Mechanické brždění asynchronního motoru
Rozdělíme ho na dva nejznámější a nejpoužívanější způsoby :
- mechanická brzda ovládaná elektromagnetem
- mechanická brzda ovládaná elektrohydraulickým přístrojem
mechanická brzda ovládaná elektromagnetem – připojení motoru a elektromagnetu je na obrázku
Dokud jsou cívky elektromagnetu pod napětím , je jeho kotva přitažena a motor je odbržděn . Jakmile se motor odpojí od sítě , odpadne kotva elektromagnetu a mechanická brzda motor zabrzdí .
Elektro hydraulický přístroj ( Eldro ) – tento přístroj se v porovnání s předcházejícím liší tím , že brzdící síla je po celou dobu brždění stálá .Skládá se z trojfázového motoru , čerpadla a válce s pístem . Chceme – li zabrzdit pracovní stroj , odpojíme hlavní motor stykačem od sítě a stykačem zapneme motor čerpadla . Čerpadlo vhání olej do prostoru pod pístem , píst se zvedá a jeho táhlo natáčí třmen a přitlačuje brzdné čelisti k brzdnému válci . Vypne – li se motor čerpadla , píst rychle klesne do původní polohy .
Eldro může být použito pro :
Odbrzďování – motor čerpadla je připojován k napětí současně s motorem pohonu . Pohyb pístu v tomto případě uvolňuje čelist brzdy .
Řízení rychlosti – v zapojení není motor připojen ke statoru hlavního motoru , ale k jeho rotoru . Při rozbíhání hlavního motoru se nejprve odbrzdí , ale jakmile začne v rotoru po rozběhu klesat napětí a s ním i kmitočet , bude se snižovat tlak oleje na píst a motor bude přibrzďován . Otáčky lze nastavit až na 20 % synchronních otáček .
Použití statických měničů v elektrických pohonech
Statický měnič je zařízení bez pohyblivých částí určené ke změně parametrů elektrické energie jedné proudové soustavy na jinou , například ke změně střídavého napětí na stejnosměrné napětí a naopak , ke změně kmitočtu apod.
Základní výkonovou součástkou statických měničů je polovodičová křemíková dioda a tyristor . Diody se používají v neřízených měničích , tyristory v řízených měničích .
Základní rozdělení statických měničů určuje současně i použití v elektrických pohonech .
Podle použití v základních odvětvích elektrických pohonů dělíme měniče na :
– usměrňovače
– reverzační měniče
– střídače
– měniče kmitočtu
– stejnosměrné měniče
Usměrňovače slouží k přeměně střídavého proudu na stejnosměrný . Reverzační měniče usměrňují střídavý proud na stejnosměrný a současně umožňují i změnu smyslu napětí a proudu . Střídače jsou určeny k přeměně stejnosměrného napětí na střídavé napětí s libovolným kmitočtem . Měniče kmitočtu mění střídavé napětí určitého , nejčastěji průmyslového kmitočtu na střídavé napětí jiného kmitočtu , přičemž počet vstupních a výstupních fází může být stejný nebo různý . Stejnosměrné měniče jsou určeny k přeměně střední hodnoty stejnosměrného napětí .