STŘEDOVĚKÁ EVROPSKÁ LITERATURA
Středověk je obdobím válek, epidemií moru a jiných nemocí, křížových výprav a rozdělování půdy. Základní ideologií doby v Evropě je křesťanství, ovlivňuje víru, morálku, myšlení i názory na umění. Církevní učení ovlivňovalo každodenní život (desatero božích přikázání). Školy a knihovny vznikaly při klášterech, výhradně v kostelech a klášterech se shromažďovaly rukopisně šířené knihy. Církevní učení podporovalo středověkou hiearchizaci společnosti (duchovenstvo, páni a poddaní). Víra v křesťanského Boha byla často jejich jediným pojítkem. Také kulturní výtvory lidí (sochy, obrazy, budovy) zobrazovaly náboženskou tématiku. Měřítkem všeho byl Bůh.
Scholastika – středověký myšlenkový směr propagovaný církevními školami a univerzitami, základem je vyložení církevních dogmat rozumem.
ROMÁNSKÝ STYL A GOTIKA
Románský styl – rozšířený po celé Evropě. Náměty byly téměř výhradně náboženské.
V architektuře převládají církevní stavby (chrámy, kláštery, rotundy, basiliky, kostely). Masivní pilíře a zdi, nejrozvinutějším typem románské stavby jdou baziliky s typickými půlkruhovými oblouky a těžkou valenou klenbou, později i křížovou.
Kupole, sloupy.
V malířství se objevují pokročilé nástěnné malby s plošnou kompozicí
Gotika – jako jediný umělecký styl se přímo distancovala od antického umění
Mezi všemi projevy gotické architektury zaujímá hlavní postavení katedrála ( u nás v.Víta). vysoké štíhlé gotické katedrály využívaly lomený oblouk jako symbol rukou modlících se k Bohu.
Pozdní gotika se vyznačovala dekorativními články výzdoby (kroužena sklípková klenba, patrové oltářní archy, aj.). Nejznámějšími světskými stavbami jsou kamenné hrady.
Společným znakem literatury byly často se opakující náměty z bible nebo z antiky. Hrdinou je světec nebo mučedník, dále rytíř nebo král. Cílem je poučovat, dojímat a vychovávat, až posléze bavit. Důležitý nebyl obsah ale forma. Zpočátku byla díla psaná výhradně latinsky, řecky nebo staroslověnsky. Literatura se rozrůzňuje podle národních celků.
Středověká literatura se člení na literaturu duchovní a světskou.
Duchovní lyrika – modlitby, duchovní písně soustředěné do kancionálů, žalmy
Duchovní epika – legendy
Duchovní drama – biblické hry
Světská lyrika – dvorská, milostná
Světská epika – eposy hrdinské, rytířské, zvířecí, cestopisy, dopisy, kroniky
Světské drama – frašky
FRANCOUZSKÁ LITERATURA
- Píseň o Rollandovi – nejznámější francouzský hrdinský epos
- Alexandreida
- Tristan a Izolda
Román o lišákovi
ŠPANĚLSKÁ LITERATURA
- Píseň o Cidovi – hrdinský epos
ANGLICKÁ LITERATURA
- Beowulf – staroanglický epos
NĚMECKÁ LITERATURA
- Píseň o Nibelunzích – dvoudílný hrdinský epos
RUSKÁ LITERATURA
- Slovo o pluku Igorově – staroruský epos