Autorské právo
- Autorské právo – spadá do oblasti občanského práva. V minulých letech bylo snahou zákonodárců vytvořit jeden ucelený občanský zákoník (kodex), který by upravoval všechny občanskoprávní vztahy. Vzhledem k tomu,že práva k duševnímu vlastnictví, kam spadá i pr. autorské jsou naprosto specifickou problematikou a je jim věnována zvláštní pozornost ze strany evropské unie, bylo nutno od tohoto záměru upustit a vytvořit zvláštní autorský zákon.
- Tento zákon chrání práva autorů k jejich dílům. Neomezuje se však jen na díla autorská, ale chrání také práva výkonných umělců (herců, hudebníků, atp.), ale zároveň i práva výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů, práva vysílatelů a nakladatelů.
- Autorem může být pouze fyzická osoba vzhledem k úzkému vztahu mezi osobností autora a jeho dílem. Z autora díla je považována osoba, jejíž pravé jméno je obvyklým způsobem uvedeno na díle nebo je u díla uvedeno v rejstříku ochrany vedeném příslušným kolektivním správcem, pokud však není prokázán opak.
- Z. upravuje i spoluautorství:
- autory jednoho díla je více fyzických osob, ale jejich výtvor je uceleným jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti, přičemž jednotlivé příspěvky autorů mohou být rozeznatelné, avšak nemohou se stát samostatným předmětem autorskoprávní ochrany.
- autorskoprávní ochraně podléhají i počítačové programy i databáze.
- Specifické pro A.P. i všeobecně pro práva duševního vlastnictví je to, že chrání tzv. nehmotné statky. Chráněn je tedy jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora. Předmětem ochrany je tedy výsledek tvůrčího procesu, který je neoddělitelně spjat s osobou autora. A.Z. chrání díla umělecká jako je dílo literární, také díla výtvarného umění, díla architektonická, díla fotografická, ale i díla kartografická a jak jsem již řekla i počítačové programy.
- Hlavní podmínkou autorskoprávní ochrany je jedinečnost a výsledek vlastní tvůrčí činnosti
- V případě počítačových programů a fotografií stačí, aby byli autorovým vlastním duševním výtvorem.
- Naše autorské právo se řídí tzv. kontinentálním systémem
- trvá na nepřevoditelnosti osobnostních autorských práv, znamená to, že autor má vždy právo na uvedení svého jména jako autora, dílo musí být vždy zveřejňováno pod názvem, který mu autor určil. Zároveň nikdo nesmí do díla zasahovat to znamená jakkoli je měnit či zpracovávat bez souhlasu autora.
- Americký copyrightový princip v podstatě umožňuje nakládat s autorskými díly jako se zbožím, což znamená, že autorská práva lze navždy převést na kohokoli, přičemž autor už nemá možnost zasahovat do nakládání s nimi.
- Česká autorskoprávní ochrana je založena na naprosto neformálním principu.
- Jakmile je dílo vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě – stačí, aby autorem bylo ručně zapsáno, kdesi odrecitováno či jinak zaznamenáno – stává se předmětem autorskoprávní ochrany.
- Není tedy zapotřebí, aby bylo kdekoli registrováno, vydáno nebo jakkoli označeno.
- Ono známé c v kroužku (copyright) nebo p v kroužku (performers, producers) pro ochranu v ČR nemají žádný význam. Těchto označení se užívá pouze vzhledem k mezinárodním závazků plynoucích z konvencí, které ČR ratifikovala. Mají význam pouze pro zahraničí.
- Některá díla, která splňují veškeré znaky autorských děl nejsou A.Z. chráněna, lépe řečeno jsou výslovně z autorskoprávní ochrany vyňata.
- díla, která mají celospolečenský a časový význam a jejich přístupnost veřejnosti je proto důležitá., jde zejména o díla jako je právní předpis, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední díla a jiná přípravná dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, tedy díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany.
- Autor může licenční smlouvou poskytnout někomu právo dílo užít. Rozsah a způsob užití, jakož i autorská odměna v ní mají být sjednány. Pokud k takovému sjednání nedojde platí podmínky, které stanoví A.Z..
- Licenční smlouvy jsou podrobně upraveny v A.Z. a jde o problematiku poměrně složitou, kdy zákonodárce zohledňoval na rozdíl od předešlé právní úpravy princip smluvní volnosti, tj. možnost smluvních stran sjednat si jakékoli podmínky užití autorského díla.
- Nový A.Z. prodloužil dobu ochrany autorských děl na 70 let od smrti autora (jde o obecnou lhůtu, která zaznamenává urč. Výjimky). Zajímavé je, že ochrana děl, která již byla podle starého zákona volná, tedy bylo je možno užívat bezplatně a bez souhlasu autora či jeho dědiců byla novým A.Z. prodloužena tak, že i tato díla budou chráněna až do uplynutí nově stanovené lhůty.
Mohlo by se vám líbit...