Koroze
- charakteristika koroze
- druhy koroze
- příčiny koroze
- způsoby ochrany proti korozi
Charakteristika:
- Koroze je samovolné, postupné narušení kovů či nekovových materiálů vlivem chemické nebo elektrochemické reakce s okolním prostředím.
- Nebo-li koroze, je samovolné vzájemné působení mezi prostředím a materiálem, které má za následek znehodnocování materiálu.
- Může probíhat v plynech, v kapalinách, ale i v zeminách či různých chemických látkách, které jsou s materiálem ve styku.
- To může způsobit změnu vzhledu, a nebo také úplný rozpad celistvosti materiálu.
Druhy koroze:
- Rovnoměrná koroze– která probíhá po celém povrchu vystaveném koroznímu prostředí víceméně rovnoměrně.
- Nerovnoměrná koroze– která probíhá výrazně intenzivněji pouze v některých částech povrchu kovu, zatímco na ostatním povrchu je koroze přijatelná.
- Chemická koroze– Je to znehodnocení vznikající vzájemným působením kovu a korozního prostředí (soli, kapaliny a plyny). Nejčastěji jde o oxidaci kovu, zejména oceli, v prostředí přehřáté páry a při jeho ohřevu. Dochází pouze k chemickým reakcím mezi prostředím a materiálem; probíhá v elektricky nevodivém prostředí.
Nejčastější příčina koroze
Drsnost či znečištění povrchu prachem, či jinými savými nečistotami má za následek pohlcování a vázaní vlhkého filmu k povrchu kovu. Film (orosení materiálu, vlhkost) se při těchto podmínkách tvoří již kolem 60% vzdušné vlhkosti. Velmi velký význam v korozním procesu má také kyslík, který se velkou měrou účastní katodické reakce a urychluje korozi.
Koroze v důsledku makročlánků
- Štěrbinová koroze– Dochází k ní v místech, kde je malé množství elektrolytu částečně odděleno od zbylého vnějšího elektrolytu. Tato místa, nazývaná štěrbiny (mezery), vznikají v praxi například mezi dvěma plechy spojenými nýty, šrouby (šroubový spoj), bodovými svary, pod podložkami, těsněními apod.
- Bodová koroze– Při lokálním porušení zapasivovaného povrchu dochází k bodovému napadení, při němž vznikají různě hluboké důlky často s velmi úzkým hrdlem na povrchu materiálu.
- Selektivní koroze– Přednostní rozpouštěné některé ze složek slitiny je nazýváno selektivní korozí. Vzniká ve slitinách a příkladem může být třeba odzinkování mosazi, tedy rozpouštění zinku z jeho slitiny s mědí.
Praskání vyvolané prostředím (Korozní praskání)
Je to porušení materiálu (prasknutí) vyvolané namáháním materiálu, koroznímu prostředí a zvýšené teploty.
Erozní koroze– Rychlost přirozené koroze je umocněna proudícím prostředím, což má za následek rozrušování pasivní vrstvy. Vznikají tak různé rýhy, vlnky, kapkové prohlubně apod. Například v potrubích, kde proudí kapalina (voda), pomocí které vzniknou např. Kapkové prohlubně.
Ochrana proti korozi
- Kovy jsou nenahraditelnou součástí staveb a zařízení. Na všech těchto místech, se velkou měrou na korozní a protichemické ochraně podílejí např. nátěrové systémy.
- Vždy je nutné použít k ochraně proti korozi vhodný materiál, ať už to jsou nátěrové systémy, nástřiky, pozinkování nebo například obalení v plastu, které zabrání vzniku popřípadě následkům vzniklých vlivem koroze.
- Doporučuji vždy konzultaci s odborníkem při volbě vhodného materiálu k ošetření koroze.
Příklad koroze:
Částečná koroze vlivem shoření při svařování