Přípojky nízkého napětí
Elektrické přípojky jsou vedení pro připojení odběrných elektrických zařízení.
Přípojky nn v provedení vzdušném anebo kabelovém musí vyhovovat požadavkům bezpečnosti a hospodárnosti podle platných norem a musí být předem projednány s příslušným rozvodným závodem.
Venkovní přípojky
Zhotovují se závěsným kabelem s minimálním průřezem 10 mm2 Al nebo 6 mm2 Cu, nebo lanem AlFe 6 s minimálním průřezem 16 mm2. Použijeme-li jiné vodiče, musí vyhovovat pro venkovní prostředí a musí mít aspoň mechanickou pevnost a elektrickou vodivost uvedených vodičů.
Způsoby odbočení z veřejné rozvodné sítě jsou závislé na způsobu provedení rozvodné sítě. Odbočení může byt z přípojkové konzoly stožáru, ze sítové zední konzoly nebo ze sílového střešníku. Všechny venkovní přípojky nn na přístupných místech musí být vzdáleny od země nejméně 5 m. Jde-li vedení nad komunikací, nebo vozovou cestou nebo vedle ní, musí být výška vodičů nad zemí 6 m.
Na místech veřejně nepřístupných, kde vedení nezpůsobuje velké nebezpečí, může být vedení sníženo nad zemí, ne však méně než 3 m. Na místech vůbec nepřístupných, kde nehrozí nebezpečí osobám ani věcem, může být vzdálenost zmenšena na 1 m. Jde-li přípojka před oknem, musí být vzdálenost vodičů od horního okraje nejméně 20 cm, od postranního okraje 50 cm a od dolního okraje 1 m. Od balkónu nebo ploché střechy, kam mají přístup osoby, musí být vedení vzdáleno nejméně 3 m.
Kabelové přípojky.
Zřizují se Čtyřžilovými kabely s nejmenším průřezem16 mm2 Al nebo 10 mm2 Cu. Odbočení z veřejného kabelového rozvodu se provede v rozpojovací jističi skříni nebo spojkou z
průběžného vedení. Při odbočení z veřejného rozvodu odbočkou T se přípojka provede s nejmenším průřezem 25 mm2 Al nebo 16 mm2 Cu. Přípojka se ukončuje v kabelové přípojkové skříni.
Kabelová přípojka se může napojit i na venkovní vedení, které jde po stožárech. Kabel přejde ze země na stožár, kde se ukončí kabelovou koncovkou a vodiče se připojí k venkovnímu vedení. Kabel, který je přichycen na stožár, musí být nad zemí chráněn proti mechanickému poškození.
Materiál pro sítě a přípojky
Největší počet konstrukčních částí tvoří materiál pro venkovní sítě a přípojky.
Stožáry. Nejpoužívanější jsou Železobetonové stožáry s kruhovým profilem v typizované řadě délek. Výjimečně se používají dřevěné stožáry připevněné na betonovou patku. V mimořádných podmínkách, kde nestačí typizovaný železobetonový stožár, se používá stožár ocelový.
Střešníky. Pro stavbu sítí nn se používají střešníky z ocelových, popř. pozinkovaných trubek, s vnějším průměrem 76 mm, u přípojek 60 mm. Výška střešníku musí být volena tak, aby celá trasa rozvodné sítě byla pokud možno v jedné rovině s výškou podpěrných bodů. Celková délka střešníkových trubek nemá přesahovat 5,5 m. Před upevněním střešníku je nutné provést průzkum stability budovy.
Střešníky se umísťují takto:
– mimo střechu použiji se držáky dlouhé 600 až 900 mm,
– při průchodu střechou se použijí stoličky a oplechování střešníků,
– při průchodu římsou se použijí buď držáky, nebo stoličky a oplechování střešníku.
Každý střešník musí být chráněn proti nebezpečnému dotykovému napětí.
Výzbroj střešníků. Tvoří ji vývodka, hlavice, hák, kotevní objímky, ploché držáky střeSníku, držáky střešníku, Šikmé pásy a podložky.
Kotva střešníku do průřezu vodičů 25 mm včetně se pro zajištění patních tahů u střešníků používají kotvy z pozinkováného drátu s průřezem 35 mm2 Fe a napínací Šroub M 16 . Při větších průřezech vodičů se používá ocelový pozinkovaný drát 25 mm2 Fe a napínací šroub M 20. U přípojkových střešníků do průřezu vodičů 10 mm2 včetně se kotví ocelovým pozinkovaným drátem 25 mm2 Fe s napínacím Šroubem M 16. Zakotvení musí být provedeno vždy do výslednice tahů. Při zakotvení do střechy se kotevní drát upevňuje na pomocný trámek, který se při šroubuje do krovu vazby. Při větším namáhání se namontuje pomocný trámek přes 2, 3 i 4 krokvice. Pomocný trámek se přišroubuje do každé krokvice jedním šroubem M 16 a z obou stran se podloží podložkami 60 x 60 x 60 mm. Kotevní lano se připevňuje bandážováním k napínacímu i kotevnímu šroubu a musí být opatřeno plechem proti vnikání vody.
Vzpěra střešníku je v provedení do zdi nebo do střechy. Střešník, vzpěra i kotva se oplechovávají.
Konzoly slouží jako nosník vedení. Používané typy jsou:
– kotevní konzola do zdi,
– konzola pro vodiče pod sebou na střešníky a stožáry,
– konzola pro vodiče pod sebou na zeď,
– koncová konzola pro vodiče pod sebou na zeď,
– praporcové konzoly na střešník nebo stožár, pro vodiče pod sebou,
– odbočná konzola do zdi,
– křížová konzola na dřevěný stožár,
– křížová konzola na dřevěný stožár,
– Šikmá konzola do zdi.
Konzoly jsou ocelové a sklolaminátové. Držák pro bleskojistku se používá pro uthycení bleskojistky.
Roubíky. Pro přípojky se používá válcový nebo kuželový roubík, hák do dřeva a hák na betonové
stožáry.
Izolátory. Podle konstrukčního provedení jsou izolátory závěsné, kladkové a podpěrné roubíkové.
Oba poslední typy jsou pro jmenovité napětí 1 kV, s jedním nebo dvěma krčky. Jsou zhotoveny z keramického materiálu s bílou nebo hnědou polevou.
Vrubové spodky se používají pro spojování lan AlFe a Fe. Pro lana Fe se vyrábějí do
průřezu 50 mm2 a pro lana AlFe do průřezu 70 mm2