Majetek podniku oběžný
Pořízení oběžného majetku
1) Nákupem – dodavatelsky
– oběžný majetek se koupí od dodavatelů za předem sjednaných podmínek (cena, množství, termín)
2) Vlastní výrobou – např. těžba písku
3) Darováním
4) Převodem z osobního vlastnictví
5) Vklad majetku společníky
V některých podnicích při pořizování zásob používají starší termín zásobování. Moderněji se tento proces označuje jako logistika.
Zásoby
Zásoby jsou takovým majetkem, který dosud nebyl použit ke svému určení. Tento majetek nesplňuje ani podmínku pořizovací ceny ani podmínku použitelnosti. Zásoby se člení podle různých hledisek, nejčastěji na nakupované a vlastní výroby.
nakupované – materiál (základní suroviny, pomocné látky, paliva, náhradní díly, obaly), zboží, zvířata
vlastní výroby – polotovary, nedokončená výroba, zvířata
Optimální výše zásob
Podnik musí v každém okamžiku takové množství zásob, aby to neohrozilo chod výroby, ale také aby v zásobách nebylo vázáno velké množství finančních prostředků. Výši zásob, která je optimální udává ukazatel, který se nazývá časová norma zásob (ČNZ).
Jak pořídit materiál
Při nákupu získáme nabídky, ze kterých vybíráme nejvhodnějšího dodavatele. Sjednáváme dodávku a uzavřeme kupní zpravidla tak, že zašleme objednávku a dodavatel jí potvrdí.
Skladování evidence zásob
Každý druh materiálu musí mít svoji vlastní evidenci = evidenční kartu zásob. Na této kartě se v každý okamžik zjistí aktuální stav zásob na skladě.
Oceňování zásob
Ceny, které se k oceňování zásob používají:
1) pořizovací cena
Jedná se o takovou cenu zásob, kterou určil dodavatel a která je stanovena např. na faktuře. Do této ceny mohou vstupovat i další náklady spojené s pořízením zásob např. dopravné nebo clo. Tato cena se používá tehdy, pokud byly zásoby pořízeny dodavatelsky
2) odhad (reprodukční cena)
Tato cena se používá pro zásoby, u kterých není známa pořizovací cena. Jedná se o zásoby obdržené darem nebo převedené z osobního vlastnictví. Cena zásob se pak určí odhadem (odborní odhadci) nebo v prodejní síti – kolik by zásoby stály, kdyby byly nové
3) cena vlastních nákladů výroby
Základní doklady od dodavatele
Faktura (námi přijatá) – vyjadřuje slnění dodávky a je podkladem pro zaplacení, úhrada se uskutečňuje zpravidla převodem našeho účtu u banky na účet dodavatele. Je obvykle dodávána poštou.
Dodací list (námi přijatý) – je průvodním dokladem materiálu a zboží a současně dokladem o fyzickém převzetí. Vyhotovuje jej dodavatel při expedici. Musí obsahovat alespoň ty údaje, podle kterých odběratel dodávku zkontroluje a převezme.