Právo veřejné : správní právo a ostatní odvětví veřejného práva
1.Správní právo
– Právní předpisy o výkonné státní moci a o veřejné správě (tj. o organizaci a činnosti státního administrativního aparátu) a o územní samosprávě. Obsahuje veliké množství různorodých předpisů, týkajících se zejména života v obcích.
– Státní administrativní aparát tvoří ústřední orgány státní správy (např. ministerstva) a orgány místní správy a samosprávy (např. obecní úřady).
Územní samospráva
– Nejdůležitějším útvarem obec.
Obec
– Právnická osoba, v právních vztazích jedná samostatně, na svou odpovědnost. Má vlastní příjem (výnosy obecního majetku, podíl na daních…).
– Až na výjimky (např. vojenské prostory) je celé území ČR členěno na obce. Vnitřní část obce (určená k zástavbě, bydlení…) se nazývá intravilán, vnější část (pole, cesty, rybníky…) extravilán.
– Podle velikosti se rozlišují obce, města, statutární města a hl. m. Praha. Statutární města (jmenovaná v zákoně o obcích) a hl. m. Praha se mohou dále členit na městské obvody (či části) s vlastními samosprávnými orgány.
– V činnosti obce se rozlišuje samostatná působnost (obecní samospráva ? obec nepodléhá žádnému nadřízenému orgánu, např. hospodaření s financemi) a přenesená působnost (podíl obce na výkonu státní správy ? obec se řídí pokyny nadřízených orgánů státní správy, např. postih přestupků = druhu správního deliktu).
– Občany obce jsou fyzické osoby s trvalým pobytem na území obce, popř. obdrževší čestné občanství.
– Orgány obce ? nejvyšším orgánem obecní zastupitelstvo ? 5-55 občany volených členů podle velikosti obce, volí obecní radu ? 5-13 členů (starosta, jeho zástupce a radní), výkonný orgán obce v oblasti samostatné působnosti. Starosta, jeho zástupce, zaměstnanci obecního úřadu a popř. tajemník tvoří obecní úřad.
2.Ostatní odvětví veřejného práva
1.Právo sociálního zabezpečení
– Souhrn právních předpisů o institucích, zařízeních a právních vztazích, vytvářených za účelem péče o občany v jejich tíživých sociálních situacích (např. stáří, nemoc, invalidita)
– Prameny ? především předpisy o nemocenském pojištění, o sociální péči a o důchodovém zabezpečení.
2.Finanční právo
– Souhrn právních předpisů o finanční činnosti státu ( a o finančních povinnostech obyvatel vůči státu).
– Prameny ? především zákony o státním rozpočtu, o daních, poplatcích a clech, o měně, o devizovém hospodaření.
3.Živnostenské právo
– Souhrn právních předpisů o živnostenském podnikání (zejména o vztazích mezi živnostníky a jejich nadřízenými státními orgány).
– Prameny ? předpisy o živnostenském podnikání. Stále se provádí náprava jejich poškození za dob komunismu.