Přepětí
Druhy přepětí podle vzniku, ochrany proti přepětí a proti přímému úderu blesku do vedení, koordinace izolace
Přepětí – Elektrické napětí, vyšší než nejvyšší povolené provozní napětí (nejvyšší napětí pro zařízení). Nejvyšší povolené provozní napětí (nejvyšší napětí pro zařízení) je rovno jmenovitému napětí zvýšenému o povolenou toleranci napětí.
Druhy přepětí – vnitřní přepětí (provozní), které je vyvolané změnou provozního stavu elektrizační soustavy. Vyskytuje se při poruchových stavech soustavy, při spínání a v rezonančních obvodech, při vypnutí velkých proudů (zkratů)
Vnější přepětí neboli atmosférické přepětí, způsobené atmosférickými výboji na venkovních vedeních. Vzniká přímými údery blesku do fázových vodičů, do stožárů a do zemnících lan nebo také nepřímými údery (indukované přepětí). Při přímém úderu do fázového vodiče se od místa úderu šíří na obě strany přepěťová vlna, jejíž amplituda může značně překročit izolační hladinu vedení. Při přímém úderu do stožáru vznikne přepětí úbytkem napětí na impedanci stožáru a odporu uzemnění a může dojít ke zpětnému přeskoku, podobně jako při přímém úderu do zemnícího lana. Indukované přepětí se tvoří elektrostatickou a elektromagnetickou indukcí od kanálu blesku v blízkosti vedení (elektrostatický výboj).
Ochrany proti přepětí (svodiče přepětí) – jednofázové, zapojují se mezi fázi a zem.
Ochranná jiskřiště – nejjednodušší svodič přepětí (při přepětí vytváří přechodné spojení se zemí).
Průrazky – k ochraně vedení nn před vniknutím vn (po proražení se zničí).
Bleskojistky – Bleskojistka je prvek určený k ochraně elektrických zařízení a přístrojů před vysokými přechodnými přepětími a pro omezení doby trvání a velikosti následného proudu. Zejména omezuje přepětí atmosférického původu, avšak může selhat při zdolávání pomalejších jevů spínacích pro které se výhodně uplatní koordinační jiskřiště. Bleskojistka tedy působí jako dokonalý elektrický ventil, který se bez časového zpoždění otevírá při nebezpečném přepětí. V činnost se uvede po dosažení tzv. zapalovacího napětí a svede přepěťovou vlnu k zemi – spojí na chvíli vedení nakrátko. Hlavní části: jiskřiště s napěťově závislými odpory v sérii v dutém porcelánovém válci. Když je při velkém přepětí proud bleskojistkou tak velký, že by hrozilo její zničení, utrhne se vnitřním přetlakem její lehce přiletované dno, a odporové kotouče a jiskřiště vypadnou na zem.
Vyfukovací bleskojistka (Torokova trubice) má horší vlastnosti, neboť má omezenou schopnost zhášet následný proud a může vyvolat zkrat v síti a způsobuje vlnu se strmým poklesem. Je tvořena trubkou z tvrdé gumy, ve které vzniká při dosažení zapalovacího napětí oblouk. Oblouk způsobí částečné spálení vnitřního povrchu gumové trubice doprovázené prudkým vývojem nevodivých plynů, jež unikají velkou rychlostí spodním otvorem bleskojistky a vyfouknou oblouk, který zhasne. Používají se zejména pro ochranu vedení vysokého napětí a musí se po určitém počtu přeskoků vyměňovat.
Ochrana před přímým úderem blesku – hromosvodové lano natažené nad vedením.
Koordinace izolace – zahrnuje opatření, která mají zabránit poškození zařízení přepětím. K těmto opatřením patří, že vznik výbojů se umožňuje na místech k tomu určených, v nichž nemůže dojít ke větším škodám. Toho se dosahuje vhodným odstupňováním izolační hladiny zařízení a ochranné hladiny svodičů přepětí, správným rozmístěním svodičů a jinými opatřeními omezujícími velikost přepětí.