Bytové rozvodnice, umístění, zapojení a náplň, proved. pro noční tarif
SVĚTELNÉ OBVODY – proudový obvod určený převážně pro pevné připojení svítidel. Na jeden světelný obvod es smí připojit tolik svítidel, aby součet Ijm nepřekročil Ijm jistícího přístroje obvodu. Ijm svítidel se stanoví z max. příkonu, pro který jsou svítidla typována. Světelné zdroje se zvlášť nejistí, před nadproudem se jistí jen jejich přívodní provedení.
ZÁSUVKOVÉ OBVODY – zřizují se pro zapojení spotřebičů vidlicí na zásuvky. Na zásuvkové obvody lze podle potřeby pevně připojit jednoúčelové spotřebiče pro krátkodobé použití do celkového příkonu 2000 VA. Zásuvky musí mít ochranný kolík připojený na ochranný vodič. 1f zásuvky se připojují tak, aby ochranný kolík byl nahoře a střední vodič byl připojen na pravou dutinky při pohledu zepředu.
1f zásuvky – Na jeden zásuvkový obvod lze připojit nejvýše 10 zásuvkových vývodů, celkový instalovaný příkon nesmí přesáhnout 3520 VA při jištění 16 A (2200 VA při jištění 10A). Vícenásobná zásuvka je určena pro připojení na jeden obvod a nesmí se připojit do dvou různých obvodů, ani se nesmí přerušit propojení zásuvek přístroje.
3f zásuvky
- Na jeden 3f obvod lze připojit několik 3f zásuvek na stejný Ijm.
- 3f zás. O různém Ijm nesmí být zapojeny ve stejném obvodu.
- Tyto zásuvky se zřizují u rodinných domků, chalup atd. kde se předpokládá připojení spotřebičů s příkonem vyšším než cca 3kW
Dimenzování a jištění zásuvkových obvodů:
Vedení zás. Obvodů se jistí jističem nebo pojistkami. Vedení musí mít takový průřez, aby bylo předřazeným jistícím prvkem jištěno před přetížením i zkratem. Všechny svorky, kterými vedení prochází, musí být dimenzovány aspoň na Ijm jistícího prvku.
11.B Bytové el. rozvody, typy, průřezy vodičů a jejich jištění.
Zapuštěné el. rozvody:
– jsou dobře chráněná před mech. poškozením
– nenarušují estetický vzhled
– dlouhá životnost
– pokud jsou umístěny v trubkách nebo dutinách stavebních konstrukcí, jsou snadno vyměnitelná
Vyžadují však úpravy nebo zásahy do konstrukce stavby a tím do tavebních postupů.
Zapuštěný rozvod je málo variabilní a bez zásahu do stavebních konstrukcí jej nelze rozšířit, pokud se s tím předem nepočítalo.
Zapuštění instalace se dělá podle použitého druhu materiálu od 15 do 60mm.
Podle způsobů ukládání se dělí na:
a) v omítce
b) pod omítkou
- c) v dutých stěnách
- d) v betonu
- e) ve stropech a podlahách
-
A) Instalace v omítce
Pro vedení v omítce se používají můstkové (omítka o tloušťce 15mm) nebo ploché vodiče (2 mm) s příslušenstvím pro polozapuštěnou montáž.
Výhodou jsou minimální požadavky na stavební úpravy, rychlá montáž, zmenšení počtu pracovních etap, lehké rozšíření. Nevýhodou je, že nelze vedení opravit nebo vyměnit bez porušení omítky a vyčnívající víčka mohou narušovat vzhled interiéru. Větší narušitelnost instalace.
Užívají se pro:
– světelné, zásuvkové a 1f samostatné obvody pro spotřebiče sv místnostech bytu.. -
B) Instalace pod omítkou:
Rozvody se ukládají do vyfrézovaných, popř. vysekaných drážek v hrubé stavbě. Nejčastěji se k tomu používají vedení v tuhých nebo ohebných trubkách (snadná výměna), ale pod omítku lze klást kabely i vodiče. Do společné trubky lze klást ovládací, regulační, signální, měřící a jiné pomocné obvody, pokud předpisy nestanový jinak a pokud se tím nezhoršuje přehlednost a bezpečnost provozu. Použité vodiče musí být označeny. V žádném případě se nesmějí do téže trubky klást vodiče obvodu bezpečného napětí použitého z důvodu ochrany s vodiči na vyšší provozní napětí.
etapy:
- vyznačení stavebních úprav
- kladení trubek, vodičů, kabelů a krabic
- zatahování vodičů do trubek a zapojení rozvodek
- montáž přístrojů a spotřebičů
- C) Instalace v dutých stěnách
Duté stěny jsou tvořeny nosnou konstrukcí, která je zvenčí obložena sádrokartonem. Montáž rozvodů probíhá součastně s montáží dutých stěn.D) Instalace do betonu
Do betonových konstrukcí, které se neomítají ani nejsou duté se musí rozvody zabudovat při jejich výrobě.
Elektroinstalační materiál pro montáž do betonu musí zaručovat:
– mechanickou odolnost při betonování
– těsnost proti zatékání betonového mléka
– spolehlivé upevnění krabic, vývodek a příchytek
– krabice se propojují nasunutím trubek
E) Instalace do stropních dutin a podlah
Je třeba počíta s vlivy, kterým je vedení vystaveno a chránit ho, aby se nemohlo poškodit a nebylo nebezpečné okolí. Při montáži do stropů a podlah se vedení ukládají do omítky, do betonu, do dutin ve stropních konstrukcí nebo do podlahové vyrovnávací vrstvy.
Povrchové el. rozvody:
Při montáži na povrchu jsou rozvody umístěny viditelně na konstrukcích stavby – je to nejstarší způsob kladení vedení.
Výhodou je dobrá přehlednost, snadná montáž v jedné etapě, snadná údržba i opravy, možnost rozšiřování. Rozvody však vyžadují pečlivou montáž, protože nedostatky jsou viditelné. Nevýhodou je větší zranitelnost a v některých případech kazí estetický vhled. Dělají se tam, kde k provozním podmínkám nebo prostředí není zapuštění žádoucí. Kladení na povrchu se používají elektroinstalační lišty, kanály, trubky, kabely.
Volba vodičů v bytech a jejich jištění: