Internet – přehled služeb, jejich tvorba a poskytování
TCP Port 80 – HTTP (Hypertext Transfer Protocol)
Protokol HTTP vznikl někdy kolem roku 1990. Jeho předchůdce byl dnes již zapomenutý protokol Gopher. Základní princip je komunikace klient/server. Umožňuje browseru vyžádat si na serveru konkrétní WWW stránku, kterou mu server následně zašle. Součástí tohoto protokolu je i podpora proxy a tunelů. Díky tomu nemá protokol HTTP problém s průchodem firewally.
Syntaxe: http://userlands.com
TCP Port 110 – POP3 (Post Office Protocol version 3)
Je jednouchý protokol pro přístup k elektronické poště. Jeho účelem je jednoduché a rychlé stahování pošty z poštovního serveru na počítač, kde budeme s poštou dále pracovat. Protokol POP3 je navrhnut tak, aby mohlo být navázáno pouze jedno spojení se serverem. Výhodou je, že počítač nemusí být nutně nepřetržitě připojen k internetu. Existuje velké množství freeware poštovních programů, které nám umožňují využívat protokol POP3 a SMTP, např. Pegasus Mail.
Syntaxe: pop3.quick.cz
TCP Port 143 – IMAP (Internet Message Access Protocol)
Protokol IMAP slouží ke stahování pošty z poštovního serveru, stejně jako POP3. Je novější než protokol POP3 a umožňuje spravovat účet přímo na serveru z různých počítačů. Není moc vhodný pro připojení modemem. Na rozdíl od protokolu POP3 umožňuje protokol IMAP nechat poštu na serveru a přímo tam ji z PC číst, rušit a ukládat zprávy do nově vytvořených složek, tak jako by byla schránka na vašem PC. Nevýhodou je nutnost trvalého připojení během jakékoliv manipulace se zprávami.
Syntaxe: imap.quick.cz
TCP Port 25 – SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)
Protokol SMTP komunikačního protokolu pro přenos elektronické pošty z osobního počítače na poštovní server, odkud je doručena adresátovi. SMTP protokolem spolu komunikuje váš osobní počítač a server, jakožto i poštovní servery, které si mezi sebou předávají již konkrétní zprávy. Protokol SMTP předpokládá trvalou dostupnost příjemce i odesilatele, proto protokol SMTP není vhodný pro přenos poštovních zpráv až ke koncovým poštovním klientům, kteří mají variabilním připojení.
Syntaxe: smtp.quick.cz
Protokol SSL (Secure Sockets Layer)
SSL vyvinula firma Netscape pro bezpečný přenos dat přes internet. Tento protokol byl obecně přijat pro zabezpečení a autentizace komunikace mezi klienty a servery na internetu.
SSL zahrnuje dva subprotokoly: SSL Record Protocol a SSL Handshake Protocol.
SSL record protokol určuje formát použitý k přenosu dat.
SSL handshake protokol zahrnuje použití SSL record protokolu k výměně série zpráv mezi serverem a klientem podporujícími SSL, když zakládají SSL spojení, dohodnou se na šifrovacím algoritmu a šifrovacích klíčích.
TCP Port 119 – NNTP (Network News Transfer Protocol)
Je protokol, který slouží k distribuci obsahu síťových novin po Internetu, resp. jednotlivých příspěvků v rámci diskusních skupin a také, aby uživatelé Internetu mohli se síťovými novinami pracovat, číst a zasílat jednotlivé příspěvky.
Syntaxe: news.quick.cz
TCP Port 21 – FTP (File Transfer Protocol)
Je poměrně starý protokol – již v 70. letech existoval téměř ve stejné podobě jako je dnes. Jedná se o protokol pro hromadný přenos datových souborů mezi dvěma k internetu připojenými počítači. Přenos dat přes FTP je rychlejší než přes HTTP, proto jsou často vyhledávány anonymní FTP servery, jako archívy dat pro download softwaru, her, mp3… Jakož to download můžeme provádět i upload, např. při vysazování nových webových stránek na internet. Jako FTP klienta můžete použít např. Total Commander. Pokud nechcete nic stahovat tak můžete využít windowského ftp klienta (c:\windows\ftp.exe), a také většina browserů má zabudovaného FTP klienta.
TCP Port 23 – Telnet (Telecommunications network protocol)
Jeden z nejstarších protokolů. Poprvé se objevil v síti Arpanet v roce 1969. Protokol Telnet je určen pro vzdálený přístup, lze použít k přihlášení ke vzdálenému počítači, síťovému zařízení nebo soukromé síti TCP/IP. Na vzdáleném počítači si můžem díky telnetu spouštět aplikace, využívat výpočetní kapacitu vzdáleného počítače nebo prohlížet databáze a webové stránky… v textové podobě. Jednou z největších výhod protokolu Telnet je fakt, že komunikace pomocí tohoto protokolu je zcela bezchybná, a umožňoval spolupráci různých platforem. Např. můžeme z počítače s Windows spravovat vzdálený Unixový počítač. Dobrý telnetový klient je např. Eric’s TelNet, samozřejmě se dá použít i telnet ve windows (c:\windows\telnet.exe).