Politická praxe: politické strany, občan a média
Politika je umění řídit stát a organizovat mezinárodní vztahy. Politická činnost se zaměřuje na tvorbu, obhajobu a případnou aplikaci politického programu a na získání a udržení moci ve státě. Čestné metody politické činnosti se nazývají politická kultura. V demokracii je politická kultura charakterizována nenásilnou, svobodnou a poctivou soutěží politických subjektů (např. stran).
V demokracii existuje několik způsobů, jak volbami realizovat vládu lidu. Někdy se různé systémy kombinují za účelem zvýšení svobody či efektivity.
Svobodnější přímá demokracie umožňuje přímou účast každého voliče na určitém rozhodování (např. při volbách), zatímco efektivnější nepřímá využívá mezistupně přímo volených zástupců (např. poslanců), kteří nadále vykonávají vůli lidu dle svého uvážení (např. tvorba zákonů). Při volbách se rozlišuje volební právo aktivní (právo volit) a pasivní (právo být volen.
Svobodné demokratické volby jsou založeny na volebním právu všeobecném, rovném a přímém. Všeobecné v.p. umožňuje volit každému voliči, jenž na to má ze zákona (či ústavy) právo. Rovné v.p. zaručuje, že hlas každého voliče má stejnou hodnotu, jako kteréhokoli jiného. Svobodné volby musejí být tajné ? voliči musí mít právo na nezveřejnění svého názoru pod svým jménem. Při jiných typech rozhodování (např. hlasování v parlamentu) může být užito také hlasování veřejného.
Volební systém je založen buď na zásadách poměrného zastoupení nebo na většinovém sytému, může se jednat i o jejich kombinaci. Ve volbách podle zásad poměrného zastoupení voliči odevzdávají hlasy pro kandidátní listiny politických stran, nikoli pro jednotlivce. (u nás např. volby do poslanecké sněmovny ? mandáty se pak rozdělí členům stran v poměru k počtu hlasů stranami obdržených). Ve většinovém sytému se volí jednotlivci a zvolen je ten, který obdrží největší počet hlasů (u nás např. volby do senátu).
Občanská společnost je taková společnost, která si zakládá především na svobodě a rovnosti všech občanů a na jejich podřízenosti jen vůči těm normám, které si sami dobrovolně zvolí. Jedná se zejména o společnosti v demokratických státech. Důležitým prvkem o.s. je, v případě praktikování přímé demokracie, systém více jak jedné politické strany ? politická pluralita. Politické strany se kromě rutinní politické činnosti ucházejí o přízeň voličů především ve volební kampani. Ta probíhá buď přímo (např. mítinky) nebo přes sdělovací prostředky ? média (např. televizní šoty, novinové reklamy). Kampaň by měla probíhat v normách politické kultury, což platí především pro média, neboť k těm volič zpravidla přistupuje jako k objektivním a nezávislým zdrojům informací.