Spojovací součásti
- Slouží ke spojení dvou, nebo více dílů.
- Jsou normalizovány.
Podle provedení dělíme spoje na:
- Rozebíratelné– při demontáži je lze bez poškození rozebrat a při montáži znovu složit.
- Nerozebíratelné – při demontáži se poškodí spojovací nebo spojovaná součást a při opětovné montáži je nutné tyto poškozené součásti nahradit novými.
Podle způsobu přenosu zatížení z jedné součásti do druhé je dělíme:
- tvarový styk
- je navržen tak, že přenášená síla působí kolmo na tyto stykové plochy.
- plochy se o sebe opírají, a tím se přenáší výkon z jedné součásti na druhou.
- silový styk
- spojované součásti jsou na sebe pevně přitištěny tak, že mezi spojovanými součástmi vzniká velká třecí síla.
- výkon se z jedné na druhou součást přenáší třením.
- materiálový styk
- součásti jsou navzájem propojeny pomocí přídavného materiálu, který je nerozebíratelně propojen se spojovanými součástmi.
Šroubové spoje
- jsou tvořeny šroubem, maticí a podložkou
Základní druhy šroubových spojů:
- Spoj šroubem s hlavou a maticí
- Používá se pro spojení slabších součástí.
- Obě součásti jsou provrtány otvorem s průměrem větším než je průměr šroubu, šroub s hlavou je prostrčen přes otvor, na vyčnívající konec se může nasadit podložka a spoj je utažen maticí.
- Je nutné, aby část závitu šroubu vyčnívala nad matici.
- Spoj šroubem s hlavou
- Používá se, když jedna ze součástí je silnější a spojení by vyžadovalo příliš dlouhý šroub.
- Slabší ze spojovaných součástí je provrtána otvorem o větším průměru než je rozměr šroubu, silnější ze spojovaných součástí má slepou díru, ve které je vyroben závit. Délka tohoto závitu musí být delší, než je délka závitu té části, která zasahuje do slepé díry.
- Závrtný šroub
- Se do závitu montuje pomocí kontramatice – na vyčnívající závit se našroubují matice a pomocí 2 klíčů se utáhnou proti sobě. Tím vznikne velké tření mezi závity těchto matic a šroubem a vznikne falešná hlava šroubu.
Druhy šroubů:
- Šroub se závitem až k hlavě
- Upínací šroub s nákružkem a čípkem
- Lícovaný šroub
- Odtlačovací šroub s čípkem
- Křídlatý šroub pro rychlé utahování
- Odtlačovací šroub s hrotem
- Otočný šroub s okem pro rychlé rozebrání
- Závěsný šroub
- Zápustný šroub s čočkovitou hlavou a křížovou drážkou
- Šroub s válcovou hlavou s vnitřním šestihranem
Druhy matic
- korunková matice má na svém obvodu 3 zářezy, které slouží pro závlačku protaženou otvorem v dříku šroubu
- KM matice se používá v kombinaci s MB podložkou a pro utahování vyžaduje speciální klíč
Druhy podložek
- mají 2 účely
- používají se na rozložení tlaku mezi maticí a spojovanými součástmi a brání nebezpečí poškození povrchu materiálu při utahování
- slouží k pojištění šroubového spoje
Pojištění šroubových spojů – Pojištění se používá především v případech, kdy během provozu dochází k otřesům spoje nebo je spoj dynamicky namáhán. Může totiž dojít k uvolnění.
Podle principu pojištění je dělíme na 3 skupiny:
- Tvarové pojištění šroubových spojů
- je zamezení odšroubování matice prvkem, který mechanicky brání pootočení matice vůči šroubu:
- do dříku šroubu se po utažení matice vyvrtá napříč otvor, do kterého se vloží závlačka – brání odšroubování matice
- korunová matice – po obvodu má 3 drážky, po utažení se jednou z drážek a otvorem v dříku šroubu protáhne závlačka, která zabraňuje uvolnění.
- pro podložku s nosem je nutné do povrchu materiálu vyvrtat malou slepou díru, do které zapadne nos podložky. Po utažení matice se jedna část podložky těsně ohne kolem hrany matice a tím je zabráněno vzájemnému pohybu šroubu- matice.
- podložka s jazýčkem – používá se u spojů umístěných poblíž okraje součásti. Nos jazýčku se při montáži může těsně ohnout kolem hrany součásti.
- protažení hlav šroubů drátem otvory vyvrtanými v hlavách šroubů – je zabráněno jejich otáčení. Používá se tam, kde hrozí vniknutí do přístroje.
- Silové pojištění šroubových spojů
- Principem pojištění je zvětšení tření mezi závity šroubu a matice.
- pružná podložka – při utahování matice se zmáčkne pružná podložka, která má v nezatíženém stavu tvar 1 závitu pružiny. Podložka se snaží vrátit do své původní polohy a tím tlačí na matici, což vyvolá zvětšený tlak mezi závity šroubu a matice.
- pomocí dvou matic tzv. kontramatky – na dřík šroubu se nejdříve našroubuje přídržná matice a potom nosná matice. Aby se dosáhlo zvětšení tlaku v závitech, nestačí pouze spoj utáhnout, ale po jeho dotažení musí následovat utažení obou matic proti sobě pomocí 2 klíčů.
- dvoudílná matice – horní část matice se při utahování dotahuje na spodní. Rozřezaný kužel v dolní části je při utahování v horní části deformován – směrem na dřík šroubu. Tím se k sobě přimáčknou závity spodní části matice a dříku šroubu.
- samopojistná matice – má v sobě zalisovaný kroužek polyamidu. Mezi tímto kroužkem a závitem šroubu vzniká velké tření.
- Materiálové pojištění šroubových spojů
- Nejjednodušší
- díky pevnému připojení šroubu nebo matice ke spojovanému materiálu, svařováním, pájením, lepením nebo někdy i jen zakápnutím barvou se stává ze šroubového spoje spoj nerozebíratelný.
Montáž a demontáž šroubových spojů
- Utahovací moment lze vyvolat 3 způsoby
- ručně bez pomocného nářadí
Hlava šroubu nebo matice má přizpůsobený tvar pro časté povolování a utahování šroubového spoje – křídlaté šrouby nebo šrouby s rýhovanou hlavou.
- pomocí šroubováku (plochý, křížový)
Tímto způsobem se dosáhne většího utahovacího momentu i v méně přístupných místech. Při častějším povolování a utahování hrozí nebezpečí poškození drážek v hlavě šroubu.
- Utahování pomocí klíče
Při utahování lze vyvodit největší utahovací moment. Matice a hlavy šroubů pro utahování pomocí klíčů mají buďto tvar šesti- nebo čtyřhranu, příp. je šestihranný tvar vytvořen jako dutý tvar uvnitř hlavy nebo se používají speciální tvary.