Ochrana před úrazem elektrickým proudem neživých částí elektrických zařízení samočinným odpojením zdroje od místa poruchy chráničem
Ochrana proudovým chráničem
Základem je součtový transformátor proudu, přes který se vedou pracovní vodiče k chráněnému předmětu. Součet proudů v třífázovém obvodu je v každém okamžiku roven nule. V případě poruchy rovnováhy (úniku proudu do chráněné části) dojde k vypnutí chrániče. Chráněné části se připojují na samostatný nebo společný zemnič.
Hodnota odporu viz. obrázek
Chránič musí vypínat všechny pracovní vodiče. Chráněná část může být uzemněna na nulovací vodič PEN před proudovým chráničem.
Ochrana napěťovým chráničem
Chránič musí vypínat při překročení dotykového napětí na chráněných částech. Všechny ochranné vodiče od spotřebičů i od zásuvek jsou připojeny na vypínací cívku chrániče. Její druhý vývod je spojen se zemničem. Chránič musí odpojovat všechny vodiče, které mají napětí, nebo na nich napětí může vzniknout. Doba vypnutí nesmí překročit 0,2 s. Zemnič pro napěťový chránič musí být min. 15 m vzdálen od ostatních zemničů a může být společný pro několik chráničů (pokud nevadí nežádoucí vypínání). Funkce chrániče se zkouší minimálně jednou za rok.
Ochrana se nesmí použít u elektrického zařízení, které má menší přechodový zemní odpor než soustava s uzemněným uzlem.
Zemní odpor zemniče napěťového chrániče nemá být větší než 200 W. Ochranné vodiče a uzemňovací přívody musejí být chráněny proti mechanickému poškození.