Živnostenské právo
- Živnostenské právo – tvořeno právními předpisy, které upravují živnostenské podnikání a oprávnění k provozování živnosti.
- Nejdůležitějšími prameny jsou Zákon o živnostenském podnikání a zákon o živnostenských úřadech
- Živnost = soustavná činnost, kterou na základě živnostenského oprávnění provozuje fyzická nebo právnická osoba za účelem dosažení zisku a na vlastní odpovědnost.
- Za živnost se nepovažuje činnost lékařů, veterinářů, advokátů, znalců a tlumočníků, vědců a výzkumníků, činnost bank a pojišťoven, pořádání loterií, hornická činnost, námořní doprava a rybolov,…
- Živnosti se dělí na:
- Ohlašovací – při splnění stanovených podmínek smějí být provozovány na základě ohlášení. Dělí se na:
- Řemeslné živnosti – k jejich provozování je třeba prokázat odbornou způsobilost získanou vyučením v oboru a praxí.
- Kovářství, zámečnictví, modelářství, opravy motorových a ostatních dopravních prostředků, hodinářství, výroba-instalace-opravy elektrických strojů-přístrojů-zařízení, broušení skla, řeznictví-uzenářstvím, pekařství, mlékárenství, truhlářství, stavebnictví, …
- Vázané živnosti – podmínkou je odborná způsobilost získaná jiným způsobem – osvědčení, oprávnění (asi na základě kurzu či rekvalifikace), maturita v daném oboru, VŠ diplom v daném oboru, (někde stačí i vyučení – např. kominictví)
- Projektování staveb, dovoz chemických látek, provozování autoškoly,oční optika, zeměměřičství, průvodcovská činnost, provozování solária, provoz spaloven odpadu, …
- Volné živnosti – prokázání odborné způsobilosti se nevyžaduje
- Koncesované – provozovat je mohou osoby, které na základě žádosti obdrží koncesní listinu od živnostenského úřadu.
- Vývoj-výroba-přeprava-půjčování-znehodnocování zbraní či střeliva, provozování střelnic, nákup-skladování-prodej léčivých přípravků, které se mohou prodávat i bez lék. předpisu, směnárenská činnost, silniční motorová nákladní-osobní doprava, taxislužba, zpracování tabáku a tabákových výrobků, provozování pohřební služby či krematoria, …
- Všeobecné podmínky pro provozování živnosti
- Dosažení věku 18 let
- Způsobilost k právním úkonům
- Bezúhonnost –
- Žádné nedoplatky vůči státu – potvrzení finančního úřadu
- U ohlašovací řemeslné a vázané živnosti a u koncesované živnosti prokázání požadovaného vzdělání
- Živnostenská provozovna
- musí být způsobilá k provozu podle pravidel stanovených živnostenským úřadem, ale také jiným předpisům – např. stavební, hygienické, bezpečnostní,…
- musí být označena obchodním jménem – fyzická osoba jako podnikatel vystupuje v právních vztazích pod svým jménem a je subjektem práva. Obchodní jméno nečiní z podnikatele právnickou osobu.
- Povinnosti živnostníka – označení nabízeného zboží cenovkami, vydávání dokladů o zakoupení zboží nebo o poskytování služeb, vedení řádného účetnictví, dodržování hygienických zásad, ochrana životního prostřední apod.
- Živnostenské oprávnění zaniká smrtí podnikatele, zánikem právnické osoby, uplynutím doby – pokud byl živnostenský list vydán na dobu určitou. Dále pak zrušením na žádost živnostníka, nebo z vlastního podnětu.
- Živnostenskou správu vykonávají Živnostenský úřad ČR, krajské živnostenské úřady a obecní živnostenské úřady. Pracovníci těchto úřadů mají právo vstupovat do živnostenských provozoven za účelem kontroly, mají právo požadovat potřebné doklady a vysvětlení.
Mohlo by se vám líbit...