Podnikání fyzických osob
Právní úprava podnikání, 2. charakteristika podnikání fyzických osob, 3živnostenské podnikání, 4. druhy živností
Živnost je soustavná činnost provozovaná pod vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek, které stanovuje živnostenský zákon. Soukromé podnikání upravuje živnostenský zákon: vymezuje druhy živností, podmínky, které musí být splněny, způsob registrace, podmínky za kterých může být registrace zrušena. Živnostenské úřady vedou živnostenský rejstřík – zapisují se do nich podnikatelé, kteří mají živnost v územním obvodu jejich působnosti.
- a) podmínky pro provozování živnosti:
Provozovat živnost může každá fyzická nebo právnická osoba, která splní tyto podmínky:
dosažení věku 18 let (zletilost), způsobilost k právním úkonům, trestní bezúhonnost (předkládá se výpis z trestního rejstříku), neexistují daňové nedoplatky (předkládá se doklad o finančním vyrovnání, který se získá na finančním úřadě)
- b) doklad:
živnostenský list – ohlašovací živnosti. náležitosti: jméno, rodné číslo, bydliště, obchodní jméno, IČ, předmět a místo podnikání, hlavní a vedlejší pobočky, datum vydání.
koncesní listina – koncesované živnosti. náležitosti: to samé co živnostenský list + doba a ostatní podmínky stanovené živnostenským zákonem.
- c) dělení živností:
z hlediska předmětu podnikání se živnosti rozdělují na:
obchodní: koupě a prodej zboží, hostinská a ubytovací činnost, cestovní kanceláře, atd.).
výrobní: výrobce je oprávněn výrobky prodávat a opravovat, může také provádět montáže a seřizování výrobků.
poskytující služby: opravy a úpravy věcí, přeprava osob a zboží, atd.).
podle forem živnostenského oprávnění rozlišujeme živnosti:
ohlašovací: možnost provozovat vybranou činnost, vzniká dnem ohlášení na živnostenském úřadě, živnostenský list je vystaven do 15 dnů.
řemeslné: odborná způsobilost (výuční list, maturitní vysvědčení) + roky praxe. Je to např. kadeřnictví, pekařství, hodinářství, kosmetické služby.
vázané: předložení dokladu podobného vzdělání. Je to např. průvodcovství, provozování solárií, oční optika, vyučování řízení automobilových vozidel.
volné: odborná způsobilost není zákonem požadována, seznam živností poskytuje živnostenský úřad. Je to např. uklízečka.
koncesované: žadatelé musí prokázat odbornou způsobilost a získat povolení od nadřízených orgánů státní správy. Tyto živnosti patří do oboru, u kterých je větší riziko ohrožení lidského života. Provozovat živnost můžeme až po obdržení koncesní listiny. Je to např. výroba a prodej zbraní nebo chemických látek, směnárenská činnost, taxi služba.
- d) postup při zakládání živnosti:
vybrat si druh živnosti.
obstarat si výpis z trestního rejstříku (ne starší 3 měsíce).
obstarat si potvrzení z finančního úřadu.
návštěva živnostenského úřadu v místě bydliště, vyplnění žádosti, předložení dokladů a zaplacení stanoveného dokladu.
živnostenský úřad zaregistruje podnikatele u finančního úřadu.