Mezinárodní ekonomické instituce,integrace
- MMF – vzniká v r. 1945-ČSR byla jedním ze zakladatelů.
- Úkolem MMF – je poskytovat rady národním ekonomikám, které mají problémy s vyváženým měnovým stavem směrující k měnovým krizím. ČSR ztratila členství v 50.letech, protože neplnila podmínky a znovu se stala členem v r. 1990.
- MMF dále – poskytuje úvěry, které jsou podmíněny přijetím ekonomických programů zpracovaných experty MMF.
- Postoj MMF – k určité zemi je významným ukazatelem úrovně dané země a to ovlivňuje i příliv zahraničního kapitálu. MMF podporují mezinárodní měnovou spolupráci, usnadňuje rozvoj mezinárodního obchodu, podporuje kurzovou stabilitu směny a další.
- Každému členu MMF – je určen rozsah povinností, MMF vyžaduje informace týkající se HDP, inflace,dovozu a vývozu zásob cizích měn, zlata,platební bilance a další.
- Základní úlohou MMF – je prevence a sledování vývoje jednotlivých národních ekonomik.
- MMF získává – peníze ze členských příspěvků, nejvíce vláda je součástí OSN a sídlí ve Washingtonu.
- Světová banka – mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj vzniká v r. 1945, původně byla určena na obnovu a rozvoj válkou zničených zemí Evropy. Postupně se stala významnou mezinárodní finanční institucí určenou k podporování ekonomického rozvoje členských zemí na základě finanční a technické pomoci a především k poskytování pomoci rozvojovým zemím.
- Světová banka se – zaměřuje na poskytování dlouhodobých úvěrů k financování rozvojových programů. Podporuje soukromou zahraniční investiční činnost zárukami nebo půjčkami, zejména napomáhá rozvoji infrastruktury. Půjčky se poskytují jen státům, popř. institucím. Nebere se v úvahu politický charakter země.
- MMF – úzce spolupracuje se světovou bankou, nejsou však nadřízené ani podřízené.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj – v r. 1990. Cílem této banky je úzký soudržnosti s MMF a SB podporovat investici do oborů, kteří urychlí strukturální změny.
- INTEGRACE
- v mezinárodním měřítku znamená nejvyšší formu ekonomických vztahů, proces přizpůsobování, propojování a splývání jednotlivých národních ekonomik.
- Má 2 podoby :
- Federalistická – státy se sjednotí politicky a ekonomická integrace.
- Funkcionalistická – státy se propojují nejdříve ekonomicky a pak integrace je završením tohoto procesu.
- Stupně mezinárodní ekonomické integrace
- Pásmo volného obchodu = odstranění cel mezi státy.
- Celní unie = společná celní politika vůči ostatním státům.
- Společný trh = 1+2+volný pohyb výrobních faktorů.
- Hospodářská unie = 1+2+3+harmonizace národních ekonomik.
- Úplná ekonomická unie = 1+2+3+4+ politická integrace a společná měna.
- Evropská unie
- Vývoj evropské unie až do současnosti
- Vývojové fáze evropského hospodářského společenství : Cílem je spojení 6 zemí = podpora hospodářského růstu a rozvoj společného trhu. V r. 1968 vzniká celní unie, členské státy EHS mezi sebou zrušily cla na dovoz průmyslových výrobků a v dalším roce i na dovoz zemědělských produktů. V r. 1973 – dochází k prvnímu rozšíření o Dánsko, Irsko a V. Británii. V r. 1981 – 1986 přistupují : Řecko,Španělsko a Portugalsko a rozšířené EHS se označuje jako ES – evropské společenství. V r. 1992 – vzniká plán na zrušení hranic uvnitř ES a tím i na odstranění překážek volného pohybu zboží a služeb, osob a kapitálu a vytvořit tzv. VNITŘNÍ TRH! Po r. 1989 po pádu komunismu ve střední a východní Evropě začíná ES spolupracovat s Polskem,Maďarskem,Československem a dalšími. V r. 1991 vzniká EU a zahrnuje v r. 1995 15 zemí, protože členy se stávají dále : Finsko,Rakousko a Švédsko!!V roce 1996 ČR podává oficiální žádost o členství v EU a poté všech dalších 9 zemí východního bloku. V r. 1999 – začíná v 11 zemích z 15 platit společná evropská měna – EURO!, ale hodně bankovek a mincí, jdou do oběhu až v r. 2001= evropská měnová unie = 12 zemí z 15. 1.5.2004 přistoupí 10 zemí k 15 zemím.
- Rozhodování v EU – za základní politické rozhodnutí a určování nových směrů je odpovědná EVROPSKÁ RADA, jejími členy jsou – hlavy státu nebo předsedové vlád. = má přímou zodpovědnost za společnou zahraniční a bezpečností politiku a za spolupráci v justici a vnitřních záležitostech.
- Rada evropské unie nebo-li rada ministrů : členové rady EU hájí zájmy svých zemí, přičemž jednotlivé země mají právo VETA.
