Angloamerika
USA
Je 4. největší stát světa. Federativní republika zahrnuje 50 států (48 na území USA, Havaj, Aljaška). USA má prezidentský systém vlády, prezident má výraznou pravomoc.
Obyvatelstvo
V USA žije přibližně 260 mil. obyvatel. Obyvatelstvo je výrazně smíšené. Hodně přistěhovalců ze Španělsky mluvících zemí. Dva milióny původních obyvatel, indiánů, žijí převážně ve městech, jiní v reservacích. Většina obyvatel žije ve městech (80%). Lidé se často stěhují za lepší prací. Vznikají zde megalopole.
Přírodní podmínky
Pobřeží je členité se spoustou ostrovů a poloostrovů. V západní části se tyčí Kordillery (druhohory) na východě Apalače. Na západě jsou častá zemětřesení. Podnebí – mírný pás je na většině území, subtropický a chladný pás (Aljaška). Vodstvo – většina řek ústí do Atlantického oceánu, např. Mississippi. Menší část ústí do Tichého oceánu, např. Colorado. Spousta bezodtokých oblastí. Vegetační pásy – vlhké subtropické lesy (jihovýchod), listnaté lesy mírného pásu (východní pobřeží, Apalače), prérie (předhůří Skalnatých hor), pouště, polopouště (pánve), prales mírného pásu (severozápad). Národní parky – Yellowstonský park (gejzíry, vodopády, vápenec, laguny), Yosemitský park (ledovcová údolí – Grand Canyon), Monument Valley (suchá oblast, skalní okna, větrná eroze).
Hospodářství
USA je nejvyspělejší a ekonomicky nejsilnější průmyslově zemědělský stát, který uskutečňuje vědeckotechnický pokrok ve všech odvětvích národního hospodářství především zásluhou širokého rozvoje vědy, výzkumu a techniky. Zemědělství není pro USA moc významné. Dobytek se chová farmářským způsobem. Prasata se chovají v oblastech pěstování kukuřice. V Apalačích a kolem měst se chová drůbež. Rostliny – kukuřice, pšenice, rýže, tabák, cukrová třtina, řepa, brambory, vinná réva. Kukuřičný pás – jižně od jezer, bavlníkový pás – na jihu, pšeničný – západně od jezer až Kanada. Florida – cukrová třtina, Kalifornie – ovoce, zelenina. Vyváží se pšenice, kukuřice, tabák, bavlna.
Průmysl
Celkově ustupuje službám. Sv USA – polovina průmyslové výroby, hutnictví, strojírenství, petrochemie, N.Y. = obchodní křižovatka (přístav,3 letiště, finanční centrum). Všechny obory průmyslu jsou v USA zastoupeny. Těžba – ropa – Texas, Aljaška, uhlí – Apalače, železná ruda – Velká jezera, barevné kovy – Skalnaté hory, Cu – Kordillery, Mb, olovo, zinek, fosfáty (Florida), draselná sůl, síra, Ca – Michiganské jezero – nejkvalitnější Ca na světě.
Doprava
Doprava je rozvinutá. Nejvýznamnější je automobilová doprava. Železnice se využívá spíše nákladní. Je dobře vybavená. Hustá potrubní síť. Letecká doprava je rozvinutá a relativně levná. Námořní doprava – převáží se hlavně suroviny jako ropa apod. V USA jsou jak tepelné, tak i jaderné elektrárny a samozřejmě vodní. Organizace – USA patří do NATO, OSN, NAFTA.
KANADA
Je monarchie v čele s britskou královnou, která je zastoupena guvernérem. Kanada má 30 miliónů obyvatel. Hlavní město je Ottawa, další důležitá města jsou: Montreal, Toronto, Calgary, Edmonton, Vancouver, Hamilton, Québec, Richmond. Měna je kanadský dolar. Úřední jazyky jsou francouzština a angličtina. Kanada se dělí na provincie a teritoria. Od roku 2001 existují již 3 teritoria: Yukon, Northwest, Nunavud.
Přírodní podmínky
Kanada má členité pobřeží se spoustou ostrovů a poloostrovů. Grónsko územně patří Dánsku. V západní části je pohoří Kordiller, ve východní Apalače. Na západě jsou častá zemětřesení. Podnebné pásy jsou polární, subpolární, mírný. Vodstvo – velké řeky, řeka sv. Vavřince, oblast velkých jezer.
Obyvatelstvo
Nejhustěji je osídlena jižní část Kanady při hranicích s USA. Řídce osídlený je sever. Náboženství je jak křesťanské, tak i protestantské.
Hospodářství
Kanada patří mezi jednu z nejvyspělejších zemí světa. Dodává suroviny jako dřevo, zemědělské produkty, draselnou sůl, umělá hnojiva apod. Nejvíce se pěstují obiloviny a pícniny, chová se skot, vepři, ovce, koně, drůbež.
Průmysl
Nejprůmyslovější oblast je kolem velkých jezer a řeky sv. Vavřince. Na jihovýchodě Kanady převládá strojírenství, hutnictví, textilní, chemický a potravinářský průmysl. Na jihozápadě země dřevařský a papírenský průmysl, zpracování ropy, hutnictví barevných kovů, hliníkárenský průmysl a strojírenství. Ontario je nejprůmyslovější provincií, zajišťuje 60% hodnoty průmyslové výroby.