V + W (článek do novin)
Letos si připomínáme100 let od narození Jana Wericha a Jiřího Voskovce. I když tato známá dvojice výročími pohrdala, pro naše divadlo znamenala hodně a je vhodné zavzpomínat na jejich začátky, společnou práci, na jejich rozdělení a jejich další činnosti.
Starší z dvojice, Jan Werich, se narodil 6. února 1905. Pocházel z rodiny úředníka pojišťovny. Jiří Voskovec se narodil ve stejném roce, ale o prázdninách. Poznali se na studiích na gymnáziu. Werich později studoval práva na Karlově Univerzitě, kam se s ním zapsal i Voskovec. Poprvé spolu spolupracovali v redakci časopisu Přerod. Z jejich spolupráce nakonec vzniklo „Vest Pocket Revue“, ovlivněná dadaismem a poetikou. Poprvé se objevila na scéně Osvobozeného divadla, kde oba pracovali jako autoři her i jako herci. Spolupracoval s nimi Jaroslav Ježek, který jim k jejich hrám skládal hudbu.
Po velmi úspěšné „Vest Pocket Revue“ přišly další úspěšné hry, připomeňme třeba Kostky jsou vrženy, Ostrov Dynamit, Kat a blázen, Balada z hadrů. Ale Voskovec a Werich nehráli jen v divadle, natočili spolu i stejně úspěšné filmy: Hej rup, Peníze, nebo život, Pudr a benzin a Svět patří nám.
V roce 1935 dočasně opustili Osvobozené divadlo a když se vrátili, nehráli již dlouho. V roce 1938 byla divadlu odebrána koncese a divadlo bylo zavřeno. Voskovec a Werich emigrují do USA, kde hrají anglické přepisy svých her. Po druhé světové válce, v roce 1945 se vrací zpátky a obnovují Osvobozené divadlo, ne však na dlouho. Voskovec z politických důvodů emigruje zpátky do USA a divadlo je zavřeno. Poslední hra, na které spolu pracovali se jmenuje Divotvorný hrnec, adaptace broadwayského muzikálu, do kterého Werich připisoval české prvky a v němž si sám zahrál postavu vodníka Čochtana.
Po Voskovcově emigraci pracoval Jan Werich například na scéně Divadla ABC, kde spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, s nímž obnovil i hry z Osvobozeného divadla. Natáčí také další filmy, které se stali velmi oblíbenými. Pohádku Byl jednou jeden král aneb Sůl nad zlato, kde si zahrál s Vlastou Burianem, Císařův pekař a Pekařův císař, příběh z Prahy Rudolfa II., kde si zahrál dvojroli: císaře i pekaře, Tajemství krve a Až přijde kocour. Tyto filmy se staly diváky velmi oblíbenými a dodnes je televizní stanice vysílají, ale na „staré“ klauniády Voskovce a Wericha už se trochu pozapomnělo. Hlavní role Jan Werich ale také ztvárnil v televizních inscenacích: Uspořená libra, Medvěd, Kočár nejsvětější svátosti a v dalších. Také připomenu Werichovy pohádky ze sbírky Famfárum, například Lakomá Barka a Famfárum.
Z nejnovějších informací o životě Jiřího Voskovce ve Spojených státech Amerických vyplývá, že psal hry pro americká divadla a dokonce i hrál, ve vyšším věku i hlavní role a také v televizních filmech.
Jan Werich zemřel v roce 1980 a Jiří Voskovec v roce 1981. I když už je to více jak 20 let, na tuto dvojici se nedá zapomenout, nechala nám zde veliký odkaz, ať již v podobě filmů, her, písniček z her, které se staly skoro lidovými, tak třeba i Jan Werich ve svých moudrých citátech o životě, hlouposti a moudrosti, ženách a mužích i o smrti.