Ekonomika ČR
Ekonomika ČR je od roku 1989 na složité cestě přechodu od direktivně řízené, centrálně plánované ekonomiky, založené na převažujícím státním vlastnictví výrobních zdrojů, k ekonomice tržní. Tato přeměna je označována jako proces transformace ekonomiky.
Transformace předpokládá realizaci celé řady ekonomických i mimoekonomických opatření, jako např:
demokratizace veřejného a politického života
vytvoření legislativních (právních) podmínek pro podnikatelskou a obchodní činnost
deetatizace (odstátnění) a privatizace podniků (přeměna státního vlastnictví na vlastnictví soukromé)
liberalizace cen (uvolnění cen od zásahů státu) a obchodu, včetně zahraničního obchodu
přestavba daňové soustavy
vybudování soustavy bank odpovídající potřebám tržní ekonomiky
přechod ke konvertibilní (volně směnitelné) měně
zřizování institucí nezbytných pro fungování tržní ekonomiky (např. živnostenské úřady, finanční úřady, hospodářské komory, burzy)
Privatizace ? přeměna státního majetku na majetek soukromý Ü soukromé vlastnictví je jedním ze základních pilířů tržní ekonomiky.
Privatizace u nás:
retituce (návrat majetku dřívějším vlastníkům)
přímý prodej celých podniků nebo jejich částí formou veřejných aukcí
přeměna státních podniků na akciové společnosti a prodej akcií těchto společností
kuponová privatizace (jde o naši specifickou cestu, jejíž podstatou bylo rozdělení části státního majetku mezi obyvatelstvo prostřednictvím zvláštních investičních kuponů)
Liberalizace – odstranění překážek. (Cenová lib. znamená zrušení cenové regulace a volnou tvorbu cen podle vztahu nabídky a poptávky na trhu. Měnová lib. je uvolnění plateb ve styku se zahraničím, odstranění devizových omezení.)
Výkonnost české ekonomiky
Celkovou výkonnost ekonomiky charakterizujeme pomocí makroekonomických ukazatelů, tj:
tempo růstu HDP (hrubého domácího produktu)
míra nezaměstnanosti
míra inflace
vývoj obchodní a platební bilance
Studie Světové banky z roku 2000 řadí ČR vytvořeným HDP v částce 52 mld. USD v roce 1999 na 48. místo na světě ´ lépe než celkový objem HDP vyjadřuje HDP na jednoho obyvatele; ČR je hrubým národním produktem na jednoho obyvatele ve výši 12 289 USD na 52. místě na světě.
Tempo růstu ekonomiky = jak rychle roste schopnost vytvářet více statků a služeb, tedy vytvářet větší HDP (HNP). Česká ekonomika je poznamenaná poklesem objemů produkce některých výrobků, vlivem přeměny struktury naší ekonomiky (omezování těžkého průmyslu, zbrojní výroby, negativních vlivů hospodářství na životní prostředí,…), změnou forem vlastnictví, rozpadem bývalých trhů, rozdělením ČSR.
Míra nezaměstnanosti = schopnost ekonomiky využít disponibilní zdroje práce. Na konci roku 2002 dosahovala téměř 10 procent.
Míra inflace charakterizuje ekonomickou stabilitu ekonomiky. ČR vykazuje historicky nízkou míru kolem 2-3 procent.
Obchodní bilance shrnuje objem vývozu do zahraničí a dovozu ze zahraničí v penězích. Platební bilance shrnuje objem plateb do zahraničí a ze zahraničí (základem jsou platby z obchodu, ale přibývají k nim platby spojené s cestovním ruchem, dopravními a jinými službami). Rozdíl obchodní či platební bilance se označuje jako saldo obchodní či platební bilance. Může být aktivní (vývoz převyšuje dovoz či platby ze zahr. jsou vyšší než platby do zahr.) nebo pasivní. Pokud je saldo platební bilance opakovaně pasivní, vzniká státní dluh do zahraničí, a jeho velikost či vývoj je také ukazatelem výkonnosti ekonomiky dané země.
Saldo ČR je sice pasivní, ale není to takový problém, protože do ČR proudí velké zahraniční investice, které to vyrovnávají.
Česká ekonomika se při komplexním zhodnocení všech makroekonomických ukazatelů jeví jako ekonomika poměrně vyspělá a dobře se vyvíjející.
Jednání o vstupu ČR do EU
ČR usiluje o vstup do EU. Od roku 1995 jsme přidruženými členy (na základě dohody o přidružení). V roce 1996 ČR oficiálně požádala o vstup do EU. Dnes jsou již uzavřeny všechny kapitoly o vstupu, na jaře 2003 nás čeká referendum o vstupu. Předpokládaný vstup do EU je v roce 2004 společně s Polskem, Maďarskem, Slovinskem a dalšími státy.
Aktuální stav
Podle výše uvedeného a aktuálních informací si zhodnoťte sami