Ošetření nemocných ve stomatologii
Stomatologie je obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou dutiny ústní (zubů, dásní, sliznic) a orgánů které k dutině ústní patří (mízní uzliny, slinné žlázy, skelet obličeje)
Základní vybavení: Zubní souprava (turbinová a klasická vrtačka, chlazení vrtáčků a brousků, kombinovaná stříkačka voda- vzduch, plivátko, odsávačka slin + další doplňky, vytvrzovací lampa, RTG přístroj, ultrazvuková čistička na nástroje) a zubní křeslo.
Ambulantní část- základní stomatologická léčba a diagnostika
Recepce
Vyšetřovny
RTG pracoviště
Čekárny
Lůžkové oddělení
Operační sály
JIP
Prevence spočívá především v domácí péči o dutinu ústní a chrup. Ústní hygiena je především záležitostí každého jedince. Součástí prevence není jenom čištění zubů, péče o dásně, používání alternativních pomůcek, ale i vhodné složení potravy.
Prostředky : zubní kartáček (vyhazovat po infekcích atd..), dentální nit, kartáčky pro mezizubní prostory, mezizubní stimulátory (k masážím), stomatologické irigátory (výplach neodstraňuje plak, jen zbytky uvolněné předchozím mechanickým čištěním)
Roztoky, Pasty, zubní prášky a želé, ústní vody, žvýkačky bez cukru
Metody čištění zubů: Zuby se čistí minimálně 3-5 minut, nejméně 2x týdně po jídle, nejlépe po každém jídle. Čištění zubů by nemělo bolet.
- Krouživými pohyby se vyčistí při skusu naráz oba zubní oblouky z bukální strany, poté opět krouživými pohyby uvnitř, poté žvýkací plochy horizontálně. Jednoduchá technika vhodná pro děti.
- Od červenému k bílému. Kartáček se nasazuje pod úhlem 45stupnů a provádí se stírání směrem k zubům. 5-6x pro každý segment.
- Vertikální metoda s přidanými vibračními pohyby, vhodné i pro nemocný parodont.
PARODONTOLOGIE- zabývá se vznikem, průběhem, léčbou a prevencí chorob parodontu,(tkáň okolí zubu) nemocí sliznice ústní a jazyka.
ORTODONCIE-zabývá se diagnostikou, léčením a prevencí úchylek postavení zubů a čelisti.
STOMATOCHIRURGIE- ústní, čelistní a obličejová chirurgie, léčbou nemocí čelisti, měkkých tkání, dutiny ústní a obličeje.
Fluoridace- zvyšování odolnosti tvrdých zubních tkání fluorem (v soli, vodě, tabletách)
Zubní kaz, neboli narušení zubní skloviny, je infekční onemocnění poškozující tkáň zubu.
Vzniká působením bakterií, které pokrývají povrch zubní skloviny. Rozkládají sacharidy na organické kyseliny, které odvápňují sklovinu – zub bolí (cítí více chlad, teplo atd.) Zubní kaz je v současnosti způsoben kyselinou mléčnou, již vylučují bakterie zubního plaku.
Parodontitida (parodontóza, paradentóza, paradontóza) je onemocnění dásní, které má vliv i na další ústrojí včetně kostí. Nejprve začíná krvácením z dásní, později se tvoří parodontální choboty, obnažují se zubní krčky, dásně ustupují, zuby mění své umístění (rozestup a výklon), viklají se, dásně někdy bolí a otékají. Toto onemocnění může skončit až ztrátou zubů, často jinak zdravých. Onemocnění je většinou zánětlivého původu, a příčinou je zubní plak a zubní kámen.