je spojováno s romantickou láskou, ale i s tragičností smrti. Hlavními monumenty historie jsou Basilica di San Marco, pro majestátní zlatou výzdobu je chrám přezdíván „Basilica d´Oro“ (zlatá basilika), stojící na náměstí Piazza San Marco. Náměstí zdobí i věž campanile (tento italský výraz značí vlastně kteroukoli věž se zvonem či zvonici) – Markova věž. Náměstí uzavírá i impozantní symbol benátské moci Dóžecí palác . Pravými symboly jsou ponti – mosty- je jich na 400 a vedou přes asi 177 kanálů. Nejznámějšími mosty jsou Ponte di Rialto, který byl v minulosti jedním z nejdůležitějších obchodních center Evropy a most Vzdechů (Ponte dei Sospiri) spojující Dóžecí palác s někdejším vězením. Hlavní tepnou Benátek je Canal Grande, lemovaný paláci nejvýznamnějších a nejbohatších rodin. Gondoly jsou jedním ze symbolů Benátek, jsou to komplikované čluny. Skládají se ze 400 až 500kg dřeva. Již po staletí mají délku 10,85 m. Levá strana gondoly, tam kde gondoliere stojí, je o 16 cm delší, jinak by mohl pouze těžko vést plavidlo rovně kupředu. Protože je všechno precizní ruční práce a stavitelů gondol už je velmi málo, je čekací doba na dodávku pět let. Benátky žijí zajímavými slavnostmi i v dnešní době.
Šikmá věž v Pise
Známá šikmá věž v Pise je zvonicí chrámu v Pise a patří k nádhernému komplexu sestávajícímu z chrámu, zvonice, baptisteria a hřbitova. Kdyby Šikmá věž stála rovně jako jiné věže, zůstala by její sláva pravděpodobně jen na okruh několika architektů a historiků. Díky strukturální chybě se však stala známou v celém světě. Věž je vysoká 55 metrů , v současnosti činí odklon 4,60 metru.
Verona – „město Romea a Julie“, římský amfiteátr (pořádá v létě operní představení), náměstí Erbe, vodní hrad
Padova – bazilika sv. Antonína (sochy Donatela a Sansovina, Tiziánovy obrazy), katedrála s baptisteriem, městské kostely, městské muzeum s malíři benátské školy, muzeum Antoniani
Mantova – palác Gonzagů, katedrála, hrad di San Giorgio, renesanční náměstí
Cremona – katedrála, věž Torazzo (nejvyšší zvonice v Itálii z 13. stol. – 111 m)
Janov – katedrála sv. Vavřince, rodný dům Kryštofa Kolumba, domy Doriů,
Modena – románská katedrála, věž Ghirlandine, městské kosely a paláce
Ferrara – katedrála (lombardská gotika), městské paláce rodiny Il Mozo
Bologna – náměstí Maggiore, městské paláce, kostel San Doménico (díla Michelangela), kaple Bentivoglio (díla Carraciů)
Ravenna – byzantské památky, bazilika San Vitale (mozaiky), San Apolinare di Classe, San Apolinare Nuovo hrob Theodorikův, hrob Dantův
San Marino – nejstarší republika na světě s 21000 obyvateli, bazilika San Marino, vládní budovy, Staré město
Florencie – středověký palác Signoria, palác Pitti, kaple Medici, most Zlatníků, katedrála s.Maria del Fiore, galerie Uffizi a Pitti,ostov Elba – (odjezdy z Livorna)
Neapol (Napoli) – Castel Nuovo, královský palác, Piazza Plebiscito, chrámy a paláce, Archeologické muzeum, Akvarium,ostrov Capri
Italské sopky
Vesuv -výška 1281 m. Leží 20 km S od Neapole.
První známá erupce spojená se zemětřesením byla v r. 62. Nejznámější výbuch z r. 79 – 1. detailně popsaný, pohřbil Herculaneum (pod 23 m popela, pohřbeno 5000 obyv., obklopen moderním městem Ercolanem), Pompeje (7m, kolem 3360 lidí) a Stabii. Další významné erupce byly v letech 1631 (3000 mrtvých), 1794 (zpustošena osada Torre del Greco) a 1944, která výrazně změnila profil kráteru. Od té doby je sopečná činnost jen nepatrná.
