PODSTATA OCHRANY SAMOČINNÝM ODPOJENÍM OD ZDROJE V SÍTÍCH TT
Podstata samočinného odpojení od zdroje spočívá nikoliv ve snaze omezit velikost poruchového proudu, ale ve včasném vypnutí obvodu, ve kterém předpokládané dotykové napětí překračuje přípustnou mez. Doba vypnutí je normou požadována od 0,1 do 5 s v závislosti na velikosti napětí proti zemi a riziku úrazu, které se může vyskytnout v daném typu elektrického obvodu. Požadavek na vypnutí obvodu v uvedených časech vychází z výsledků výzkumů účinků průchodu proudu lidským organismem. Za hlavní nebezpečí smrtelných úrazů se považuje komorová fibrilace srdce.
Rychlé odpojení od zdroje vyhovující požadavkům ČSN je možné zajistit pomocí jističů, ochranných relé, pojistek nebo chráničů, je-li impedance vypínací smyčky dostatečně malá.
Jističe a pojistky jsou konstruovány pro použití v průmyslovém prostředí, jejich vypínací charakteristiky jsou jasně definovány, jsou velmi spolehlivé a odolné proti nežádoucímu vypnutí. Moderní elektronické spouště jističů jsou schopny zvládnout selektivní a dostatečně citlivé jištění i v průmyslových rozvodech s velkým podílem motorických zátěží a současně zajistit i požadavky ochrany samočinným odpojením od zdroje. Jističe a pojistky jsou vhodnými ochrannými prvky do rozvodů, kde je třeba zajistit důležité technologické funkce.
Za výhodu proudových chráničů považuji vysokou citlivost na poruchový proud. Ta je umožněna tím, že chránič detekuje fázorový součet proudů v pracovních vodičích (netočivá složka) a není citlivý na provozní proudy rozvodu. Může být proto nastaven na reziduální proud řádu desítek miliampérů. Proudový chránič není schopen svým vypnutím omezit velikost poruchového proudu. Protože nemá ani vypínací schopnost pro zkratové proudy, musí být jištěn pojistkami nebo jističem. Za velký přínos chrániče pro bezpečnost osob považuji jeho schopnost vybavení i proudy řádu desítek miliampérů, čímž se podstatně zkrátí doba průtoku i těchto malých proudů lidským organismem.
Proudové chrániče jsou vhodné do elektrických rozvodů, kde je akcentována bezpečnost osob. Jedná se o byty, kanceláře, zdravotnická zařízení a o prostory, kde vliv prostředí zvyšuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
Pro aplikaci chráničů v technologických rozvodech je na závadu právě jejich vysoká citlivost a občasná malá odolnost proti elektromagnetickému rušení (EMI). Vysoce citlivý chránič vždy představuje riziko falešného vypnutí.