Bankovní soustava
banka – právnická osoba založená jako státní peněžní ústav nebo jako a. s. Tato organizace má povolení provádět bankovní
operace
bankovní soustava – souhrn všech bank ve státě, které jsou mezi sebou propojeny
– je dvoustupňová – centrální banka
– ostatní banky
ústřední (centrální) banka – v ČR je centrální bankou ČNB se sídlem v Praze
– je to instituce, jejichž hlavním cílem je zabezpečovat stabilitu měny
ČNB – se skládá 1) ústředí se sídlem v Praze
- pobočky
- účelové organizační jednotky
– nejvyšším orgánem je bankovní rada, kterou tvoří – guvernér ČNB (Zdeněk Tůma)
– dva viceguvernéři
– čtyři vedoucí pracovníci ČNB
funkce centrální banky
- určování a provádění měnové politiky
- vydává bankovky a mince
- řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank
- vykonává dohled nad prováděním bankovních činností
- ostatní činnosti
- určování a provádění měnové politiky
Měnová politika představuje soubor opatření, kterými stát ovlivňuje nabídku peněz. Množství peněz ovlivňuje hospodářský růst, zaměstnanost, inflaci…Stát se snaží nabídku peněz ovlivňovat svou měnovou politikou, jejím cílem je udržet stabilitu měny, aby nedocházelo ke zvyšování nabídky peněz a tím růstu inflace.
Při provádění měnové politiky ČNB používá tyto nástroje :
- povinné minimální rezervy
- diskontní sazba (úroková míra)
- operace na volném trhu
- ostatní nástroje
- povinné minimální rezervy – obchodní banky vytváří povinné finanční rezervy z termínovaných vkladů (depozit) a tuto rezervu je povinna uložit na účtu centrální banky. Rezerva je stanovena v %. Tyto peníze se neúročí a nemohou se půjčovat. ČNB může ovlivňovat výši těchto rezerv – zvýšení nebo snížení. Vysoké rezervy způsobují nižší finance na úvěry = méně peněz v oběhu a nižší hospodářský růst. Nižší % rezerv = více peněz v oběhu.
- diskontní sazba – úroková míra. Je to úrok, za který ČNB poskytuje úvěry jiným bankám. Platí zákon nabídky a poptávky, kdy z rostoucím úrokem klesá poptávka po úvěru a naopak. Banky úvěrem vyrovnávají nedostatek svých rezerv. Při vysoké úrokové míře banky omezují úvěry a řeší nedostatek rezerv např. prodejem cenných papírů. Diskont slouží jako signál, kterým dává ČNB najevo, kterým směrem by se měly vyvíjet úrokové sazby
- operace na volném trhu – nákup a prodej cenných papírů ČNB. Pokud ČNB prodává cenné papíry, snižuje se nabídka peněz v oběhu, pokud nakupuje cenné papíry, zvyšuje se nabídka peněz v oběhu např. vydávání státních dluhopisů.
- ostatní nástroje – ČNB určuje ostatním bankám úvěrové limity = určuje maximální úrokové sazby úvěru. určuje minimální úrokové sazby z vkladů.
- vydávání bankovek a mincí
ČNB má výhradní právo emitovat (vydávat) české peníze – bankovky a mince, i pamětní mince. Rozhoduje o nominální hodnotě peněz, rozměrech, hmotnosti, materiálu, vzhledu a ochranných prvcích (bankovkový papír, vodoznak, proužky, tiskové techniky, průhledky)
- řízení peněžního oběhu, platebního styku a zúčtování bank
ČNB řídí hotovostní oběh, stanoví pravidla k provádění platebního hotovostního styku. Určuje zásady vedení účtů klientů u bank a pravidla půjčování peněz obchodním bankám. Zúčtovací centrum ČNB, který zajišťuje realizaci mezibankovních operací.
- vykonávání bankovního dohledu
vykonává dohled nad vykonáváním bankovních činností. Cílem tohoto dohledu je omezení rizik s vykonáváním bankovních činností jednotlivých bank, ochrana zájmu vkladatelů, ochrana bankovního systému.
- provádění dalších činností
Vede účty ostatních bank, přijímá jejich vklady, poskytuje jim úvěry. Vyhlašuje kurz české měny. ČNB je banka státního rozpočtu – vede příjmové a výdajové účty státního rozpočtu.