- Evropský parlament – Poslanci tohoto parlamentu jsou voleny na 5 let, aby prosazovali politickou vůli a zájmy občanů svých zemí. Poslanci zastupují svou zemi podle počtu obyvatel. Schvaluje rozpočet,legislativu a dohlíží na výkonnou moc.
- Evropská komise – má jen zákonodárnou moc. Smí navrhovat nové právní předpisy.
- Evropský soudní dvůr – řeší případy, kdy členské státy porušují své zákony.
- Evropská centrální banka – od r.1999 po zavedení EURA.
- Desatero EU
- EU je ekonomicko-politické seskupením suveréních demokratických a spolupracujících evropských států, které se dobrovolně integrují.
- V oblasti ekonomické spolupráce dospěly členské státy k vytvoření jednotného trhu bez vnitřních hranic v němž se volně pohybují – osoby,zboží,služby a kapitál.
- Státy EU vytvořily hospodářskou a měnovou unii, jejímž cílem je další rozvoj obchodu uvnitř EU. Cenová stabilita,hospodářský růst a vysoká konkurence.
- Právo volného pohybu umožňuje cestovat,pracovat a žít, v kterémkoliv členském státu EU. Občan EU může v hostitelském státu volit,kandidovat v místních volbách a ve volbách do evropského parlamentu. Vyplývá – může požadovat 1 pomoc a lékařskou péči,nepotřebuje pracovní povolení a kvalifikace bude uznána.
- EU dává záruky vysoké úrovně vzdělání, umožňuje získávat znalosti v různých členských státech. Neexistuje centrálně řízená kultura, respektuje se národní regionální rozmanitost.
- Zemědělství : EU podporuje rozvoj zemědělství prostřednictvím společné zemědělské politiky. Ta vychází ze 3 zásad:
- vytvoření společného trhu pro všechny zemědělské produkty při společných cenách.
- Zvýhodnění zemědělské produkce EU před zahraničními výrobky.
- Finanční solidarita.
- Zemědělcům jsou vyplácené dotace ze speciálního fondu, tvoří polovinu rozpočtu EU.
- Životní prostředí – požadavky na ochranu ŽP jsou součástí všech ostatních politik(zemědělské,energetické,průmyslové). EU chrání ŽP ve všech oblastech – vody, ovzduší,lesy apod.
- Vnitřní bezpečnost a justice – Členské státy EU se dohodly na společných zásadách v oblasti udělování víz, azilu a přistěhovalectví a většina zemí zrušila hraniční kontroly při cestování do jiné země EU. Neexistuje přímý vliv na rozhodnutí soudu, ale existuje spolupráce v soudnictví a společné zákony.
- Zahraniční a bezpečnostní politika – spočívá v hájení základních zahraničně-politických zájmů bezpečnosti, nezávislosti integrity. Rozvíjí se a upevňuje demokracii.
- ČR a EU – Od členství v EU, ČR očekává celkové zvýšení životní úrovně a modernizaci země ve všech směrech. ČR tak posílí své postavení ve světě a bude od 1.5.2004 patřit do společenství nejvyspělejších světových demokracií a zároveň se bude podílet na zodpovědnosti za další vývoj Evropy.
- Země, které se nestaly členy EHS vytvořily evropské společenství volného obchodu – 10 zemí ESVO. Postupně z ESVO přistupovaly do evropského společenství.
- GATT – WTO – všeobecná dohoda o clech a obchodu – původně 23států(GATT). Cíl = odstraňovat překážky ve vzájemném obchodu. Od 1.1.1995 se GATT přeměňuje na WTO – světovou obchodní organizaci – 132 členů. Jde o dohodu, která zahrnuje závazná pravidla upravující mezinárodní obchod se zbožím a službami, ale také investiční činnost. Cíl = uvolnění mezinárodního obchodu.
- OECD – organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. ČR se stala členem r. 1996, cílem je : a) usilovat o co nejvyšší hospodářský rozvoj a zaměstnanost.
- b) koordinovat hospodářské politiky členských zemí.
- c) sledovat činnost členských zemí ve prospěch zemí rozvojových.
- G 8 – tvoří 8 nejvyspělejších států světa, které spolupracují v oblasti rozvoje všech ekonomik.
- POJMY
- Platební a obchodní bilance : jde o makroekonomické ukazatele týkající se mezinárodních vztahů.
- Obchodní bilance : je porovnání dovozu a vývozu v Kč, zboží a služeb dané země za 1 rok. Rozdíl – saldo obchodní bilance může být aktivní nebo pasivní. V větší než D – AKTIVNI, D menší než V – PASIVNI.
- Platební bilance : zahrnuje v sobě obchodní bilanci, je to porovnání veškerých plateb do ciziny a z ciziny. Rozdíl-saldo-A a P . A saldo = platby z ciziny – vstupy převyšují platby do ciziny – výstupy a to vede ke zvýšení devizových zásob země. P saldo = úbytek dovážených zásob a vzrůst zahraniční dlužnosti.