ROMANTISMUS V ČESKÉ LITERATUŘE
Atmosféra doby – romantismus se u nás velmi těžce prosazuje, literatura je v tomto období velmi mladá. Ve 30.létech však vystupuje nová mladá generace s jiným pohledem na život a s romantickým pohledem i na svůj vlastní život. Odpor proti absolutismus ® revoluce.
Znaky v literatuře:
- snaha přiblížit literaturu nejširším společenským vrstvám a působit na ně (Tylova kočovná herecká společnost)
- snaha o výchovu vlastenectví
- rozvoj společenského života – besedy, pěvecká sdružení, čtenářské organizace
- rozvoj novinářství a časopisectví (Květy, Česká včela)
- nástup nové generace – K.H.Mácha, J.K.Tyl, K.J.Erben, K.Sabina
Karel Hynek Mácha (16.11.1810 – 6.11.1836)
Syn mlynářského pomocníka, narozen v Praze. Záliba v cestování a v divadle. V divadle se seznámil s Lori Šomkovou a krátce před jejich sňatkem zemřel na následky nemoci a vyčerpání. Pohřben byl v Litoměřicích, ale roku 1939 byly jeho ostatky převezeny na Vyšehrad. Vážil si světové romantické literatury.
Dílo:
Počáteční tvorbu psal německy. V češtině vliv Jungmana. V prvních básních (V svět jsem vstoupil, Noc) vyjadřoval odpor k poměrům doby, pocit osamělosti a pesimismu, touha po lepším světě. Hledal vlastní poezii, osobitou cestu.
- Máj – děj ze skutečného života, z tragického osudu. Motivem je příroda a rodná země. Dějištěm je krajina pod Bezděsem u Doks. Popis 3 tragédií – Jarmilina, Vilémova a obecná lidská. O smyslu života. Byl současníky nepochopen – domněnka, že odvádí od vlasteneckých a národních zájmů.
- Cikáni – děj se odehrává na Kokoříně. Život vyděděnců, složité lidské vztahy, realistická kresba postav, Cenzura tento román nepropustila.
- Křivoklát – 1.díl zamýšleného čtyřdílného cyklu Kat. Václav IV. si povídá se svým katem. Každý by chtěl zaměstnání toho druhého.
- Márinka – obeaz pražské chudiny Na Františku. Márinka = ideál krásy X drastická zkušenost, prostředí chudoby. Je smrtelně nemocná a nakonec umírá.
- Pouť krušnohorská – obraz přírody, výstup na Sněžku. Sleduje mnicha, který pozoruje oživující se mnichy.
Josef Kajetán Tyl – kočovná divadelní společnost
- Fydlovačka – obsahuje na Hymnu, kterou tu hraje slepý houslista. Autorem textu je F.Škroup.
- Strakonický dudák – Švanda a Vocilka
- Paličova dcera – otec byl alkoholikem a podpálil chalupu. Ona to však ze zoufalství vzala na sebe.
- Kutnohorští havíři, Tvrdohlavá dcera, Jiříkova vidění
K.J.Erben – překladatelská činnost, sběratel lidových slovesností
- Kytice – soubor 13 básní. Vstupní balada „Kytice“ vypráví o dětech, kterým zemřele matka. Dětem se po matce stýská, a proto matka svou duší vtělila do drobného kvítka. Od ostatních básní se liší „Záhořovo lože“. V příběhu je vyjádřena církevně-náboženská představa krásného nesmrtelného trestu a myšlenka pokání a odpuštění. Nejznámější je balada „O vodníkovi“. V jímavých příbězích mateřské lásky, družnosti a obětavé pomoci oslavil básník opravdovou lidskost, která pramení v nezdolné víry v život, konečné vítězství člověka nad úklady všech temných sil.