Slovensko
Vnitrozemský stát ve střední Evropě.
Státní zřízení:republika v čele s prezidentem.
Hlavní město–Bratislava-sídlo vlády a prezidenta republiky.
Slovenská republika se administrativně člení na 8 krajů.
Dějiny.
– příchod Slovanů v 6. stol., vznik Velkomoravské říše a Nitranského knížectví
– roku 1018 území na 900 let připojeno k Uhrám
– roku 1467 v Bratislavě založena univerzita Academia Istropolitana
– poté ohrožení Turky a úpadek po třicetileté válce
– kodifikace slovenštiny v 19. stol., roku 1863 založena Matica slovenská, odpor proti maďarizaci
– v roce 1918 území spolu s českými královskými zeměmi a Podkarpatskou Rusí utvořilo Československou republiku
– za 2. svět. války první odtržení od Československa, spojenectví s Německem
– industrializace země za komunistické vlády, po pádu komunismu osamostatnění v roce 1993.Slovenská rep. vznikla 1.1. 1993 rozdělením České a Slovenské federativní republiky na dva samostatné státy-Českou republiku a Slovenskou republiku.
Přírodní poměry
Území Slovenska je tvořeno geologicky mladým alpsko-himalájským pásem zemské kůry, ve které dochází k občasným zemětřesným pohybům. (Silné zemětřesení v r. 1764 v Komárnu). Geomorfologicky náleží území Slovenska ke Karpatům a k Panonské pánvi. Třetí horní Karpatská soustava se na území Slovenska dělí na Západní a Východní Karpaty. Na severozápadě státu vystupují Vnější Západní Karpaty– Bílé Karpaty, Javorníky, Oravské Beskydy. Směrem do vnitrozemí pokračují vyšší pohoří Vnitřních Západních Karpat– Malá fatra, Velká Fatra, Tatry (Gerlachovský štít 2655 m. n. m.- nejvyšší hora Slovenska), Nízké Tatry, Slovenské rudohoří, vulkanická pohoří- Štiavnické vrchy, Poloma. Severovýchodní část Slovenska tvoří Východní Karpaty, které se dělí na Vnější a Vnitřní. Vnější Východní Karpaty jsou zastoupeny Bukovskými vrchy a Nízkými Beskydami. Vnitřní Východní Karpaty jsou zastoupeny vulkanickým pohořím Vihorlat.
Nížiny jihozápadního Slovenska (podunajská a Záhorská) a jihovýchodního Slovenska (Východoslovenská) náleží k Panonské pánvi.
Vodstvo
96 %plochy státu náleží do úmoří Černého moře-z toho většina území patří k povodí Dunaje, který přitéká z Rakouska a tvoří jižní hranici Slovenska-hlavní přítoky-Morava, Váh (nejdelší řeka Slovenska), Hron, Ipel. Úmoří část území (východní Slov.) patří k povodí Tisy- hlavní přítoky- Slaná a Bodrog. Pouze 4 plochy státu náleží do úmoří Baltského moře– k povodí Visly patří řeky Poprad a Dunajec. Slovenské řeky mají největší průtoky na jaře. Cenným bohatstvím přírody jsou četné minerální prameny.Chladné i teplé prameny umožnily vznik desítek lázeňských míst, z nichž si některá získala evropskou pověst např. Piešťany, Lúčky, Starý Smokovec, Trenčínské Teplice, Smrdáky .Nejteplejší prameny vyvěrají v Piešťanech a mají teplotu až 70ºC.
Podnebí
Mírné, přechodné mezi oceánským a kontinentálním. Příznačná je nestálost počasí. Od záp. k vých. se zvětšuje vliv pevninského podnebí. V kotlinách je značné znečištěné ovzduší.Je velmi podobné klimatu ČR. Kontinentální vlivy zde samozřejmě mají větší vliv. Další změny podnebí způsobuje nadmořská výška. Nejteplejší oblasti jsou na JZ Slovensku a ve Východoslovenské nížině. Důležitá je na Slovensku ochrana přírody. Na Slovensku je 8 národních parků (Tatranský národný park, Pieninský národný park , Národný park Nízke Tatry, Národný park Slovenský raj, Národný park Malá Fatra, Národný park Muránska planina, Národný park Poloniny).
