Jaroslav Foglar – život a dílo
Za svého oblíbeného autora jsem si vybral Jaroslav Foglara, který se narodil 6. července 1907 v Praze – Nuslích v Benátské ulici č.3. Ve čtyřech letech ztrácí otce a od té doby žije s matkou a starším bratrem. V roce 1914 se přestěhují z Nuslí na Vinohrady. Roku 1920 poprvé na výzvu svého staršího bratra navštěvuje skautský oddíl 48. klub oldskautů Jestřábi, podle kterého později dostal i svoji přezdívku Jestřáb. Nástup do skautského oddílu mu naprosto ovlivňuje další jeho život a literární tvorbu. Jako třináctiletému (1920) mu vychází literární pokus, báseň Měsíční noci. V roce 1921 se mu naskytla možnost vstoupit do 34. pražského oddílu „Ohnivci“, kde získává i svoji přezdívku. Jeho první publikovaná povídka Vítězství vychází časopisecky roku 1923, a je vlastně prvním krůčkem ke spisovatelské dráze.
V roce 1925 končí obchodní školu, krátce pracuje v informační kanceláři firmy Wys Müller et Company a poté přechází na třináct let jako úředník k firmě Oskar Stein, velkoobchod papíren. O prázdninách vede skautský tábor, při němž poprvé zavítá do Sluneční zátoky na řece Sázavě. Po návratu z tábora se 34. pražský oddíl slučuje se slavnou Dvojkou a Jestřáb přechází do jeho vedení pod názvem Hoši od Bobří řeky. Roku 1980 umírá jeho maminka ve věku 102 let. Po šedesáti letech nepřetržitého vedení předává oddíl v roce 1987 svému nástupci a řadí se tak mezi nejstarší oddílové vedoucí na světě. 23. ledna 1999 Foglar zemřel v pražské Thomayerově nemocnici ve věku 91 let.
Foglarova díla by se dala téměř označit za bibli skautingu u nás. V době kdy jsem jeho knihy intenzivě četl jsem se o toto téma velmi zajímal. S odstupem času jeho myšlenky o černobílém dělení světa beru spíš s úsměvem. Každopádně jeho knihy stále zaujímají mladé čtenáře, kteří pevně věří, že pravda zvítězí. O to horší bude jejich procitnutí v dnešní době. Jedním z rysů jeho příběhů je chlapecká svornost, dále klade důraz na fyzickou zdatnost a další pozitivní vlastnosti u hrdinů. Tyto čistě chlapecké výpravy a dobrodružství mnohokrát naskytli kritice pochybnosti o jeho sexuální orientaci, ale homosexualita u něj nikdy nebyla potvrzena. Jediná žena která se v jeho životě vyskytuje je jeho matka. Všechen svůj volný čas věnoval skautingu a výpravami s tímto spojenými. Těsně po válce rediguje Foglar časopis Junák, brzy však odsud odchází pro názorové neshody do časopisu Vpřed. Ve svých příbězích též zmiňuje temnost doby. Komunismus totiž dolehl i na něj a byl sledován STB, ale ani to mu nezabránilo v tvorbě. Mezi jeho nejznámější díla patří kreslený komiks Rychlé Šípy, který byl vydáván ve skautských časopisech. Z autorových děl jsem četl: Když duben přichází, Poklad Černého delfína, Chata v jezerní kotlině, Devadesátka pokračuje, Pod junáckou vlajkou, Dobrodružství v zemi nikoho a Hoši od Bobří řeky.