Vstupní zařízení
Klávesnice – označujeme tak soustavu znakových a číselných kláves uspořádaných do matice, kdy jeden z kontaktů je spojen pouze s několika dalšími po skupinách. Kódová kombinace na řádkových i sloupcových vodičích je pak interpretována jako adresa do kódovací paměti, která z ní generuje příslušný ASCII. Stisknutí klávesy má za následek sepnutí elektrického spínače. Může být jak kontaktní mechanický spínač tak i spínač založený na kapacitním elektromagnetickém principu. K počítači jí připojujeme pomocí sériového kabelu s konektorem typu DIN5P (hodiny, napájení, zem, data, reset) nebo nověji pomocí konektoru PS/2. Klávesnici ovládá mikropočítač 8048. Ta generuje směrem k počítači 2kódy. Při zmačknutí je to sestavný kód (make scan code, 1až127b), při puštění pak kód přerušovací (break scan code, 128až255b). Počítač tedy pozná, kolik a které klávesy jsou současně stisknuty. Odpovídající hodnoty znaků se vytvářejí v DOSu (v příslušné národnostní tabulce ASCII). Funkční klávesy, např. F11,F12 nebo různé kombinace kláves CTRL+ALT+DELETE mají svoji rozšířenou tabulku ASCII. Po resetu počítače probíhá v klávesnici self-test.
Myš – přenáší pohyby ruky do počítače, prostřednictvím mechanických převodů pohybu pouzdra po podložce na výchylku snímačů úhlů nacházejících se uvnitř. Nejčastěji se jako člen převodu používá koule, která vyčnívá ze spodní straně myši. Na povrch koule dosedají válečky spojené se snímači úhlové výchylky. Připojení pomocí sériového kabelu nebo PS/2 konektoru. Na obdobném principu pracují též trackball („myš na zádech“) a touchpad (dotyková destička), které najdeme nejčastěji u notebooků.
Světelné pero – může fungovat ve dvou režimech. Buď jako ukazovátko nebo jako obyčejné pero při kreslení. Je spojeno s elektronikou displeje ohebným kabelem a obsahuje světlocitlivý prvek (fototranzistor). Po přiložení pera na obrazovku a dopadnutí rastrujícího paprsku na světlocitlivý prvek je do řadiče displeje vyslán impuls shody, který je využit jako přerušovací signál pro řídící procesor displeje. V řadiči se též zaznamená ve kterém řádku rastru a v jakém časovém okamžiku od začátku pohybu rastrového paprsku v daném řádku ke shodě došlo, čímž řadič získává úplnou informaci o poloze bodu.
Dotyková obrazovka – na povrchu je fólie, odporová (dotýkáme se přímo prstem, tužkou) nebo kapacitní (nedotýkáme se silou, přes sklo).
Pákový ovladač – pomocí 2potenciometrů, lze jím pohybovat do osmi směrů a jejich kombinací, Game Port.