Klasicismus, Osvícenství, Preromantismus
Preromantismus:
Objevuje se v literatuře a v malířství. V Anglii vzniká jezerní a hřbitovní poezie s depresivními prvky, tajuplné motivy. Důraz klade na rozvoj lidského citu, zachycení atmosféry, prožitek, zájem o ústní lidovou slovesnost. Věřilo se, že bohatství národa spočívá v lidové kultuře a v tradicích- vznik padělků.
Osvícenství:
Myšlenkový směr, který bývá přirovnáván k humanismu. Klade důraz na lidský rozum, vzdělání, rozvoj školství, vědeckých institucí, knihoven, muzeí. Ve Francii vznikají encyklopedie. Důležité je poznání světa- příčinou veškerého zla je nevědomost. Důvěra v poznanou pravdu.
Klasicismus:
Návrat k antice, umírněnosti, řádu. Architektura založená na trojúhelníkových půdorysech, antické sloupoví, vše je vyvážené, harmonické a pořádné. Klasicismus ustupuje od Boha před rozumem, rozum se oslavuje a probíhá rozvoj rozumu. Objevuje se racionalismus (základním znakem pravdy je rozumové poznání). Pevný řád a rozumová kázeň.
Klasicistické drama
· Literatura nízká-
Psána lidovým jazykem, používá se verš i proza, často se objevují vulgarismy nebo prvky nářečí. Děj se odehrává v měšťanské společnosti nebo v nižších vrstvách. Děj je ze současnosti tvůrců. Píše se komedie, lidová poezie, pohádky. JEAN DE LA FONTAINE- BAJKY
· Literatura vysoká-
Psána vznešeným jazykem a ve verších. Antické, mytologické, středověké náměty. Hlavní hrdinové jsou šlechtici nebo panovníci, bojující o čest a slávu. Píše se tragedie, naučná poezie, esej, veršovaná bajka.
MOLIERE
Psal dramata z měšťanského prostředí, zobrazoval Francii své doby. Kvůli jeho hře Tartuffe měl problémy s církví jelikož v ní odsuzuje pánbíčkářství (pokrytectví). Umírá při hře Zdravý nemocný na jevišti. Nový styl komedie Chytrý sluha hloupý pán. Komedie Misantrop, Lakomec, Tartuffe, Zdravý nemocný, Škola žen, Škola mužů, Don Juan.
Filozofický román:
Zakladatelem je Voltaire. Svěží, duchaplné kousavě ironické texty, zabývající se problémy doby.
Francouzští encyklopedisté:
První světová encyklopedie VŠEOBECNÁ ENCYKLOPEDIE na které se podílí více autorů: Voltaire, Diderot, Rousseau, D’Alamberte.
Denis Diderot: spisovatel, filozof, encyklopedista. Díla -Jeptiška (kritika církve a rodiny) Jakub Fatalista
Voltaire: spisovatel, filozof. Chytrými lidmy byl milován, hloupí se ho báli. Díla Candide (zesměšňování Johanky z Arku) Zavra, Brutus.
Román v dopisech:
Literární útvar tvořen dopisy (musí mít náležitosti dopisu) mezi dvěma nebo více osobami. Hlavním představitelem byl J.W. Goethe- Utrpení mladého Werthera.
J.W. Goethe
Narozen ve Frankfurtu, studoval práva, věnoval se právu, politice. Byl básník, prozaik, dramatik, měl výtvarný talent, zajímala ho hudba a příroda. Spolu se Schillerem založili politickou stranu Sturm und Drank (bouře a vzdor). Nejdříve psal lidové balady, hl. námětem děl je láska (nešťastná, nenaplněná)
Díla: Faust- rozsáhlá básnická skladba až o 1000 veršů, brána jako divadelní představení. Má 2 části- Faust a Markétka, Faust.
Román- Víléma Meisnera Léta učednická, Viléma Meisnera léta putovní, Utrpení mladého Werthera, Spřízněni volbou.
Proza- Ifigenie na Tauridě
Fridrich Schiller
Zakladatel městského dramatu, velký básník a dramatik, divadelní kritik, byl nevolník ale dostal se z něj a stal se profesorem na univerzitě.
Díla: Oda na radost, Loupežníci, Valdštejn, Úklady s láskou
Odborný styl- používá odborné výrazy, složitější souvětí, hodnotící výrazy, odborná slova. Výklad, referát, proslov.
Větná stavba- vztah mezi jednotlivými větami.
Základní větné členy- podmět a přísudek.
Rozvité větné člěny.