Výklad – Zvláštnosti mluvených a psaných odborných projevů
OSNOVA: (psaný výklad)
- zvláštnosti mluvených a psaných projevů
- a) odborné projevy mluvené
- hlavní výhoda
- příprava
- zásady
- kompozice mluveného projevu
- zpestření
- b) odborné projevy psané
- hlavní výhoda
- přehlednost
- zpestření
- shrnutí
Je jisté, že v mluveném a psaném projevu bude spousta věcí odlišných. U mluveného projevu je člověk v kontaktu s posluchači a tak jim může některé složitější problémy podrobněji vysvětlit. Naopak u projevu psaného musí jeho autor tyto informace již zahrnout a musí přemýšlet o tom, jaké dotazy by případní čtenáři mohli mít. Proto je důležité dodržovat při přípravě odborných výkladů některá pravidla.
ODBORNÉ PROJEVY MLUVENÉ
Mluvené odborné projevy mají oproti psaným tu výhodu, že na posluchače působí mnohem lépe a přesvědčivěji. Proto se jí využívá u témat, u kterých je třeba získat si posluchače. Jsou to většinou závažná témata.
Tento projev je určen pro veřejnost, a proto je nutné, aby byl přehledný a zřetelný. Není jednoduché se vracet k věcem, které již byly předneseny.
Věty by neměly být příliš komplikované, aby všichni posluchači mohli myšlenku dobře pochopit. Z tohoto důvodu je důležitý také způsob přednesu. Podstatně je, aby přednášející text nečetl z předem připraveného výkladu ani z poznámek. Samozřejmě do tohoto textu může nahlížet. Má to jeden prostý důvod: přednášející tak dosáhne plynulejšího, kvalitnějšího a ne příliš rychlého přednesu. Tento projev se pak jeví posluchačům mnohem příjemněji a přirozeněji.
Kompozice mluveného projevu musí být mnohem více promyšlená, aby se v přednášce posluchači neztratili:
- v úvodu bychom měli stručně popsat celé členění přednášky
- dále v každé jednotlivé části připomenout její hlavní téma
- v závěru přednášky bychom měli shrnout a připomenout nejdůležitější fakta
Při mluveném projevu je důležité, aby byly použity i názorné pomůcky jako jsou diaprojekce, grafy, modely, počítačové prezentace. Dále je vhodné, aby přednášející přednášku oživil (například příběhy ze života).
ODBORNÉ PROJEVY PSANÉ
Jsou to odborné články, statě, odborné publikace, sborníky apod.
Jejich velkou výhodou je možnost opakovaného přečtení (čtenář se může k určitým místům libovolně vracet).
V psaném projevu je velmi důležité členění, aby byla zachována přehlednost textu. Existuje velké množství možností členění – odstavce, kapitoly, číselné a písemné členění – nejpoužívanější je tzv. desetinné členění – 1., 1.1., 1.2., 2., 2.1.
Dále ke zvýraznění slouží tučnost, velikost a typ písma.
V psaném textu můžeme bohatě využít ostatních materiálů – grafů, tabulek, schémat, obrázků.
Měli bychom vědět, za jakým účelem si odborný text připravujeme a to z toho důvodu, aby nám posluchači při přednášce neusnuli kvůli její strohosti a nezáživnosti. Pokud dodržíte většinu pravidel, která jsou uvedena v tomto textu, jste na dobré cestě připravit kvalitní odbornou přednášku či napsat odbornou publikaci.
OSNOVA: (mluvený projev)
- a) úvod do problematiky – co je vlastně výklad
- b) členění přednášky
- a) odborné projevy mluvené
- hlavní výhoda
- příprava
- zásady
- kompozice mluveného projevu
- zpestření
- b) odborné projevy psané
- hlavní výhoda
- přehlednost
- zpestření
- a) shrnutí
- b) poděkování a rozloučení