Alpské země
Rakousko
Název: Rakouská republika
Poloha a povrch
Rakousko je vnitrozemský stát, položený ve Východních Alpách v povodí horního Dunaje s rozlohou 83 849 km2. Nejvyšším rakouským pohořím jsou Vysoké Taury s vrcholem Grossglockner 3797m.
Sousedí s osmi státy: Německem, Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem, Slovinskem, Itálií, Švýcarskem a Lichtenštejnskem. Zemi dominuje pohoří Alpy (60% rozlohy) a řeka Dunaj.
Počet obyvatel: 8 000 000 (1996)
Hlavní město: Vídeň (Wien) 1 800 000
Úřední jazyk: němčina
Správní uspořádání: Rakousko je rozděleno do devíti spolkových zemí
s 99 okresy. Dolní Rakousy, Štýrsko, Horní Rakousy, Burgenland, Salcbursko, Voralbersko, Tyrolsko, Korutany, Hlavní město Vídeň
Ekonomika: Poloha země zajišťuje její významné postavení v mezinárodním obchodě. Rakousko se změnilo z agrární země na stát s vyspělým průmyslem a rozvinutými službami.
Průmysl: Těží se grafit, wolfram, kaolín, olovo, zinek, magnezit (největší produkce světa).Významným odvětvím je hutnictví železa (Linz) a ocelářství. Významným odvětvím je hutnictví železa (Linz) a ocelářství.V Ranshofenu u Branau se nachází jedna z největších hliníkáren na světě. Významné jsou i obory strojírenské: výroba stavebních strojůa speciálních vozidel. V současné době se rozvíjí elektrotechnika, výroba polovodičů, optiky, měřicí, sdělovací a regulační techniky i spotřební elektroniky. Dále je rozvinuta petrochemie a průmysl chemický s výrobou hnojiv, plastů a umělých vláken (Linz a Lenzing).Velká rafinérie je u Vídně. Důležité je zpracování dřeva (včetně výroby hudebních nástrojů), papírenský a potravinářský průmysl.
Zemědělství: Země je ve výrobě potravin ze 3/4 soběstačná. V nížinách, kde je dostatek orné půdy, se pěstuje hlavně cukrovka, kukuřice, ječmen, pšenice a zelenina. Rozšířené je rovněž pěstování vinné révy.V živočišné výrobě, která převažuje svým významem výrobu rostlinnou, se věnují hlavně chovu skotu pro výrobu masa a mléka, dále pak chovu vepřů.Významná je těžba a zpracování dřeva.
Turistický ruch: V návštěvnosti se Rakousko stále pohybuje v první desítce zemí na světě. Návštěvníci přicházejí za památkami starobylých měst stejně jako lyžovat a chodit po horách. Ve zdejších horách leží některé z nejoblíbenějších lyžařských středisek světa. Jsou to například St. Anton, Kitzbühel a Innsbruck, kde se konaly zimní olympijské hry v letech 1964 a 1976.
Obyvatelstvo: Hustota osídlení: 96 obyvatel na 1 km2, 56% lidé žije ve městech.
Města: Klagenfurt, Salzburg, Štýrský Hradec, …
Vídeň, hlavní město na Dunaji, je největší dopravní křižovatkou v zemi s rozvinutou železniční a silniční sítí, letištěm a dunajskou lodní plavbou.Průmysl je tu hlavně elektrotechnický, ocelářský, chemický a energetický, dále pak i spotřební, oděvní a potravinářský.
Zámek Schonbrunn je hlavní turistickou atrakcí Vídně. Stephansdom-Dóm sv. Štěpána, vídeňská dominanta, je nejvýznamnější gotickou dominantou Rakouska , Hofburg byl sídlem rakouské panovnické dynastie až do roku 1918, Hundertwasserhaus -tento kuriózní obytný dům vytvořil malíř F. Hundertwasser, který ignoroval všechna ustálená pravidla symetrie a pravoúhlé dogmatiky. Na střechách a balkonech jsou vysázené stromy a keře a všemožně zakřivené podlahy a stěny hýří všemi barvami. Prater-už od jeho otevření v r. 1776 se stal oblíbeným místem Vídeňanů. Jsou zde tenisové kurty, golfové hřiště, dostihová dráha, fotbalový a cyklistický stadion. Nádherný výhled se naskytne z obřího kola, které tu budilo senzaci už před sto lety.
Švýcarsko
Název: Švýcarská konfederace
Poloha a povrch
Švýcarsko se rozkládá na území středních Alp a hraničí s Francií, Itálií, Rakouskem, Lichtenštejnskem a Německem. Je státem vnitrozemským v jihozápadní části Evropy.
70% povrchu má horský charakter. Nejvyšší hora Dufourspitze (Monte Rosa) 4634 m
je v Penninských Alpách, stejně jako proslulý Matterhorn (4478 m). Ledovce -okolo 140 – největší Aletschský.
Rozloha: 41 293 km2
Počet obyvatel: 7 300 000 (1996)
Hlavní město: Bern
Úřední jazyk: němčina, francouzština, italština, rétorománština
Správní uspořádání: Švýcarsko se administrativně dělí na 20 kantonů
a 6 polokantonů s vlastní vládou a parlamentem
Ekonomika: Hospodářsky nejstabilnější země světa. Důvěryhodnost investic (bonita) je hodnocena na 1. místě. Nezaměstnanost se pohybuje okolo 4,7% (1996).
Turistický ruch: Ročně tuto zemi navštíví až 18,387 mil. cizinců.
Průmysl: Průmysl patří k nejvyspělejším ve světě. Důležitým odvětvím je výroba obráběcích strojů a energetických zařízení. Proslulé jsou hodinky a výrobky přesné mechaniky a optiky (laboratorní a měřicí přístroje). Chemický průmysl je zaměřen zejména na farmacii. Potravinářský průmysl (čokoláda, sýry) zajišťuje významnou část vývozu. Potravinářská firma Nestlé patří mezi dvacet nejsilnějších na světě.
Zemědělství: Nedostatek orné půdy (10% plochy země) a rozsáhlé pastviny předurčují zaměření zemědělství na živočišnou produkci. Téměř polovina potravin se musí dovážet. V zemědělství je zaměstnáno kolem 5% pracujících. Rostlinná výroba se věnuje pěstování cukrové řepy, brambor, méně obilí a ovoce. V některých údolí se pěstuje vinná réva. Nejdůležitější je chov skotu pro mléko, základ výroby sýrů a čokolády.Lesy jsou udržovány jako nezbytná ochrana horských svahů.
Města: Basilej, Curych, Luzern, Ženeva
Bern, hlavní město země s 149 800 obyvateli. Sídlo spolkových úřadů a Světové poštovní unie, kulturní centrum. Průmysl zbrojní, chemický, strojírenský, textilní a elektrotechnický, polygrafický a pivovarnictví.
Bern leží na rozhraní mezi francouzsky a německy mluvícími oblastmi. Snad právě proto byl jako gesto kompromisu vybrán za metropoli. Má pouze něco přes 140 tisíc obyvatel a není tak honosný jako některá jiná města, třeba Curych nebo Ženeva. Zde sídlí federální vláda. Město si dodnes dokázalo uchovat svůj středověký vzhled.
Bern proslul svými pověstnými kašnami. Bernská gotická katedrála (Münster) se stavěla několik století a panorama celého města nabízí druhá terasa věže.
Lichtenštejnsko
(knížetství)-měnová a celní unie se Švýcarskem,cestovní ruch, hl.město Vaduz