Lesy
Kryjí asi 41% plochy státu. V horských oblastech na záp. a sev. Slovenska jsou rozsáhlé smrkové lesy, na vých. převládají lesy bukové. V níže položených oblastech jsou časté doubravy a v nížinách byla krajina většinou přeměněna v kulturní step.
Nerostné suroviny
Nejvýznamnější jsou zásoby magnezitu atmosféra vápenců. Menší ložiska železných ruda rud barevných kovů (slovenské rudohoří). Nedostačující jsou zásoby energetických surovin- hnědé uhlí (Handlová, Modrý Kameň), lignit (Nováky).
Obyvatelstvo
Tvoří Slováci(85,6%), v jižním pohraničí žije početná národnostní menšina Maďarů (11%), další menšiny tvoří Romové (2%), Češi, Rusíni, Ukrajinci a Poláci. Úředním jazykem je slovenština. Přirozený přírustek obyvatel patří v Evropě k nadprůměrným- činí 0,4 %ročně. Ve městech žije 57% obyvatelstva. V městském osídlení dominují dvě velkoměsta- Bratislava a Košice. Po druhé sv. válce se změnila struktura zaměstnanosti ve prospěch průmyslu a služeb. V období transformace na tržní ekonomiku je na Slovensku značná nezaměstnanost.
Hospodářství
Průmyslově-zemědělský stát v procesu transformace na tržní ekonomiku.
Průmysl
Těžební-těžba hn. Uhlí, lignitu a rud kovů, elektrárenství-jaderné elek. (Jeslovské Bohunice, Mochovce), tep. Elek. (Vojany, Nováky), hydroelektrárny-soustředěné na Váhu(vážská kaskáda) a vodní dílo Gabčíkovo na Dunaji, hutnictví- (železárny- Košice, hliníkárna-Žiar nad Hronom), strojírenství-hlavní průmyslové odvětví (záp. Slov., Pohroní a vých. Slov.)- v minulosti byla významným strojírenským oborem zbrojní výroba, která je v současné době v útlumu, chem. Průmysl-petrochemie (Bratislava- Slovnaft-kombinát na zpracování ropy), gumárenství (Púchov), farmaceutická výroba (Hlohovec), dřevozpracující průmysl (Ružomberok, Štúrovo), tex. Průmysl bavlnářství (Ružomberok), vlnařství (Trenčín), oděvní průmysl (Trenčín, Púchov), potrav. Průmysl (Bratislava, Trnava, Nitra)
Zemědělství
Obdělávaná půda 33%, louky a pastviny 17% plochy státu. V Podunajské nížině se nachází asi polovina orné půdy Slovenska. V zemědělství dominuje živočiš. výroba- chov prasat, skotu a ovcí. Rostlinná výr.-je zaměřena hlavně na pěstování obilnin (pšenice, ječmen, kukuřice na zrno), další plodiny-cukrová řepa, zelenina, ovoce, vinná réva. Ve výše položených oblastech je nejvýznamnější pěstování brambor.
Doprava
Hustá a kvalitní silniční i železniční síť. Významná je lodní doprava na Dunaji. Mezinárodní letiště- Bratislava a Poprad.
Rozvíjí se i cestovní ruch- území Slovenska je bohaté na přírodní krásy, prameny minerálních i termálních vod i na kuturně-historické památky. Hlavní oblastí cestovního ruchu jsou Vysoké Tatry.
Listopad 2004 zničené lesy po vichřici, která zasáhla celou oblast Vysokých Tater!!Největší katastrofa na Slovensku.Dřevo-700 km kolona kamionů, postižená oblast jako 19000 fotbalových hřišť. Co se stane na jaře- vodní, větrná eroze? Zalesňování?Pomoc ČR?