Reakce umělců na nástup fašismu
A, Vznik fašismu a jeho znaky
Fašismus z lat. Slova fascio –sjednocení- svazek prutů . Nacionálně rasistické hnutí a diktátorská forma vlády. Získává oporu ve všech soc. vrstvách zejména v době politických krizí( Frankismus- ve Španělsku). Principy ideologie fašismu poprvé vyslovil a aplikoval roku 1922 Benito Musoliny. Jeho myšlenky využil v Německu Adolf Hitler, který se roku 1933 stal říšským kancléřem. Fašismus vyústil v útočné války a genocidu.
NACISMUS bývá také nazýván nacionální socialismus podle nacionalismu je činitelem historického pokroku konflikt mezi vyšší a nižší rasou a nadřazenost aríjské rasy. Nacionalismus pokládá za absolutní moc vůdce a odmítá demokracii, stal se oficiální ideologii v Německu v letech 1933-1945
- b) Reakce světové literatury na nástup fašismu
Alberto Moravia
1907-1990
Italský prozaik a dramatik, ve svých dílech nastínil obraz válečné a poválečné Itálie,
v dílech se objevuje sociální a milostná tématika.
K nejvýznamnějším dílům patří ŘÍMANKA- Příběh dívky Adriany, která se z bídy stane prostitutkou .
HORALKA – dopad války
NUDA- motiv vnitřní prázdnoty současného člověka, vliv existencialismu
Proslulé jsou také jeho římské povídky MISLITEL
- C) Varování před fašismem v díle bratří Čapků, Avantgardní divadlo,poslední období tvorby Karla Čapka, 30. léta tvorby v osvobozeném divadle.
- D) Téma 2. světové války v české a světové literatuře
Války se účastnili lidé tří kontinentů, evropského ,amerického a asijského. Téma války je zobrazeno z mnoha úhlů.
A, patetický pohled- oslavuje hrdinství a statečnost vojáků, zobrazování pompérních scén – typické pro ruskou literaturu
B, Nepoetický pohled- západní literatura, rozbor lidské psychiky, často satirické nebo humoristický pohled.
- světová válka začala napadením Polska fašistickým Německem 1.9. 1939. Roku 1940 pokračuje německá invaze do Norska ,Holandska ,Belgie a Francie. Roku 1941 napadli Němci SSSR, Japonci vstupují do války s USA. Roku 1944 dochází k vylodění spojenců v Normandii. Roku 1945 byl popraven Musoliny. Hitler spáchal sebevraždu, v sprnu USA svrhli atomovou bombu na Hirošimu a Nagasaki. 8.5. 1945-konec 2. světové války v Evropě
Září 1945 – i ve světě.
Ruská literatura –
Téma války bylo jedno z ústředních témat sovětské literatury. Obraz války plnil cíle výchovně propagační (Velitelé –komunisté ) mravní přeměna socialistického člověka.
Boris Polevoj (1908- 1981)
Dílo: Příběh opravdového člověka- Vypráví zážitky ruského letce, jehož letadlo bylo sestřeleno nad Tajgou . Meresje se doplazil do bezpečí,naučil se nejen chodil(přišel o nohy) ale i létat.
Alexandr Fadějev (1901-1956)
Napsal dílo o statečném chování během války- Mladá garda
Michail Solochov (1905-1984)
Nositel nobelovy ceny za literaturu za svou povídku –Osud člověka- hrdinou je prostý ruský člověk,voják Andrei Sokolov.
Ukázka z díla Osud člověka : Andrei se probere z mdlob, zastřelí medvěda a ve dvou strastu plných týdnech se doplazil do bezpečí. Melesiev měl představovat ideál sovětského člověka, ideál zdolat všechny překážky.
Německá literatura
Anna Seghersová
Román- Sedmý kříž- Děj koncentrační tábor, uprchne 7 vězňů, 6 chyceno a ukřižováno,7dmý kříž zůstává prázdný a stává se simbolem úspěšné vzpoury proti fašismu i v podmínkách koncentračního tábora.
Anglo-americká literatura
Američtí,angličtí ale také australští a i kanadští vojáci bojovali nejvíce v ticho moří ,v džunglích j-v Asie, v pouštích Severní Ameriky , v jižní a západní Evropě . jejich osobní zkušenosti se staly podkladem velké množství románů.
Norman Mailer
Nazí a mrtví-využil své osobní zkušenosti z dob roku 1944-1946 kdy sloužil v americké armádě a účastnil se bojů proti japoncům.
Joseph Heller
Hlava XXII- tzv. absurdní literatura, tu představují nepochopitelné vojenské paragrafy(paragraf hlavy 22). Podle něhož může voják požádat o propuštění z armády tehdy je-li blázen, když si však uvědomí, že je blázen , je vlastně normální takže z armády nemůže být propuštěn.
Wiliem Stivon
Sophiina volba –příběh polky, která má volit mezi svými dětmi, které zachrání před smrtí v plynové komoře.
James Cllawer
Král Krysa- Prostředí zajatecký tábor, spory nejen mezi angličany a američany, ale také mezi nižšími a vyššími šaržemi. Americký desátník king je prototypem amerického byznysmena a začíná obchodovat s krysím masem.