Zkoumán, aby pomohlo do budoucna – kdyby bouřil dnes, postihlo by to 3 mil. lidí. V prvních 15 minutách by byla zničena oblast 7 km kolem Vesuvu, což představuje 1 mil. lidí, kteří tu žijí a pracují.
Etna-leží na JV Sicílie. Výška 3350 m, kromě hlavního kráteru má ještě asi 200 menších.Je to nejvyšší evropská činná sopka. Podle pověsti je sídlem jednookých kyklopů. Největší zaznamenaný výbuch se uvádí v roce 1669, kdy láva zpustošila asi 30 km vzdálené město Catanii a skončila v moři, dále pak 1971, kdy byla zničena lanovka. Pokračovalo několik menších erupcí. K zatím poslední aktivitě sopky došlo na přelomu let 1997 a 1998. V současné době je přístup na Etnu pouze na vlastní nebezpečí, protože vulkanologové předpovídají v blízké době mohutnou erupci. Na severovýchodním úbočí ve výšce kolem 3000 m vytéká ze sopky žhavá láva a na povrch pronikají horké plyny.
Liparské ostrovy
Leží u SV pobřeží Sicílie – Nejjižnější část ostrova Vulcano leží 25 km od S cípu pol. v Milazzu, Stromboli 75 km odtud. Má117 km2 a asi 12000 stálých obyvatel.
Souostroví se říká Liparské podle největšího ostrova . Ostrovy dříve sloužily jako trestanecké kolonie. Od 70. let jsou jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí jižní Itálie a turismus se tam stal hlavním zdrojem příjmů. Stromboli nejaktivnější sopka Evropy, 924 m, 3 h výstup do 918 m na plošinu, odkud se dají pozorovat pravidelné sopečné fontány, které tryskají do mnoha desítek metrů zhruba po čtvrthodině. Pořádají se tu noční výstupy (s průvodcem).
Průmysl
Významné je těžké strojírenství. Hutě jsou v přístavech Taranto, Piombinu, Torinu a Milanu. Ve strojírenství je hlavním průmyslovým oborem výroba aut. FIAT v Turíně vyrábí 80% všech aut. Z dalších výrobců aut stojí za zmínku Milano (Alfa Romeo), Neapol (Alfa Sud), Maranello (Ferrari), a další malé specializované firmy (Lancia, Maseratti). Nákladní automobily vyrábí konsorcium Iveco. V Janově jsou loděnice Voltri, další jsou v Livornu, Neapoli a Tarantu. Produkují se také letadla, motocykly a skútry (Cagiva, Aprilia, Ducati, MV Agusta), bicykly (Colnago, Campagnolo). Dalšími důležitými odvětvými jsou eletronika a kancelářská technika (Olivetti), spotřební elektronika (Zanussi, Candy, Ariston, Indesit, Ardo). V chemickém průmyslu je významná petrochemie (napojení evropských ropovodů na přístavy Janov a Terst), síť čerpacích stanic Agip. Nejdůležitějšími centry základního chemického průmyslu je Miláno a Turín. Kaučuk se vyrábí v Ravenně, v Milánu sídlí gumárenský koncern Pirelli. Sklářský průmysl je v městech Murana a Pisa. Itálie je též světově známá textilním průmyslem a módou. Módními značkami (zvláště pro „horních deset tisíc“) jsou Giorgio Armani, Gianni Versace, Donatella Versace, Dolce&Gabbana, Gucci, Valentino, Gian Franco Ferré, Cerrutti či Bulgari atd. Relativně levnější oblečení (přesto však vysoké kvality) nabízí Terranova, jeansový král Diesel nebo Benetton, který proslul zvláště svými neotřelými „barevnými“ reklamami fotografa Toscaniho – United Colors of Benetton. Varese je pro změnu značka italské obuvi. Na pomezí módy a sportu bilancuje odvětví výroby sportovních potřeb. Proslulost mají značky Fila, Diadora, San Marco, Sergio Tachini, Nordica, Lange a Koflach.