Petrochemie
Petrochemie se zabývá zpracováním ropy, zemního plynu, uhlí.
Ropa, zemní plyn a uhlí se řadí k fosilním surovinám – vznikly složitými přeměnami těl živočichů a rostlin v dávných dobách (prvohory, druhohory, třetihory).
Ropa
- je to hnědá až černá olejovitá kapalina s charakteristickým zápachem
- má menší hustotu než voda – na vodě plave
- hoří čadivým plamenem
- je složená z alkanů, cykloalkanů a arenů, obsahuje i sloučeniny dusíku, síry a kyslíku
- zpracovává se frakční destilací, kdy na základě rozdílné teploty varu se oddělují v destilační koloně směsi uhlovodíků s blízkou teplotou varu, kterým se říkají trakce
Frakční destilací ropy se získávají tyto trakce:
- plynné produkty – např. směs propan butan
- benzín – palivo do zážehových motorů. Jeho kvalita se hodnotí oktanovým číslem. Čím je oktanové číslo větší, tím je benzín kvalitnější. Oktanové číslo benzínu je možné zvyšovat:
- reformováním – tj. Přeměna uhlovodíků s nerozvětveným nebo málo rozvětveným řetězcem na uhlovodíky s rozvětveným řetězcem
- přidáním tertra ethyl olova Pb(C2H5)4
- petrolej – palivo proudových a tryskových letadel
- plynový olej – používá se ve směsi s petrolejem pod názvem motorová nafta pro Dieselovy motory
- mazut – používá se k topení nebo se dále destiluje. Vakuovou destilací se z mazutu získává lehký, střední a těžký olej a asfalt, vazelina a parafín
Zemní plyn
Hlavní složkou zemního plynu je methan (70 – 90 %). Dále obsahuje plynné uhlovodíky (ethan, propan, butan) a jiné látky (sulfan H2S, CO2). Nejrozsáhlejší využití má jako palivo. Výhodou je, že při spalování a hoření nevzniká popel ani saze a v porovnání s uhlím nevytváří tolik škodlivých plynných produktů. Jako chemická surovina se využívá k výrobě vodíku, sazí (pro gumárenský průmysl), acetylenu a syntézního plynu.
Uhlí
je to hořlavá hornina vzniklá v průběhu desítek až stovek miliónů let složitými procesy z odumřelých rostlin. Jeho podstatou složku tvoří vázaný uhlík a některé další vázané prvky (vodík, kyslík, dusík a síra). Kvalita uhlí jako paliva závisí na obsahu uhlíku. Černé uhlí obsahuje 75 – 95 % uhlíku, hnědé uhlí 60 – 70 % uhlíku. Uhlík se však nevyužívá jen jako palivo, ale daleko výhodnější je jeho zpracování jako suroviny v chemickém průmyslu.
Uhlí se zpracovává karbonizací. Karbonizace probíhá při zahřívání černého uhlí na teplotu kolem 900 stupňů Celsia za nepřístupu vzduchu. Průmyslově se vyrábí v koksovnách a plynárnách.
Jeho produkty jsou:
- plyn (koksárenský plyn nebo svítiplyn), který obsahuje H2 a jedovatý CO
- černouhelný dehet obsahuje několik set organických sloučenin. Získává se z něj např. benzen a naftalen (trakční destilací)
- koks – obsahuje téměř čistý uhlík. Používá se při výrobě železa ve vysoké peci a jako palivo.
Karbonizace černého uhlí – schéma
Černé uhlí
- plyn – H2S, CH4, CO, NH3
- kapalina – černouhelný dehet
- benzen a deriváty
- naftalen
- fenoly
- antracen
- asfalt (tér)
- pevná látka – koks