Živnosti
Živnostenské podnikání = podnikatelská činnost fyzické osoby, která ji bude provozovat soustavně pod vlastním jménem, na vlastní účet a za účelem dosažení zisku. Základní právní normou je živnostenský zákon. Podnikatel musí být způsobilý k právním úkonům (18 let), být bezúhonný v oboru, ve kterém chce podnikat (výpis z trestního rejstříku), nesmí nic dlužit státu (nájemné, daně,…)
Dělení:
- Koncesované – na základě koncesní listiny, může a nemusí být vydána bez udání důvodu. Podnikatel může začít podnikat teprve dnem nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese.Může být omezena časově nebo povolena jen na určité území. K vydání musíme mít povolení ještě z jiných úřadů (taxislužba-odbor dopravy, rádio-telekomunikační úřad, pohřební služba, cestovky, směnárny…atd.)
- Ohlašovací – na základě živnostenského listu. Podnikatel může začít podnikat dnem ohlášení živnosti – nemusí tedy čekat, než živnostenský úřad vydá živnostenský list a předá ho živnostníkovi. Pokud jsou splněny všechny podmínky, je vždy vydán. Dělí se do 3 skupin:
1) volné – jednoduché práce, ke kterým není potřeba téměř žádná kvalifikace.(uklízecí Služby, videopůjčovna, obchod = nákup zboží za účelem prodeje)
2) řemeslné – podmínkou je kvalifikace a praxe v oboru = výuční list nebo osvědčení
o absolvování rekvalifikační zkoušky a nejméně 2 roky praxe v příslušném oboru
3) vázané – musí být nejméně vzdělání zakončené maturitou, případně vysokoškolské.
S maturitou 4-5 let praxe, s VŠ 2 roky. Někdy jsou potřeba další osvědčení př. průkaz
Zvláštní způsobilosti, autorizační průkaz (účetní služby, oční optika, autoškola)
Odpovědná osoba – je možné uzavřít dohodu s člověkem, který splňuje požadované kvalifikační předpoklady a převezme v živnosti odpovědnost za odbornou úroveň živnosti (za finanční stránku odpovídá vždy majitel) Je možné mít více odpovědných osob. Jeden člověk může dělat odpovědnou osobu u více živnostníků. Odpovědná osoba musí být uvedena v živnostenském oprávnění.
Živnostenská provozovna – plocha nebo prostor, ve kterém je živnost provozována. Každá provozovna musí být zaregistrována na ž. úřadu.
Doklady – souhlas městského úřadu s umístěním provozovny, vyjádření stavebního úřadu – musíme předložit projekt skutečného stavu budovy nebo plán nové budovy, vyjádření hasičů, vodohospodářů a odboru životního prostředí. Pokud jde o potraviny, potřebujeme také vyjádření hygienika, pokud jde o výrobu, potřebujeme vyjádření orgánů bezpečnosti práce.
Zánik živnostenského oprávnění:
– smrtí podnikatele
– zánikem právnické osoby (výmaz z obchodního rejstříku)
– uplynutím doby, pokud bylo vydáno na dobu určitou
– rozhodnutím živnostenského úřadu o zrušení živnostenského oprávnění
º při závažném porušení podmínek pro udělení koncese nebo živnostenského zákona
º na návrh příslušné správy sociálního zabezpečení (pokud vůči institucím sociálního zabezpečení má nějaké dluhy)
º pokud není živnost provozována déle než 4 roky
º pokud podnikatel dále podniká v zařízení, kde bylo nařízeno odstranění závady
(kontrolním orgánem) a tyto závady ani v určitém termínu podnikatel neodstranil
Práva a povinnosti živnostenského úřadu:
– má právo vyžadovat od žadatele předložení všech potřebných dokladů (výuční list, diplom, výpis z trestního rejstříku atd.)
– má povinnost všechny doklady vrátit, vydat živnostenský list nebo koncesní listinu (pokud žadatel splňuje všechny podmínky), zapsat do živnostenského rejstříku a přidělit identifikační číslo (IČ). Rejstřík je částečně veřejný – mohou podávat informace o adresách provozoven a majitelů, ale nesmí prozradit rodná čísla, hospodářské výsledky atd. Okamžitě po zapsání do rejstříku musí ŽÚ nahlásit nového živnostníka na finanční úřad (kvůli daním)
– má povinnost provádět kontroly a zpracovávat tzv. plán kontrol. Jsou tyto druhy kontrol:
1) celková (hloubková) kontrola – jestli živnostník dodržuje předpisy o bezpečnosti práce, jestli nemá nějaké změny v kvalifikaci, jestli je v pořádku kniha kontrol a všechny doklady.
ŽÚ musí živnostníka o kontrole informovat (termín a co budou kontrolovat)
2) dílčí kontrola – zaměřená pouze na část – př. jak živnostník odstraňuje závady zjištěné při kontrolách. Musí předem oznámit, kterou část budou kontrolovat.
3) namátkové kontroly – jsou v plánu na určité období, zaměřené na jeden druh činnosti. Neohlašují se dopředu.
4) kontroly na ohlášení – na základě stížnosti musí ŽÚ provést kontrolu a má povinnost stěžovateli poslat zprávu o výsledku kontroly. Jsou mimo plán. Pokud si stěžovatel přeje být u kontroly přítomen, musí mu to ŽÚ umožnit.
– kontroly mohou být prováděny pouze v průběhu provozní doby, pokud se živnostník a úřad nedohodnou jinak.
– pokud jsou při kontrolách zjištěny nějaké nedostatky ŽÚ je oprávněn dát postih
– domluva nebo napomenutí – mírná závada, je určen termín odstranění závady
– pokuty – peněžité tresty. Mohou dosahovat až 100 000 Kč, běžně však 100-5000 Kč, které může živnostník zaplatit v hotovosti. Vyšší pokuty se udělují ve správním řízení. To se provádí i v případě, že živnostník nechce zaplatit (něco se mu nelíbí). Jestliže živnostník prohraje, pokuta se zvyšuje o 100%